Z lyží si zavoláte levněji – T-Mobile upravil ceny

aktualizováno 
Pokud po 1. prosinci vyrazíte do zahraničí, zavoláte si s T-Mobile o něco levněji. I před zimní dovolenou tak operátor snižuje roamingové sazby. Že by zapůsobili bruselští byrokraté?

T-Mobile razantně snížil ceny roamingu | foto: T-Mobile

Roaming je oblíbeným obuškem používaným na operátory. Musíme si ale uvědomit, že náklady na mezinárodní hovor budou vždy o něco vyšší než v případě hovoru lokálního.

I když v případě hovoru v rámci sítě jednoho operátora to zase nemusí být o tolik. Ostatně postupné kroky všech nadnárodních operátorů právě tímto směrem to potvrzují.

Jednodušeji a levněji

T-Mobile se ale rozhodl do ceníku roamingu sáhnout pořádně, což před nadcházející zimní sezónou, v níž určitě řada z nás vyrazí za lyžováním někam, kde je sníh a nejsou hodinové fronty na vleky, určitě potěší.

Rozhodně největším přínosem je zjednodušení tarifní struktury – podobně jako Vodafone, a nakonec i O2, zjednodušil T-Mobile ceny na 4 základní zóny, přičemž ceny jsou stejné jak pro majitele předplacených karet, tak paušálních programů. Nezáleží ani na síti, jakou v zahraničí používáte.

Majitelé předplacených karet budou mít pouze jednu cenu za data pro celý svět. Ta je ale zhruba mezi cenou za první a druhou zónu v případě paušálních tarifů, takže kdekoli s výjimkou Slovenska na tom vlastně vydělají. Navíc Twisťáci ušetří i 17 Kč sestavovacího poplatku za hovor.

Ceny roamingu T-Mobile od 1. prosince 2006

Zóna Země  Odchozí hovory  Příchozí hovory  SMS  MMS
 1 Slovensko 

22,61 Kč

9,81 Kč

8,33 Kč

11,90 Kč

 2 Evropa, včetně Tunisu a Ukrajiny, kromě Ruska

34,51 Kč 

17,85 Kč

9,52 Kč

16,66 Kč

 3 Svět kromě Zóny 4

53,55 Kč

41,65 Kč

10,71 Kč

21,42 Kč

 4 Jižní a Střední Amerika, včetně Karibské oblasti

95,20 Kč

65,45 Kč

15,47 Kč

21,42 Kč


Slovensko zůstává zvláštní zónou, a právě díky ní ušetříme při pobytech u našich východních sousedů téměř čtvrtinu původní ceny. „Rozhodli jsme se co nejvíce zjednodušit a zvýhodnit roamingové ceníky. Všichni naši zákazníci si tak budou moci velmi snadno zjistit, za kolik budou volat ze zahraničí svým blízkým,“ říká Martina Kemrová z T-Mobile.

Ještě výhodněji

Ceny ale klesly i v ostatních zónách – a to v případě příchozích i odchozích hovorů. V platnosti zůstávají i stávající roamingová zvýhodnění Cestovatel, WorldClass a balíček Evropa. Ovšem i nadále dostupná jen pro tarifní zákazníky. Zvýhodnění Cestovatel, které lze od listopadu využít v dalších zemích, kde působí operátor T-Mobile – v Černé Hoře a Makedonii.

Ceny roamingových datových přenosů od 1. prosince 2006

Zóna Země  Paušální zákazníci - internet (1 kB)

Paušální zákazníci - WAP
(1 kB)

Twist zákazníci - internet (1 kB) Twist zákazníci - WAP
(1 kB)
 1 Slovensko 

0,21 Kč

1,19 Kč

0,25 Kč

1,67 Kč

 2 Evropa, včetně Tunisu a Ukrajiny, kromě Ruska

0,29 Kč

1,66 Kč

0,25 Kč

1,67 Kč

 3 Svět kromě Zóny 4

0,40 Kč

2,73 Kč

0,25 Kč

1,67 Kč

 4 Jižní a Střední Amerika, včetně Karibské oblasti

0,40 Kč

2,73 Kč

0,25 Kč

1,67 Kč


WorldClass umožňuje volat levněji v rámci sítí skupiny T-Mobile, a to nejen z navštívené sítě do Česka, ale i mezi jednotlivými sítěmi skupiny. V současnosti jde o 25 zemí (mimo USA sem patří i Rakousko, Slovensko, Chorvatsko či Itálie). Pokud ale chcete WorldClass využívat, musíte být přihlášeni do partnerské sítě. Pokud voláte ze zahraničí jen občas, můžete si v rámci balíčku Evropa předplatit 15 minut s výhodnější sazbou.

Hledáte háček?

Možná si teď – po zkušenostech (nejen) s českými operátory – říkáte, že v tom musí být nějaký háček. Obvykle sleva není zadarmo, prostě nějaký ten falešný sob v tom musí být. No, jak se to vezme. S novými cenami se totiž mění i tarifikace – dosud se roaming účtoval po první minutě po sekundách (tedy 60+1), nově se bude účtovat po minutách (60+60).

Takže pokud v zahraničí vyřizujete hovory efektivně a máte spoustu krátkých hovorů, může vás tahle sleva vyjít docela draho. Při běžném telefonování se ale nová tarifikace nemusí projevit nijak výrazně.

Co nás čeká?

Troufneme si tipnout, že ani tady nebude pokles cen končit. Nadnárodní operátoři působí ve stále více zemích a snaha udržet zákazníky ve svých sítích je více než zřejmá. Takže se určitě máme nač těšit, ostatně Vodafone už naznačil, že by rád i v Česku nabídl svůj Passport.

Autor:
 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Apple vydělal na Googlu přes 200 miliard korun. Je to zlatý důl

Apple XS Max stojí jmění. Za nejvyšší verzi vydáte přes 43 tisíc korun.

Díky přednastavenému internetovému vyhledávači od Googlu vydělal Apple loni astronomickou sumu. A i když se prodeje...

Další z rubriky

O2 mění tarify. Věrným zákazníkům zvyšuje data na dvojnásobek

Nové tarify Free od O2

O2 od února změní tarifní nabídku. Nové budou názvy tarifů, věrní zákazníci dostanou dvojnásobek dat a přibude i zcela...

Zahraniční operátoři zlevňují, u českých to nejspíš nehrozí, tvrdí dTest

Ilustrační snímek

Podle loňské analýzy Evropské komise patří čeští operátoři k vůbec nejdražším unijním poskytovatelům elektronických...

Kvůli špatnému počasí se na horách místy nedovoláte, hlásí operátoři

Ilustrační fotografie

Kvůli sněžení, námraze a silnému větru zaznamenávají čeští mobilní operátoři výpadky signálu. Problémy se týkají hlavně...

Najdete na iDNES.cz