Volné volání je u nás levnější než leckde v Evropě

aktualizováno 
Telecom nedávno rozšířil své tarify Telefon Volno a Telefon Volno Plus. S těmito tarify můžete zdarma volat o víkendu a mimo špičku pouze za měsíční paušál.

Za Telefon Volno zaplatíte od prvního dubna  429 korun s tím, že můžete využít ve špičce zlevněného volání. Za druhý tarif, který obsahuje šedesát volných minut do všech pevných sítí, zaplatíte korun  499. Jeden telefonát je omezen na 30 minut, což ale není v Evropě neobvyklé.

Podobné programy nabízejí i zahraniční operátoři ve svých zemích. Jsou jejich programy srovnatelné s tím, co nabízí náš dominantní operátor? Ceny jsme převáděli podle platných kursů, ale je možné že se budou v rámci haléřů lišit.

British Telecom – voláme společně
Britský operátor nabízí volné volání u dvou služeb BT Together Option 2 a BT Together Option 3. Za měsíční paušál 711 korun můžete volat zdarma o víkendech a mimo špičku. V případě, že chcete volat zdarma i ve špičce, musíte si připlatit o trochu více. Za 1100 korun měsíčně si zavoláte zdarma kamkoliv po Británii. U obou programů ale platí, že hovory nesmí být delší než jedna hodina.

Telecom Italia – levné dálkové hovory
V Itálii mají zdaleka nejlevnější program pro volání zdarma s názvem Teleconomy Quando Vuoi. Italové mají rozdělený den do více pásem, a tak si v rámci programu sice musíte vybrat jedno z období mezi osmou a druhou hodinou odpolední, druhou a osmou večerní a nebo osmou večerní a osmou ranní. Za volné volání ve vybraném pásmu zaplatíte 167 korun. Program Hello Forfait zase pro změnu nabízí volné volání jen v pracovní dny. Zaplatíte za něj 1170 korun měsíčně.

Portugalsko má jen jeden volný tarif
Portugal Telecom se snaží ulovit zákazníky na večerní a noční volání zdarma. Za příplatek 176 korun si můžete povídat doslova do aleluja. Volné období pro program PT Noites + platí mezi sedmou hodinou večerní a devátou ranní.

V Polsku jsou dražší než my
Náš severní soused s obrovským trhem by teoreticky mohl mít paušál za volné volání levnější než u nás. Je tomu ale trochu jinak. Přitom dva tarify snesou srovnání s tarify Českého Telecomu. Jsou i stejně postaveny.

Jeden nabízí volné volání jenom o víkendech a druhý i mimo špičku v týdnu. Plan TP Darmowe Wieczory I Weekendy je za 626 korun za měsíc a Plan TP Darmowe Weekendy si Poláci mohou objednat za 516 korun měsíčně. Navíc volné volání mimo špičku začíná v osm hodin večer a končí v osm ráno.

Belgacom používá britský model
Jeden ze zájemců o státní podíl v Českém Telecomu má ve své nabídce také dva druhy volného volání. Belgičtí telefonisté tak mohou volat zdarma o víkendech a mimo špičku s programem No Limit National Hometime za 359 korun. Na rozdíl od Poláků se ale mimo špičku ocitnou už po sedmé hodině večerní. S tarifem No Limit National Anytime za 895 korun volají Belgičané zdarma kdykoliv.

Deutsche  Telekom nabízí tarif XXL
Německý telekomunikační obr se spokojil jen s jedním zvýhodněným tarifem na volání zdarma. Za 895 korun měsíčně si Němci mohou pořídit tarif XXL Freetime, a pak volat zdarma o víkendech a mimo špičku, která končí v šest večer a začíná v sedm ráno. 

Telefónica na to jde jinak
Nový vlastník Českého Telecomu tarif s volným voláním neposkytuje. Ale v rámci základního paušálu Servicio Telefonico Básico, je ve Španělsku prvních 160 vteřin místního hovoru zdarma.

Swiscom a jeho „poloviční cena“
I ve Švýcarsku platí, že zdarma se dá volat od sedmi do sedmi. Za volné volání o víkendech a mimo špičku zaplatí obyvatelé země sýru a fialových krav 189 korun v rámci tarifu Halfprice National.

Francie je komplikovaná země
Francé Telecom, další z neúspěšných nápadníků státního podílu v Českém Telecomu má nabídku volného volání celkem komplikovanou. Výše paušálu je závislá na počtu vybraných čísel, na která chcete volat zdarma. V rámci tarifu Les ilimités soir et weekend můžete volat bezplatně o víkendu a po šesté hodině večerní. Druhý, dražší paušál Les Illimités 24h/24 umožňuje volné volání kdykoliv.

 podmínky volání Les Illimités 24h/24   Les ilimités soir et weekend
 3 čísla 359  269 
 5 čísel 508  418 
 10 čísel 597  508 
 20 čísel 897  538 
 nelimitováno 986  598 

Český Telecom  se tak se svými současnými cenami volného volání pohybuje v evropském průměru. Nepočítáme-li ale výši životní a příjmové úrovně u nás a v EU. Kdyby se Telecom podobně snažil dostat se pod průměr evropských cen a rychlostí ADSL, tak by bylo na světě hned veseleji.

Autor:
 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Další z rubriky

Kvůli špatnému počasí se na horách místy nedovoláte, hlásí operátoři

Ilustrační fotografie

Kvůli sněžení, námraze a silnému větru zaznamenávají čeští mobilní operátoři výpadky signálu. Problémy se týkají hlavně...

Modem už není nutné pouze kupovat. T-Mobile jej nově i pronajme

T-Mobile modemy pro Pevný internet kabelem nově pouze pronajímá

Využívání pevných služeb, například internetového připojení či televize, vyžaduje pořízení modemu respektive set-top...

Zahraniční operátoři zlevňují, u českých to nejspíš nehrozí, tvrdí dTest

Ilustrační snímek

Podle loňské analýzy Evropské komise patří čeští operátoři k vůbec nejdražším unijním poskytovatelům elektronických...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz