Vodafone nabízí rychlý internet, po Británii přijde na řadu i Česko

aktualizováno 
Britský Vodafone bude jako poslední z operátorů nabízet rychlý internet přes pevné linky. Šlape tak na paty britské konkurenci, která podobné služby nabízí již delší dobu. Operátor se chystá službu nabídnout i v Česku.

Vodafone UK začne od ledna nabízet i služby přes pevné linky | foto: Mobil.iDNES.cz

Mobilní operátoři se stále předhánějí v nových možnostech, jak nabídnout rychlý internet přes mobilní síť. Prozatím je ale úloha pevných linek nezastupitelná.

Současné mobilní technologie totiž dovolují připojení k internetu maximálně 2 Mb/s. A ačkoli by se nám ještě před rokem zdála tato rychlost závratná, dnes už je to málo. Řadě zákazníků tato rychlost nestačí.

Pevná linka v mobilní síti - i u nás

V souboji s pevnými operátory jsou tak ti mobilní nuceni nabídnout i služby pevných linek. A jde samozřejmě hlavně o firemní zákazníky, kteří jsou velice lukrativní.

Britský Vodafone tak začne od 8. ledna nabízet připojení k internetu prostřednictvími technologie DSL s maximální rychlostí 8 Mb/s. Dle dostupných informací se takové služby dočkáme i u nás.

„V současnosti vyhodnocujeme požadavky našich zákazníků a snažíme se jim nabídnout řešení, které by skutečně plně pokrylo jejich potřeby," říká Jakub Hrabovský z Vodafone.

Na rozdíl od Británie se ale prozatím zaměří český Vodafone především na firemní klientelu, které by chtěl poskytnout kompletní řešení hlasových i datových služeb.

Dle slov Hrabovského by operátor kromě mobilních a datových služeb rád nabídl i VoIP telefonii, případně zvýhodněná volání do konkrétní země.

Jednání se už rozběhla

V současnosti probíhají jednání o možnosti pronájmu přenosové kapacity s většinou českých relevantních operátorů – mj. s Telefonicou O2, GTS Noverou, Radiokomunikacemi a.s. a dalšími.

Podle zdrojů blízkých společnosti Vodafone je pravděpodobné, že nakonec nebude uzavřena exkluzivní smlouva o spolupráci jen s jedním operátorem. Vodafone si ale bude pronajímat kapacity podle aktuální potřeby svých zákazníků.

Jak je to v Británii

Služba spouštěná ve Velké Británii dostala název Vodafone At Home a bude dostupná všem tarifním zákazníkům za 25 GBP (asi 1 045 Kč) měsíčně.

Pro připojení zákazníků využívá Vodafone pronajaté pevné linky (LLU) od britského BT na základě dohody, kterou oba operátoři uzavřeli letos v září. Podle vyjádření představitelů Vodafone je tato možnost ekonomicky výhodnější než budování vlastní přístupové sítě.

Součástí služby bude pronájem linky a technická podpora 24 hodin denně. Zároveň získají zákazníci možnost volat zdarma až 60 minut na všechny pevné linky v rámci Velké Británie a získají slevu 25 % na volání z pevné linky na mobil.

Součástí balíčku služby bude 10 e-mailových adres, softwarový balík Norton Internet Security 2006, a také modem Netgear. Za příplatek 25 GBP bude k dispozici i modem s podporou Wi-Fi.

Vodafone pevna


Pro využívání služby Vodafone At Home bude nutné podepsat smlouvu na 18 měsíců, která ale nijak neovlivňuje smlouvu na mobilní služby. Pokud byste se ale v průběhu využívání služby rozhodli ukončit svůj mobilní tarif, zvýší se cena o 10 GBP.

Zákazníci Vodafone At Home si budou moci navíc koupit za poloviční cenu (58 GBP) Vodafone Mobile Connect USB Modem a pořídit si za 29 GBP měsíčně přístup k Vodafone 3G.

Všechny služby – tedy připojení k internetu, volání přes pevnou linku, mobilní tarif a případně i 3G data – budou účtovány na jedné faktuře.

Ve Velké Británii už přístup k rychlému internetu nabízí všichni operátoři.

Autor:
 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Další z rubriky

T-Mobile má neomezený supertarif. Za 600 korun obsahuje 4,5 GB dat

T-Mobile má tajný tarif S Premium

Doby, kdy nejlevnější neomezený tarif vycházel na 749 korun, jsou minulostí. Aktuálně jej lze pořídit již od 500 korun,...

O2 mění tarify. Věrným zákazníkům zvyšuje data na dvojnásobek

Nové tarify Free od O2

O2 od února změní tarifní nabídku. Nové budou názvy tarifů, věrní zákazníci dostanou dvojnásobek dat a přibude i zcela...

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz