Data zdarma nedají prý kvůli zákazu. Nic jsme neomezili, brání se ČTÚ

  0:17aktualizováno  0:17
Využívat data zpomalenou rychlostí po vyčerpání základního datového limitu nelze, protože nám to zakázal Český telekomunikační úřad. S takovým tvrzením se prý setkala řada zákazníků, když s callcentrem svého operátora řešili právě datové služby po vyčerpání FUP. Úřad se však proti takovému tvrzení důrazně ohrazuje.
Pomalá data zdarma vám nedáme, protože nám to zakázal ČTÚ, slýchají prý lidé z infolinek operátorů. (ilustrační snímek)

Pomalá data zdarma vám nedáme, protože nám to zakázal ČTÚ, slýchají prý lidé z infolinek operátorů. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Stejně prý infolinky operátorů vysvětlují i nemožnost poskytovat neomezená data, na ČTÚ se proto obrací stále více nespokojených zákazníků různých operátorů. Úřad nicméně tvrzení operátorských infolinek označil za nepravdivá s tím, že v žádném případě nikdy nevedl jakékoli řízení a nevydal ani jakékoli rozhodnutí, kterým by operátorům jakkoli bránil v možnosti nabízet neomezené internetové připojení.

Záleží totiž na samotném operátorovi, jak k datovým přenosům po vyčerpání základních dat přistoupí. Nesmí se však chovat diskriminačně.

„Pokud se operátor rozhodne po vyčerpání základního datového balíčku poskytovat službu dále zpomalenou rychlostí, je důležité, aby se tak dělo bez diskriminace jednotlivých aplikací nebo služeb,“ upozornil úřad v březnové monitorovací zprávě na úskalí poskytování bezplatných dat po vyčerpání FUP.

Operátoři tak nesmí stavět žádnou službu nad jinou. Nesmí tedy docházet k tomu, že některé služby po vyčerpání FUP poskytují dál bez omezení, přičemž na jiné uplatňují omezené rychlosti či dokonce znemožní jejich další používání.

„Takové poskytování datových služeb by bylo v rozporu s Nařízením EP a Rady (EU) 2015/2120, kterým se stanoví opatření týkající se přístupu k otevřenému internetu,“ upozornil regulátor.

Platí tedy, že přístup operátorů k veškerému datovému provozu musí být rovný a nediskriminační. Pak záleží pouze na jejich rozhodnutí, zda a v jaké formě neomezená data svým zákazníkům nabídnou.

Data blokujeme kvůli výhradám ČTÚ, vysvětloval virtuál

Na podobné tvrzení, s nímž se zákazníci operátorů setkávají údajně na infolinkách, ČTÚ narazil již letos v lednu. Virtuální operátor Sazkamobil tehdy informoval, že změna v jeho přístupu k datovým službám po vyčerpání základních dat je nezbytná kvůli výhradám úřadu. Zákazníci virtuála tak od února měli přijít právě o bezplatná zpomalená data po vyčerpání FUP (více viz ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu).

Již tehdy ovšem ČTÚ důrazně odmítl, že by operátory k blokování datových přenosů nutil. Podotkl nicméně, že je nutné dodržovat onu síťovou neutralitu. Po přímém dotazu na výklad výše zmíněného Nařízení zaslaném regulátorovi se Sazkamobil dočkal oficiální odpovědi, že data po vyčerpání FUP lze i nadále zpomalovat (více viz O pomalá data zákazníci nepřijdou. Virtuál udělal z benefitu „promoakci“).

Jako první začal datové přenosy po vyčerpání FUP blokovat Vodafone, a to již v roce 2012 (více viz Vodafone razantně omezí data. Po překročení objemu připojení zastaví). Tento první pokus se ovšem setkal s velkou nevolí zákazníků, operátor tak podmínky po jednom dni vrátil zpět (více viz Vodafone podlehl tlaku zákazníků a otáčí. Internet zastavovat nebude). V polovině května 2015 pak s blokací datových přenosů přišel T-Mobile, který už neustoupil (více viz T-Mobile bez varování změnil přístup k zákazníkům. 50 MB a vypne vám data). O2 ke stejnému kroku přistoupilo v polovině července 2016 (více viz O2 zásadně mění pravidla pro data. Po vyčerpání si zákazník připlatí) a v roce 2017 pak následoval druhý pokus Vodafonu, tehdy již bez ústupku (více viz Vodafone zatrhne zpomalený internet zdarma. Místo něj má drahé balíčky). 

Autor:
 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Až potkáte toto auto, tak v něm nejede zaměstnanec O2 na dovolenou

Auto O2

Na první pohled je to nenápadná Škoda Octavia kombi s logem operátora O2 a "rakví“ na střeše. Jenže to není auto...

Superrychlá a supervelká paměť Samsungu udělá ze smartphonů monstra

Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X

Samsung patří mezi nejméně závislé výrobce smartphonů, jelikož si spoustu součástek vyrábí vlastními silami. Kromě...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Další z rubriky

T-Mobile má datově štědrou předplacenku. Platíte, až když data čerpáte

T-Mobile představil limitovanou edici předplacené karty Twist 100 MB

T-Mobile rozšířil portfolio předplacených Twist karet o novou limitovanou edici určenou pro příležitostné dataře. Ti s...

Až potkáte toto auto, tak v něm nejede zaměstnanec O2 na dovolenou

Auto O2

Na první pohled je to nenápadná Škoda Octavia kombi s logem operátora O2 a "rakví“ na střeše. Jenže to není auto...

Pozor na 5G, aby nebylo nebezpečné. Evropa si musí pohlídat technologie

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Evropská komise a unijní státy by měly při zajišťování bezpečnosti telekomunikačních sítí a jiné infrastruktury...

Najdete na iDNES.cz