Víme, kde Telefónica O2 ukrývá své hostingové služby. Exkluzivní reportáž

aktualizováno 
Možnost umístit si svou síťovou a informační infrastrukturu mimo svůj provoz a svěřit její správu specialistům, takzvaný hosting, vyhledává stále více firem. My jsme navštívili moderní hostingové centrum operátora Telefónica O2.

Datové centrum Telefónica O2 | foto: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz

Hosting je poměrně elegantním řešením, jak může firma minimalizovat nutné investice do nákupu a provozu hardwaru, který potřebuje pro svůj provoz. Jde samozřejmě o prvky síťové infrastruktury, které zajišťují chod řady firemních aplikací a služeb. V dnešní době tak vzniká řada hostingových center, ve kterých si zákazníci mohou pronajmout vybraný hardware a internetovou konektivitu, nebo kam si mohou umístit své vlastní stroje.

Datové centrum Telefónica O2

I umístění vlastních serverů do hostingového centra je totiž pro mnohé společnosti daleko výhodnější, než je mít ve vlastních prostorách. Nároky na zabezpečení bezchybného chodu serverů a zabezpečení proti živelním pohromám jsou totiž mnohdy velmi vysoké a jejich splnění by bylo pro mnohé firmy finančně příliš náročné. Hostingová centra představují hotové řešení se špičkovou úrovní zabezpečení.

Datové centrum Telefónica O2

My jsme navštívili jedno z hostingových center, které provozuje společnost Telefónica O2 Services s. r. o., což je dceřiná společnost Telefónica O2 Czech Republic. Podle vyjádření zástupců společnosti nejsou hostingové služby pouhou doplňkovou záležitostí tradičních telekomunikačních služeb, zákazník tak dostane naprosto kompletní servis a jistotu stability.

Hostingové centrum Nagano se nachází v Praze 3 Strašnicích, nedaleko od Nákladového nádraží Žižkov. Z venku jde o nenápadný komplex, který na první pohled nikterak neprozrazuje, co se skrývá uvnitř. I to je relativně důležitý prvek bezpečnosti – tím, že nejsou hostingová centra příliš vidět, jim hrozí menší nebezpečí z hlediska nějakého cíleného útoku.

Datové centrum Telefónica O2

A jaké služby že to Nagano vůbec poskytuje? Nabídka je velmi široká. Začíná u pronájmu malých boxů o velikosti 5U ve stojanech umístěných v centru a končí možností pronájmu plochy, kam si klient může umístit svůj kompletní hardware včetně racků. Hardware si samozřejmě klient může pronajmout i od Telefónicy, dokonce je možné specialistům přenechat i kompletní správu umístěného hardwaru a na něm běžících služeb. Od toho se také odvíjí cena služeb, která začíná na 2100 Kč bez DPH měsíčně při prostém pronájmu jednoho boxu a končí na prakticky neznámé hranici. Cena za pronájem jednoho metru čtverečního se totiž dohaduje individuálně a záleží také na tom, jaké doplňkové služby si zákazník objedná.

Datové centrum Telefónica O2

Standardní službou pro všechny zákazníky je vysoká úroveň zabezpečení celého centra. A to ať už jde o zajištění konektivity, přísunu elektrické energie nebo zabezpečení proti požáru.

V sálech hostingového centra je udržována teplota v rozmezí 19 – 25 °C a vlhkost vzduchu 40 – 60 %. To jsou prý hodnoty, které servery snáší nejlépe. Konektivita je zajištěna třemi nezávislými přívody, z nichž dva mají přenosovou kapacitu 10 Gbit/s. Zákazníci si však mohou „dotáhnout“ i svoji vlastní konektivitu. Sály jsou samozřejmě bezprašným prostředím. Toho je dosaženo jednak neustálou filtrací vzduchu, tak i tím, že se jedná o přetlakové místnosti – tlak uvnitř je větší, než tlak venku a tak dovnitř nemůže nijak samovolně vnikat okolní vzduch a přinášet s sebou nečistoty.

Datové centrum Telefónica O2

Nezávislé jsou rovněž přívody elektřiny. Ty jsou dva a každý instalovaný rack má rovněž dva nezávislé přívody pro případ, že by došlo k nějaké poruše. Mimochodem, celé hostingové centrum má příkon 2MW.

Pokud by došlo k přerušení obou přívodů elektrické energie, stále není nic ztraceno. Krátkodobý výpadek pokryjí výkonné UPS – ty jsou čtyři a každá sestává ze dvou nezávislých modulů. Pro představu, každá UPS zabírá místnost o rozměrech odhadem tak 8 x 8 metrů, ve které je v řadě polic vyskládáno množství olověných akumulátorů. Každý z celkem osmi modulů je schopen vydat ze sebe 460 KW elektrické energie, což tedy bohatě postačí k pokrytí celkového příkonu a to po dobu 20 minut. Dlouhodobější výpadek pokryjí záložní diesel agregáty. Jde o velké stacionární motory se spotřebou 290 litrů paliva na hodinu provozu.

Datové centrum Telefónica O2

Úplného laika asi nejvíce ve sterilních sálech Nagana zaujmou obrovské červené hasící přístroje. Veliké červené tlakové nádoby jsou tu doslova na každém kroku. Obsahují plyn FM-200, který je v případě požáru okamžitě vypuštěn do ovzduší. Tím prudce klesne koncentrace kyslíku v sále a požár se tak zadusí. Člověk by však neměl mít problém s přežitím a měl by se bez potíží dostat ze sálu ven.

Datové centrum Telefónica O2

Prý však nejde o vůbec příjemnou zkušenost. Při schvalování centra do provozu totiž musela být zkouška hasícího systému provedena a její aktéři se prý necítili dvakrát dobře. Podle jejich slov je to prý „pořádná šlupka“, když je systém spuštěn.

V praktickém provozu však zatím systém nikdy potřeba nebyl. Nagano se vůbec chlubí naprosto spolehlivým provozem. Za celou dobu provozu od roku 2002 se prý nevyskytl ani jeden výpadek služeb pro zákazníky. Případné plánované i neplánované výpadky vždy pokryly záložní technologie a zákazníci tak vůbec nic nepoznali.

A zdá se, že ti jsou se službami Nagana docela spokojeni. Vždyť v posledním roce a půl se dosáhlo téměř kompletní vytíženosti kapacity centra. Mezi největší zákazníky patří třeba ministerstva dopravy a zemědělství, v Naganu běží i stroje zajišťující chod dálničního mýtného systému, část svých technologií sem nedávno přesunul i Seznam.

Na provoz centra dohlíží pracovníci O2 nepřetržitě 24 hodin denně. Celé datové centrum má celkem asi 28 zaměstnanců. Ti provádí jak dohled tak rutinní údržbu a správu svěřených zařízení a technologií. Zákazníci mají k dispozici i konfigurační místnost, kam mohou přijít a sami si odtud spravovat své stroje.

Datové centrum Telefónica O2

Vzhledem k úspěšnosti Nagana Telefónica O2 uvažuje o výstavbě dalších dvou hostingových center v České republice. Ta by pak doplnila stávající Nagano a hostingové centrum Brno.

 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Porovnali jsme datové tarify v EU. Řecký Vodafone je zdaleka nejhorší

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Jak špatné jsou tuzemské tarify oproti nabídce v jiných zemích Evropské unie? Zkusili jsme je porovnat a dobrá zpráva...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Další z rubriky

Aukce kmitočtů láká také investory z USA či Koreje, tvrdí ministerstvo

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

V letošním druhém pololetí by měla začít aukce kmitočtů pro 5G sítě, v níž Český telekomunikační úřad nabídne frekvence...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Tajemný čtvrtý český operátor. Co by mohl řešit americký gigant AT&T?

Ilustrační snímek

Na nedávném ekonomickém fóru v Davosu se řešil nejenom první Apple Store v Česku, ale i možný čtvrtý mobilní operátor....

Najdete na iDNES.cz