Vodafone má nový instantní modem − už chybí jen internet

aktualizováno 
V nabídce Vodafone se objevil nový USB modem, který v sobě navíc nese i ovladače. Je to ideální řešení na cesty, ještě tak kdyby měl Vodafone nějaké připojení k internetu, které by ho dokázalo využít.

Vodafone E172 - USB modem v nabídce Vodafone podporuje GPRS/EDGE, ale také sítě 3G, včetně HSDPA | foto: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz

Pod názvem Vodafone Mobile Connect flash uvedl Vodafone na trh nový USB modem, za kterým stojí poměrně známá a osvědčená firma Huawei. Ta modem dodává jako E172. Tento modem přichází se zajímavou novinkou – jeho součástí je totiž flash paměť. Pokud jej tedy připojíte do počítače, máte vždycky k dispozici všechny potřebné ovladače.

To určitě ocení všichni, kteří potřebují hodně cestovat a pracují na různých počítačích. Vzhledem ke klesajícím cenám flash pamětí se dá očekávat, že s podobnými zařízeními se budeme setkávat čím dál častěji. Přidání flash paměti totiž výslednou cenu zařízení prakticky neovlivní. Podle našich informací chystají podobné "inteligentní“ zařízení i další operátoři.

Podařený design

I když na tom u modemu zase tolik nezáleží, Vodafone si určitě zaslouží ocenění za podařený design. Sněhově bílý modem s oblými tvary vypadá opravdu dobře. Vše navíc ještě podporuje červené logo Vodafone i praktická šňůrka stejné barvy, která zajistí, že neztratíte kryt konektoru. U mého flash disku by se mi něco podobného opravdu hodilo.

Dobrou zprávou je, že modem není o mnoho širší než samotný USB konektor. Ani u notebooků s USB umístěným na výšku tak nebudete mít problém. SIM karta se vkládá do malého otvoru těsně nad USB konektorem pomocí speciálního držáku. Vyjmutí karty je snadné, přesto ji držák fixuje přesně na místě. Pokud byste tak do modemu chtěli SIM kartu vyměňovat, bude to trochu nepohodlné, ale zničení ani častějším používáním pravděpodobně nehrozí.

Vodafone E172

Vodafone E172 - instalace modemu Vodafone E172 - instalace modemu Vodafone E172 - instalace modemu

Vodafone E172 - instalace modemu Vodafone E172 - instalace modemu Vodafone E172 - instalace modemu

Pochopitelně jsme nemohli odolat a do modemu jsme vložili i SIM kartu jiného operátora. Modem evidentně blokovaný není, protože karta se normálně přihlásila k síti. Obslužný program ale odmítne připojení sestavit s hláškou, že musíte být v síti Vodafone. Pokud byste ale nastavili připojení ručně, mělo by vše fungovat.

Až dětsky snadná instalace

Nainstalovat tento modem si skutečně může troufnout úplně každý. Mluvíme o počítači s operačním systémem Windows XP nebo Vista, podle specifikace by mělo vše fungovat i na Mac OS X. To jsme ale neměli možnost otestovat. Nejprve je automaticky detekováno pouze paměťové zařízení. Je zajímavé, že se nenainstaluje klasický flash disk, ale CD-ROM. Do paměti tedy nelze zapisovat, a hlavně ovladače nejde nijak smazat, což je určitě pozitivní. I úplně neznalý uživatel se tak nemusí bát.

Vodafone E172

Vodafone E172 - instalace modemu Vodafone E172 - instalace modemu Vodafone E172 - instalace modemu

Vodafone E172 - instalace modemu Vodafone E172 - instalace modemu Vodafone E172 - instalace modemu

Po nainstalování ovladačů pro flash paměť se automaticky spustí instalace ovladačů modemu. Když jsou nainstalovány i ty, nainstaluje se automaticky i obslužný program. Vše je otázkou několika minut. Jediné, co musí uživatel nastavit, je operátor – vzhledem k tomu, že český Vodafone je přímo v nabídce, není potřeba nad tím nějak dál rozmýšlet. Pak se již objeví aplikace Vodafone Mobile Connect Lite. V ní stačí stisknout tlačítko Připojit a máte po starostech.

Chcete rychlý internet? Vyrazte za hranice

Technické parametry modemu jsou skutečně vynikající. Modem si poradí s datovými přenosy GPRS a EDGE. To by asi nikoho nepřekvapilo. Bohužel právě tady možnosti využití u českého Vodafone končí. Přestože generální ředitel tohoto operátora Arun Sarin už hovoří o nasazení sítí LTE (4G), česká pobočka nedávno nebyla schopna pustit 3G síť ani v části Prahy a požádala o změnu licence.

Vodafone E172

Vodafone E172 Vodafone E172 Vodafone E172

Vodafone E172 Vodafone E172 Vodafone E172

Pokud si tedy tento modem koupíte a budete chtít vyzkoušet, co to znamená mobilní internet, nezbude vám, než vyrazit za hranice. Dokonce nebudete ani muset na západ. I Slovensko je hodně před námi. Pravda, poplatky za datový roaming nejsou úplně nízké, ovšem za tu zkušenost to stojí. Modem Huawei E172 totiž podporuje 3G sítě, a to včetně technologií HSUPA a HSDPA. Takže – pokud to váš operátor umožní – stahovat data můžete až rychlostí 7,2 Mb/s a k dispozici můžete mít i 2Mb/s upload.

Vodafone E172

Vodafone E172 - instalace modemu Vodafone E172 - instalace modemu Vodafone E172 - instalace modemu

Vodafone E172 - instalace modemu Vodafone E172 - instalace modemu Vodafone E172 - instalace modemu

O tom se nám v Česku bohužel může jenom zdát. Pravda je, že na to, co umožňuje síť, nás modem velmi příjemně překvapil. Během zhruba týdenního testování v Praze jsme se pohybovali vždy kolem 100 Kb/s, což na EDGE považujeme za slušné. Spojení bylo přitom opravdu stabilní, a to i za jízdy autem. Ve srovnání s běžným mobilním telefonem (použili jsme Sony Ericsson W910i) se modem připojoval zhruba o 10 až 15 % rychleji. Rozdíl ve stabilitě připojení byl ještě výraznější.

Zajímavým plusem je i možnost pohodlně pracovat se SMS. Obslužný program je umožňuje psát a odesílat, přičemž do jeho paměti si můžete naimportovat i telefonní seznam. Na klávesnici notebooku se tak píšou textovky rozhodně lépe než na telefonu.

Dobrá volba na cesty (do zahraničí)

Vodafone Mobile Connect flash (Huawei E172) je bezesporu dobrou volbou pro všechny, kteří se na cestách potřebují připojovat z notebooku či podobného zařízení. Nabídne stabilní připojení a díky integrované flash paměti se vám nestane, že nebudete mít s sebou ovladače. Příjemnou zprávou je, že Vodafone nabízí modem za relativně rozumné ceny. S tarify Připojení na stálo a Připojení na dlouho stojí 977 Kč, pokud se vám nechce platit za datový paušál, s tarify Připojení na skok nebo Připojení Vodafone karta za něj zaplatíte 3 977 Kč.

Vodafone E172

Vodafone E172 Vodafone E172 

             Vodafone E172

Tyto ceny jsou poměrně atraktivní a vzhledem k tomu, že jde o poměrně výkonný modem, zájemců bude určitě dost. Vzhledem k tomu, že v české síti Vodafone schopnosti tohoto modemu nikdy nevyužijete naplno, bude tohle zařízení určitě velkým lákadlem i pro zákazníky jiných operátorů. V každém případě, pokud často cestujete do zahraničí a potřebujete se tam připojovat, je Huawei E172 velmi dobrou volbou.

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Další z rubriky

Virtuál pumpuje data. V létě jich dá za stejnou cenu dvojnásobek

Ilustrační snímek

Na letní datové vlně se svezl i virtuální operátor MOBIL.CZ. V červenci a srpnu u vybraných datových balíčků...

Neomezená data T-Mobilu mají nakonec jeden háček. Je v roamingu

T-Mobile omezuje přes léto rychlost dat v roamingu

Na sociálních sítích se někteří uživatelé T-Mobilu podivovali nad tím, že jim v roamingu neomezená data běží pomaleji...

Vodafone může v Česku převzít kabelovku UPC. Povolila to Evropská komise

Vodafone (ilustrační fotografie)

Vodafone může v Česku převzít kabelového operátora UPC. Povolení transakce, která zahrnuje převzetí poskytovatele...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz