Čeští řidiči budou dostávat do svých GPS navigací aktuální dopravní informace

aktualizováno 
Data z jednotného systému dopravních informací by mohla být ještě letos dostupná všem uživatelům navigačních zařízení podporujících službu RDS-TMC. Distribuovat je bude síť vysílačů Českého rozhlasu, prozradil novinářům koordinátor projektu Jaroslav Zvára.

ilustrační foto | foto: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz

Systém by měl řidičům poskytovat dostatek informací k přizpůsobení trasy aktuální dopravní situaci na českých silnicích. Navigační zařízení mohou zvolenou trasu změnit i zcela automaticky, pokud jim to uživatel povolí.

Podle Zváry bude řidičům k dispozici celá řada informací od aktuálních dopravních nehod a uzavírek přes tvořící se kolony až po informace o počasí a stavu vozovky.

Data do systému dodává z padesáti procent Centrum dopravních informací Policie ČR, hasiči a další složky integrovaného záchranného systému. K dispozici budou také kamery, meteorologické stanice a čidla na měření hustoty provozu. Přispět mohou i samotní motoristé.

Kamerový systém, síť meteostanic a čidla mají do konce příštího roku lemovat nejvytíženější dálnici D1. Projekty pro ostatní dálnice se připravují.

Nashromážděné údaje eviduje Národní dopravní informační a řídící centrum, které je dále distribuuje například do informačního systému veřejné správy a záchranářům. Rozhlasem by se údaje měly přenést i do GPS navigací, které řidiči vozí s sebou v automobilech.

Data budou dostupná i na internetových stránkách rds.cz, které chce Ředitelství silnic a dálnic zprovoznit asi do 14 dnů. Nyní probíhá jejich testování.

Vysílání dopravních informací prostřednictvím RDS-TMC již na frekvencích Českého rozhlasu funguje. Zavedením dat z jednotného systému dopravních informací by se však měla rapidně zvýšit jejich kvalita. Zároveň se tím vytvoří jediný celostátní RDS-TMC kanál zastřešený celou řadou státních i nestátních oborových organizací.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Další z rubriky

Apple chystá reálnou navigaci ve stylu Street View

Patent Applu na reálnou navigaci

Majitelé iPhonů a iPadů možná za nějaký čas odinstalují v tuto chvíli nenahraditelné Google Mapy a začnou používat...

Motorola připravuje velký návrat se smartphonem Moto X. Nebude z Číny

Údajné snímky Motoroly X-Phone

Někdejší přední výrobce mobilních telefonů Motorola chystá velký návrat na trh. Plánuje výrobu smartphonu s názvem Moto...

Navigace do mobilu je zdarma i v zahraničí a bez dat. Musíte dobře vybrat

Navigace v mobilu off-line (ilustrační snímek)

Mapy České republiky, Evropy i celého světa můžete mít uložené v paměti telefonu. Na cestách v zahraničí se pak...

Najdete na iDNES.cz