Vylezli jsme na prababičku mezi BTS. Vyšlápnout si na ni může kdokoliv

aktualizováno 
Je to jedna z nejstarších "bétéesek" Vodafonu, respektive ještě jeho předchůdce Oskara. Ale coby BTS spojená s rozhlednou patří mezi první, které byly pro veřejnost otevřeny. Najdete ji na kopci Vysoká u Kutné Hory.

Rozhledna Vysoká | foto: Tereza Meravá, iDNES.cz

Vodafone sám ví spolehlivě jen o jedné starší, a tou je rozhledna u obce Kozárov. Ale rozhledna na vrchu Vysoká nedaleko Kutné Hory, umístěná mezi obcemi Miskovice, Vysoká a Mezholezy, je zajímavější hned z několika hledisek. Turisté ocení, že vyhlídková plošina je zde výš než na Kozárově, neplatí se vstupné, a na stejném kopci mohou najít zbytky barokní kaple sv. Jana Křtitele z konce 17. století a kláštera paulánů.

Rozhledna Vysoká

Rozhledna na vrchu Vysoká nedaleko Kutné Hory je přístupná veřejnosti za hezkého počasí i přes zimu

Zájemce o technickou stránku možná zaujme poměrně unikátní dvojí přístup na vrchol. Kromě klasických schodů je pro techniky dosažitelný i zaprášeným, většinou nepoužívaným vnitřním tubusem, kde jsou umístěna i kabelová vedení.

rozhledna Vysoká Rozhledna Vysoká

A právě na tuto babičku mezi BTS jsme se vypravili. Jakmile se technik telefonátem ujistil, že omylem nevypnul navigační osvětlení věže pro letadla, právě zmíněný tubus si, zjevně po hodně dlouhé době, hned vyzkoušel.

V tubusu je potřeba se jistit, dbá se především na bezpečnost. I tak to není nic příjemného, komín je poměrně úzký a špinavý. Ještě že schodiště rozhledny skrývalo pohodlnější cestu. Nejprve jsme vystoupali do míst, kam se dostanou návštěvníci.

Rozhledna Vysoká

Rozhledna, postavená v létě 2001 a otevřená 30. dubna 2002 na vrchu Vysoká, nejvyšším kopci středního Polabí, je přístupná v sezoně denně kromě pondělí od 11 do 18 hodin, po zbytek roku jen o víkendech mezi 11. a 16. hodinou, a to pouze za dobré viditelnosti. Po zdolání 144 schodů se vám naskytne krásný výhled na Kutnohorsko, Čáslavsko a Kolínsko. Zahlédli jsme i Trosky a Ještěd. Těchto výhledů byli lační turisté a výletníci už dávno, rozhledna tu měla stát už v 19. století, ale stavbě zabránil nedostatek financí.

Rozhledna Vysoká Rozhledna Vysoká

Stavba je ocelová a vychází z přízemního "domku" z kamene. Centrální tubus obtáčí schody tvořené ocelovým mřížovím. Pro lidi trpící závratěmi nepříliš lákavé, nicméně působivé. Projektantovi se podařilo navrhnout konstrukci elegantní a výraznou, kterou si chválí i místní. Vysoká je 37 metrů, vyhlídková plošina je umístěná v 25 metrech. Ještě výš se technici dostanou, nechtějí-li použít vnitřní tubus, po kratších žebřících, na kterých je potřeba balancovat a odemykat dva různé poklopy. I tak je tato cesta pro svojí větší čistotu techniky poněkud oblíbenější. I my jsme ocenili, že do žádné "černé díry" cestou na úplný vrchol nemusíme. Základnová stanice má klasické třísektorové řešení antén. Od počátku svého provozu funguje bezchybně, i když většina zařízení je na místě už od začátku.

Nejčastějšími závadami jsou výpadek linky anebo spadlá anténa, kterou shodil vítr. V takovém případě ale nedochází k žádné škodě, anténa je na pořádnou vichřici připravena. Je totiž připevněna na kloubech, které sice drží dost pevně, ale při opravdu velkém náporu větru, který by už jiným způsobem připevněnou anténu zlomil, se sklopí. Technikovi, který v krátkém čase přijíždí, ji pak stačí narovnat a je připravena k dalšímu provozu. Ani výpadek elektrického napájení vysílač nevyřadí z provozu, vše je jištěno náhradními zdroji.

Rozhledna Vysoká
Mechanismus, který při velkém náporu větru sklopí anténu

Při cestě zpět jsme si poslechli ještě několik zajímavostí. Třeba, že skoro identická stavba stojí v Oslednici u Telče, tam na ní má ale vysílač T-Mobile. Rozdíl je jen v drobnostech, třeba v tom, že stavba, ze které rozhledna vychází, je v Oslednici dřevěná.

Rozhlednu můžete navštívit už tento víkend, bude-li pěkné počasí.

 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Řidiči mohou jako odměnu za zodpovědnost získat 1 GB dat navíc

Ilustrační snímek

„Jezdi zodpovědně a získej 1 GB dat,“ nabádá slovenské O2 řidiče k ohleduplnému chování za volantem. Aby data získali,...

Do EU voláme levněji. Operátoři museli snížit dosavadní sazby

Ilustrační snímek

Ve středu 15. května začalo platit nařízení Evropské komise stanovující v rámci EU maximální sazby za mezinárodní...

Takto by měl vypadat odchod od operátora. Po třech měsících bez sankce

Ilustrační snímek

Pokuta za předčasný odchod by měla být jen 5 % ze součtu paušálů zbývajících do konce smlouvy. Po třech měsících úvazku...

Najdete na iDNES.cz