Data zdarma nedají prý kvůli zákazu. Nic jsme neomezili, brání se ČTÚ

  0:17aktualizováno  0:17
Využívat data zpomalenou rychlostí po vyčerpání základního datového limitu nelze, protože nám to zakázal Český telekomunikační úřad. S takovým tvrzením se prý setkala řada zákazníků, když s callcentrem svého operátora řešili právě datové služby po vyčerpání FUP. Úřad se však proti takovému tvrzení důrazně ohrazuje.
Pomalá data zdarma vám nedáme, protože nám to zakázal ČTÚ, slýchají prý lidé z infolinek operátorů. (ilustrační snímek)

Pomalá data zdarma vám nedáme, protože nám to zakázal ČTÚ, slýchají prý lidé z infolinek operátorů. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Stejně prý infolinky operátorů vysvětlují i nemožnost poskytovat neomezená data, na ČTÚ se proto obrací stále více nespokojených zákazníků různých operátorů. Úřad nicméně tvrzení operátorských infolinek označil za nepravdivá s tím, že v žádném případě nikdy nevedl jakékoli řízení a nevydal ani jakékoli rozhodnutí, kterým by operátorům jakkoli bránil v možnosti nabízet neomezené internetové připojení.

Záleží totiž na samotném operátorovi, jak k datovým přenosům po vyčerpání základních dat přistoupí. Nesmí se však chovat diskriminačně.

„Pokud se operátor rozhodne po vyčerpání základního datového balíčku poskytovat službu dále zpomalenou rychlostí, je důležité, aby se tak dělo bez diskriminace jednotlivých aplikací nebo služeb,“ upozornil úřad v březnové monitorovací zprávě na úskalí poskytování bezplatných dat po vyčerpání FUP.

Operátoři tak nesmí stavět žádnou službu nad jinou. Nesmí tedy docházet k tomu, že některé služby po vyčerpání FUP poskytují dál bez omezení, přičemž na jiné uplatňují omezené rychlosti či dokonce znemožní jejich další používání.

„Takové poskytování datových služeb by bylo v rozporu s Nařízením EP a Rady (EU) 2015/2120, kterým se stanoví opatření týkající se přístupu k otevřenému internetu,“ upozornil regulátor.

Platí tedy, že přístup operátorů k veškerému datovému provozu musí být rovný a nediskriminační. Pak záleží pouze na jejich rozhodnutí, zda a v jaké formě neomezená data svým zákazníkům nabídnou.

Data blokujeme kvůli výhradám ČTÚ, vysvětloval virtuál

Na podobné tvrzení, s nímž se zákazníci operátorů setkávají údajně na infolinkách, ČTÚ narazil již letos v lednu. Virtuální operátor Sazkamobil tehdy informoval, že změna v jeho přístupu k datovým službám po vyčerpání základních dat je nezbytná kvůli výhradám úřadu. Zákazníci virtuála tak od února měli přijít právě o bezplatná zpomalená data po vyčerpání FUP (více viz ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu).

Již tehdy ovšem ČTÚ důrazně odmítl, že by operátory k blokování datových přenosů nutil. Podotkl nicméně, že je nutné dodržovat onu síťovou neutralitu. Po přímém dotazu na výklad výše zmíněného Nařízení zaslaném regulátorovi se Sazkamobil dočkal oficiální odpovědi, že data po vyčerpání FUP lze i nadále zpomalovat (více viz O pomalá data zákazníci nepřijdou. Virtuál udělal z benefitu „promoakci“).

Jako první začal datové přenosy po vyčerpání FUP blokovat Vodafone, a to již v roce 2012 (více viz Vodafone razantně omezí data. Po překročení objemu připojení zastaví). Tento první pokus se ovšem setkal s velkou nevolí zákazníků, operátor tak podmínky po jednom dni vrátil zpět (více viz Vodafone podlehl tlaku zákazníků a otáčí. Internet zastavovat nebude). V polovině května 2015 pak s blokací datových přenosů přišel T-Mobile, který už neustoupil (více viz T-Mobile bez varování změnil přístup k zákazníkům. 50 MB a vypne vám data). O2 ke stejnému kroku přistoupilo v polovině července 2016 (více viz O2 zásadně mění pravidla pro data. Po vyčerpání si zákazník připlatí) a v roce 2017 pak následoval druhý pokus Vodafonu, tehdy již bez ústupku (více viz Vodafone zatrhne zpomalený internet zdarma. Místo něj má drahé balíčky). 

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Další z rubriky

Cena dat Čechy neodradila, loni jich spotřebovali dvojnásobek

Ilustrační snímek

Spotřeba dat v mobilních sítích loni v Česku vzrostla na dvojnásobek. Uživatelé přenesli v mobilních sítích 368...

Virtuál slaví narozeniny, najal si výstředního režiséra

Jakub Kohák je tváří virtuálního operátora MOBIL.CZ

Známé tváře v reklamách nejsou především u síťových operátorů ničím neobvyklým, u virtuálních jde naopak spíše o...

Vodafone dostal přes prsty. Zákazník měl platit, i když vypověděl smlouvu

Vodafone

Pro ukončení smluvního vztahu s operátorem musí zákazník doručit výpověď smlouvy a případně uhradit sankci za předčasný...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz