Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

ČEZ na námluvách ve Vodafonu. Může operátora koupit?

  0:17
Vodafone potvrdil, že jedná s polostátním podnikem ČEZ. Co to konkrétně znamená, není v tuto chvíli zřejmé. Jednou z možností je i převzetí operátora energetickým gigantem.

ČEZ a česká pobočka Vodafonu jednají o strategické spolupráci | foto: Mobil.iDNES.cz

Že Vodafone s polostátní společností ČEZ jedná, jsme psali v tomto článku. Původní informaci Hospodářských novin potvrdil mluvčí operátora Ondřej Luštinec. Obě společnosti jednají už delší dobu, jednání začala již před loňskou aukcí kmitočtů pro sítě 5G. 

Mluvčí operátora pak dodal: „Už od období před 5G aukcí probíhají se společností ČEZ jednání o různých možnostech strategické spolupráce. Nepotvrdili jsme ale, že se jedná rovnou o prodeji celé společnosti Vodafone,“ řekl ČTK Luštinec. 

Co si pod tím představit? V podstatě cokoliv, od marketingové spolupráce, kdy na pobočkách operátora koupíte vedle mobilu i plyn a nebo firmy navzájem svým zákazníkům poskytnou slevy, až po prodej operátora energetické společnosti. 

Jaká je situace obou firem?

Nejprve Vodafone 

Ten je na českém trhu v pozici trojky ze tří síťových operátorů, tedy těch velkých, kteří mají vlastní licence, sítě a nabízejí komplexní služby. Stav trhu je stabilní, není pravděpodobné, že by Vodafone mohl z tržního podílu konkurence ukousnout víc, na druhou stranu je jeho pozice relativně silná. Rozhodně to není někdo třetí daleko vzadu. 

Vodafone nedávno převzal kabelového operátora UPC, takže má vedle báze klientů v mobilní síti i solidní počet zákazníků pevných služeb. Zároveň získal důležitou infrastrukturu. Tu potřebuje, protože konkurenční dvojice O2 a T-Mobile sdílí své mobilní sítě, což logicky pro Vodafone není žádná výhoda. Tato situace trvá již delší dobu a Vodafone se tento stav snaží velmi důrazně napadat. Zákazník to však nepozná a třeba aktuálně je Vodafone premiantem v pokrývání signálem 5G.  

V rámci celé skupiny Vodafone je česká pobočka poměrně malá a nepříliš významná. Vodafone chce být na trzích, kde je přítomen, jedničkou nebo dvojkou a jak jsme uvedli, to se mu v Česku jen stěží podaří. I proto se už poměrně dlouho spekuluje, že by česká pobočka mohla být na prodej. 

Řešilo se to například v roce 2014, kdy na takový dotaz na konferenci v Barceloně odpovídal tehdejší generální ředitel celé skupiny Vittorio Colao. Tenkrát aktuální prodej popřel, ale uvedl, že za dobrou cenu může Vodafone prodat cokoliv. Což se v roce 2021 může ukázat jako realita. 

Ještě je nutné upozornit, že Vodafone globálně a i na českém trhu udělal poměrně zásadní infrastrukturní změnu. Pasivní prvky sítě, tedy vysílací stožáry (a to, co s nimi souvisí, ale nikoliv samotný vysílací hardware), přesunul do samostatné firmy, v Česku je to Vantage Towers, která je vlastněná nizozemskou společností Central Tower Holding. A ta patří Vodafonu, který však tuto část byznysu chce nabídnout na akciovém trhu. 

V případě prodeje by tak kupec pořídil jen operátora s licencemi a aktivní částí sítě. Za vysílače by musel platit pronájem. Podobně původního operátora O2 rozdělil nový majitel PPF, který vytvořil provozovatele infrastruktury Cetin a operátora O2. V tomto případě však bylo rozdělení ještě výraznější, ale obě firmy stále vlastní stejný majitel. 

A co ČEZ? 

Velká energetická skupina kótovaná na pražské burze. Většinovým vlastníkem je stát, respektive ministerstvo financí, které drží téměř 70 procent akcií. To není u energetické společnosti nic neobvyklého, ale v případě operátora to už tak obvyklé není. V Evropě můžeme zmínit francouzského operátora Orange, kde má stát minoritní podíl, podobná situace je v sousedním Německu, zde má stát taktéž minoritní (ale nikoliv zanedbatelný) podíl v tamním Telecomu.   

ČEZ se logicky zabývá především energiemi, ale jeho zájmy jsou mnohem širší. V rámci telekomunikací firma provozuje virtuálního operátora (v síti O2) a má vybudovanou solidní přenosovou infrastrukturu. A jak již bylo zmíněno, ČEZ velmi intenzivně řešil vstup na telekomunikační trh v rámci aukce kmitočtů pro sítě 5G. Nakonec se však loňské aukce neúčastnil

To znamená, že ČEZ telekomunikační choutky má a zároveň to není chudá firma. Loni za první tři čtvrtletí provozní zisk skupiny ČEZ dosáhl 50,9 miliard Kč a čistý zisk dosáhl hodnoty 13,6 miliardy korun. 

Je možný prodej operátora?

Jak jsme uvedli, Vodafone zřejmě nebude mít problém českou pobočku prodat za dobrou cenu. ČEZ by na to měl peníze mít, případně by si jistě dokázal zajistit bezproblémové financování. 

Jenže ČEZ musí mít finance i na jiné investice. Aktuálně se hodně řeší dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech, do budoucna pak případně i dostavba Temelína. A to jsou hodně nákladné akce, v násobcích nákladů na případné převzetí Vodafonu. Navíc je to primární byznys firmy, takže by měl mít logicky prioritu. Pro porovnání, samotný ČEZ loni uváděl, že náklady na dostavbu Dukovan jsou zhruba 162 miliard korun. Hodnotu české pobočky Vodafonu můžeme jen odhadovat, ale neměla by přesáhnout třetinu této sumy. 

Navíc je ČEZ polostátní firma, takže by nákup mobilního operátora musel mít i politické krytí, což se nezdá být v současné době úplně reálné. Stát by se totiž připravil o dost peněz z dividend, pokud by je místo vyplacení ČEZ použil na koupi operátora. Samozřejmě však může použít i jinou formu financování, ale ani to by asi neprošlo snadno. Navíc musí ČEZ brát v potaz i další akcionáře, kterým se taková myšlenka nemusí vůbec líbit. 

Co by se stalo, kdyby ČEZ Vodafone koupil?

Pro zákazníky by se pravděpodobně mnoho nezměnilo. Značka ČEZ není pro mobilní byznys příliš sexy, a navíc rebranding takové společnosti je dost nákladná a riziková věc. Je tak pravděpodobné, že by se ČEZ pokoušel s Vodafonem domluvit na používání jeho jména. I když nic takového zatím skupina řešit nemusela, tak to není nemožné. Ostatně, majitel O2 také místo změny jména vsadil na pronájem zavedené značky. A smlouvu nedávno významně prodloužil. 

Stejně tak není příliš pravděpodobné, že by ČEZ nějak zásadně změnil podnikání operátora. Těžko by se pustil do nějaké velké cenové války. Spíš by zákazníkům mohl nabídnout výhody ze synergie svých byznysů. Tedy slevu za využívání více služeb. Otázkou však je, jestli by nenarazil u antimonopolního úřadu. 

Jaké jiné varianty spolupráce jsou možné?

Prodej celého operátora je samozřejmě maximální variantou potvrzeného jednání mezi Vodafonem a ČEZem. Teoreticky se oba subjekty mohou dohodnout třeba na franšíze nebo jiném převzetí provozování služeb operátora. Případně může ČEZ koupit jen část české pobočky Vodafonu.

Pro Vodafone je velmi lákavým soustem telekomunikační infrastruktura ČEZu. Protože Vodafone nemá s kým sdílet svou síť, je proti spolupracující dvojici O2 a T-Mobile v nevýhodě. Silný partner by se mu tak hodil. Jenže u ČEZu je problém, že svou infrastrukturu pořídil v rámci regulovaného trhu, takže je otázkou, jak by ji mohl nabídnout Vodafonu jinak než v rámci veřejné velkoobchodní nabídky. Tady by opět mohli zasáhnout regulátoři. 

Nabízí se i možnost spolupráce v rámci prodejních kanálů, operátor by mohl prodávat elektřinu a ČEZ by nabízel vedle elektřiny svým zákazníkům nový mobil s tarifem. 

V neposlední řadě může ČEZ přejít se svým virtuálem k Vodafonu a mohou tento byznys zintenzivnit. Současný virtuální operátor ČEZ má zhruba 125 000 zákazníků. Jenže trh virtuálů je v Česku nasycený a stabilizovaný, takže je otázkou, jestli by to k něčemu bylo. 

Autor:
  • Nejčtenější

Pozor na tuto nebezpečnou nabíječku. Hrozí smrtelný úraz, varuje ČOI

Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej další nebezpečné USB nabíječky pro mobilní telefony. Může způsobit až...

Macatý telefon se zlomil jako sušenka. V testu úplně propadl

Populární youtuber, který testuje odolnost nejrůznějších smartphonů, narazil na model, který klame svým vzhledem....

Prakticky kdokoli může zablokovat váš WhatsApp účet. Stačí opravdu málo

Oblíbená chatovací aplikace WhatsApp obsahuje zásadní bezpečnostní slabinu. Kvůli ní může prakticky kdokoli zablokovat...

Pozor na šílené účty za telefon, varuje úřad v souvislosti s Rychlou hrou

Asociace provozovatelů mobilních sítí v pondělí aktivovala skupinu pro podvody. Učinila tak kvůli pořadu Rychlá hra,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mobilních mrtvol bude přibývat. LG to vzdalo, další stojí nad propastí

Korejské LG končí s výrobou chytrých telefonů. Firma, jejíž působení v mobilním světě je plné zajímavých inovací, které...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Část telekomunikační společnosti Cetin by mohla být na prodej

Cetin, který vznikl rozdělením operátora O2, spravuje pevné i mobilní telekomunikační sítě. Firma patří společnosti...

O2 zlevnilo datově neomezený tarif pro mladé. Ale jen na chvíli

Operátor O2 od loňského září nabízí mladým zákazníkům do 26 let zcela nové tarify You, které zahrnují i datově...

T-Mobile vypne síť 3G jako poslední. Poběží do konce listopadu

Tuzemští operátoři letos kompletně vypnou sítě postavené na technologii 3G. Jako první tak učinil Vodafone už na konci...

T-Mobile spustí první samostatně fungující 5G síť pro průmyslové využití

Ve druhém čtvrtletí vznikne v Česku kampusová 5G síť, která vědcům, firmám a studentům umožní testovat a rozšiřovat...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...