Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. června 2022 Adriana

Nový internet do čtyř dnů, nebo máte právo na finanční náhradu

  6:03aktualizováno  12:00
Na začátku dubna vešla v platnost vyhláška Českého telekomunikačního úřadu stanovující mimo jiného i podmínky změny poskytovatele služby přístupu k internetu. Žádost musí být vyřízena do čtyř pracovních dnů, připojení může být zákazníkovi přerušeno maximálně na jeden den. V opačném případě mu vzniká nárok na finanční náhradu.

Nevyhovuje vám stávající poskytovatel internetového připojení? Změna je snazší než kdy dřív (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Úřad v dubnové monitorovací zprávě podotýká, že podle novely zákona o elektronických komunikacích musí poskytovatel služby přístupu k internetu zajistit každému účastníku, který o to požádá, možnost změny poskytovatele tak, aby byla zajištěna kontinuita služeb, pokud je to technicky možné. Vyhláškou o podmínkách přenositelnosti čísel a změny poskytovatele služby přístupu k internetu (č. 58/2022 Sb.) s účinnosti od 1. dubna ČTÚ stanovil technické a organizační podmínky pro realizaci takové změny.

Nová legislativní úprava má maximálně zjednodušit proces změny poskytovatele. Povinnost vyřídit většinu kroků má přejímající poskytovatel, tedy společnost, s níž zákazník hodlá uzavřít novou smlouvu. Opouštěná společnost má povinnost s novým poskytovatelem internetového připojení spolupracovat.

Lhůta pro realizaci všech úkonů nezbytných pro změnu poskytovatele internetu, která začíná běžet ode dne, kdy opouštěná společnost obdrží od přejímající objednávku změny poskytovatele, činí podle vyhlášky čtyři pracovní dny. Pokud se však přejímající poskytovatel a účastník dohodnou, tak může být i delší.

Se změnou poskytovatele souvisí i výpadky internetového připojení. I na tuto nepříjemnost vyhláška myslí. Podle ní nesmí během změny poskytovatele dojít k přerušení služby na déle než jeden pracovní den. V opačném případě má zákazník nově právo na paušální náhradu. Tu zavedla vyhláška č. 529/2021 Sb. připravená Ministerstvem spravedlnosti ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Přenositelnost čísel

Vyhláška upravuje i přenositelnost čísel, která však již delší dobu v praxi funguje podle předchozí legislativy. Novinkami v této oblasti jsou zejména nově zákonem stanovená práva účastníka na paušální náhradu, pokud dojde k přenesení čísla se zpožděním nebo ke zneužití přenosu a na možnost přenést si číslo k jinému poskytovateli po dobu nejméně 1 měsíce ode dne zániku závazku ze smlouvy. 

Nárok na paušální náhradu podle vyhlášky vzniká účastníkovi i kvůli zpoždění při změně poskytovatele služby přístupu k internetu (či přenesení čísla). Pamatuje nicméně i na případy, pokud přejímající či opouštěný poskytovatel poruší své zákonné povinnosti či nebudou-li dodrženy dohodnuté termíny opravy a instalace.

„Výše paušální náhrady, která bude účastníkům ve zmíněných případech náležet, nezávisí na posouzení jednotlivých poskytovatelů, ale je pevně dána výše zmíněnou vyhláškou, která stanovuje výše této náhrady pro jednotlivé situace,“ upřesnil ČTÚ v monitorovací zprávě. Obecně podle něj platí, že paušální náhrada nesmí být nižší než 100 a vyšší než 1 000 Kč za den.

Například za zpoždění změny poskytovatele internetového připojení (či při přenosu čísla) má účastník nárok na náhradu ve výši 200 korun za každý započatý den prodlení. Počínaje šestým dnem trvání prodlení se však paušální náhrada zdvojnásobuje, za každý započatý den prodlení pak zákazníkovi náleží 400 korun.

Poskytovatelé mají podle vyhlášky povinnost tyto informace zveřejnit na svých webových stránkách. A to jasným, srozumitelným a také snadno přístupným způsobem. Nesmí na nich chybět ani informace o postupu při změně poskytovatele služby přístupu k internetu (či přenesení čísla).

ČTÚ upřesnil, že novou úpravou paušálního odškodnění není dotčeno právo účastníků domáhat se náhrady škody podle občanského zákoníku. Doplnil také, že je oprávněn rozhodovat případné spory mezi účastníky a poskytovateli, které se týkají poskytnutí paušální náhrady.

Komerční rámeček
Výhry v soutěži Jaro v mobilu

Značka vivo nedávno přinesla na český trh stylovou novinku z řady V. Model vivo V23 5G, který je aktuálně k dispozici za 11 999 Kč, vyniká unikátním předním fotoaparátem a jedinečným vnějším povrchem, jež dokáže měnit barvy. Zazářit mezi ostatními můžete nyní i vy, pokud budete mít štěstí a vyhraje v soutěži Jaro v mobilu.

Řada V značky vivo se vyznačuje důrazem na kvalitu předního fotoaparátu. Model V23 5G disponuje 50Mpx přední kamerou se systémem Dual Tone Spotlight, který se přizpůsobí i těm nejtěžším světelným podmínkám. Režim AI Extreme Night navíc zajistí dokonalé výsledky i při focení ve tmě. K dispozici je také 8Mpx super širokoúhlý objektiv, díky kterému se do záběru všichni bez problému vměstnají. Selfies na sociálních sítích jsou od teď povýšeny na úplně novou úroveň.

 

Stejně jako jiné modely z řady V, i V23 5G upoutá každého svým designem. Zadní stranu smartphonu tvoří skleněný povrch, který dokáže měnit barvy v reakci na UV nebo sluneční světlo. Stačí pár vteřin na sluníčku nebo pod UV baterkou a mobil dostane jedinečný vzhled, který se liší od ostatních smartphonů. Přechody z teplých uklidňujících odstínů do chladných, ostrých tónů zajišťuje povrchová úprava Fluorite Anti-Glare, která je zároveň odolná vůči otiskům prstů. Design doplňuje celokovový rámeček, který je tvarován tak, aby smartphone dokonale padl do ruky.

Kromě V23 5G můžete v soutěži vyhrát také model Y20s, který doplňuje portfolio značky vivo v České republice. Model se vyznačuje dlouhou výdrží baterie s kapacitou 5 000 mAh a moderním designem. Více informací o všech produktech značky vivo naleznete na www.vivo.com.

Autor:
  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Vystopovala a zabila svého přítele. Pomohl jí v tom přívěsek od Applu

Případy stalkingu, ve kterých figuruje vyhledávací přívěsek Apple AirTag, jsou stále častější. Jeden z nich měl navíc...

Vyrobil si milionové pouzdro na mobil. Úředníky však pašerák neoklamal

Značný důvtip prokázal třicetiletý Ind, který chtěl propašovat z Dubaje značné množství zlata ve formě pasty. Vyrobil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze dvou levných nokií je lepší ta levnější. Test Nokií G11 a G21

Nokie G11 a G21 představené letos na veletrhu MWC v Barceloně jsou cenově nejdostupnějšími modely, které značka...

Exotický tablet někomu nebude dávat smysl a jiní z něj budou nadšení

Huawei představil v Istanbulu novinky pro evropský trh. Jasně největším exotem je tablet MatePad Paper. S běžnými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Má super fotoaparát a vyrovná se nejlepším modelům Samsungu a Applu

Vivo X80 Pro je první skutečný top model, který tato čínská značka uvádí na náš trh. Vivo v něm vidí konkurenta pro...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Víte, kde se už můžete připojit na nejmodernější 5G síť? Pokrytí přibývá

Od spuštění první české komerční 5G sítě uplynou v červenci dva roky. V začátcích bylo vysokorychlostní mobilní...

O2 spouští eSIM pro hodinky Samsung. Už nebude potřeba brát mobil s sebou

Operátor O2 od poloviny června spustí virtuální eSIM pro chytré hodinky Samsung. Duplicitní karta umožní používat...

Vodafone nafoukl mobilní data. Ale jen předplacenkářům

I více než dvojnásobek dat mohou od května čerpat zákazníci Vodafonu z řad předplacenkářů, kteří si pořídí některý z...

O2 poodkrylo budoucnost 5G. Milimetrové vlny zrychlí data až na 5 Gbit/s

Mobilní operátor O2 v technickém pilotu testuje zrychlení datových přenosů v 5G síti až na 5 Gbit/s. Navýšení až na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...