Útok na CZFree.net, či neinformovanost novináře?

  • 27
Vadí někomu nekomerční bezdrátová síť CZfree.net, která nabízí legální připojení k internetu za režijní ceny? Komunitu kolem CZfree.net znepokojil článek v časopise Euro, který tuto alternativu dává do souvislosti s krádežemi internetové konektivity. Při pozornějším čtení lze nicméně v textu najít i další problematická tvrzení, proto jsme jej podrobili analýze. Aktualizováno: CZfree.net „neloupí“ signál TransgasNetu.

Mezi uživateli amatérské sítě pro připojení k internetu CZFree.net vzbudil pozdvižení a údiv článek Éterický web, který byl uveřejněn v loňském 47. čísle časopisu Euro na straně 38. Mnoho lidí se se cítilo dotčeno. Článek redaktora Rudolfa Marka podle nich totiž házel do jednoho pytle budovatele nekomerčních bezdrátových sítí (někdy též zvané "community networks") se zloději konektivity. Ti využívají špatně zabezpečené bezdrátové access pointy (přístupové body do internetu), zatímco community networks naprosto legitimně a legálně propojují navzájem své členy a za režijní náklady je připojují i k internetu.

Chtěl jsem si na zmíněný text z Eura udělat vlastní názor a také jsem si jej pozorně přečetl. Málokdy se sejde tolik polopravd a nepravd o bezdrátových sítích na jednom místě, zvláštní tvrzení o community networks bylo kupodivu jen špičkou ledovce. Pojďme se na některé faktické chyby v textu podívat. A budeme postupovat odstavec po odstavci.

Guláš a là Wi-Fi

"Nejrychlejší bezdrátový přístup k internetu má zkratku Wi-Fi." Nemá. Samozřejmě, že se v praxi běžně používají i jiné bezdrátové technologie nabízející mnohem vyšší přenosové kapacity (mikrovlnné spoje point-to-point na frekvencích řádově 10 až 40 GHz, optické spoje na bázi LED či laseru). Bývají však nákladnější a jejich provoz vyžaduje speciální licenci. Výhodou Wi-Fi je relativní finanční a technická dostupnost (situace se možná trochu mění s příchodem optických pojítek typu Ronja).

Při popisu „bitev o datový prostor“ mluví pan Marek o „protokolu WAP“. „Wireless acces protocolu známému jako WAP ani nestačil zazvonit umíráček (...)" Toto tvrzení nedává smysl. Zkratka WAP znamená Wireless Application Protocol a tento aplikační protokol může fungovat přes rozmanité protokoly nižších vrstev - mj. přes vytáčené datové připojení v síti GSM, paketové spojení GPRS, v neposlední řadě můžeme k WAPu přistupovat z běžného PC přes TCP/IP na Ethernetu nebo přímo přes Wi-Fi (existují speciální WAPové prohlížeče pro PC a k WAPu umí přistupovat i webový prohlížeč Opera).

"K základní počítačové gramotnosti přibyla nová zkratka Wi-Fi (Wireless Fidelity), tedy vysílání internetu velmi podobné televiznímu." To je úplný nesmysl.

"Uživatel staršího notebooku si musí za cenu kolem dvou tisíc korun pořídit 'bezdrátovou' kartu se zakomponovanou anténkou uvnitř či odborně Flash kartu kompatibilní se standardem 802.11b. Nové kapesní počítače a notebooky už mají veškerá potřebná zařízení pro bezdrátový kontakt s internetem zabudována. Přenosné počítače není třeba nijak konfigurovat a na síti lze brouzdat bez časového omezení." Do staršího nebo i novějšího notebooku můžete připojit spíš kartu PCMCIA zvanou nyní PC Card, do kapesního počítače je možno připojit adaptér pro Wi-Fi například ve formě karty standardu CompactFlash ("Compact" není celý název tohoto zařízení, navíc došlo k záměně notebooků s kapesními počítači). Některé nové kapesní počítače a notebooky sice adaptéry pro Wi-Fi zabudovány mají, je jich ovšem menšina. Adaptér je tedy stejně zpravidla nutno dokoupit a doinstalovat.

Od drobných antének vestavěných v adaptérech pro Wi-Fi samozřejmě nelze čekat žádné zázraky, pokud se týče dosahu. Je smutné, že pisatel prakticky nezná žádné jiné typy antén a překvapeně zmiňuje "informaci americké firmy Vivato o dosahu její antény sedm kilometrů ve volné krajině, dva v zástavbě". V naší zemi byly a jsou pomocí směrových antén překonávány ještě větší vzdálenosti, ve světě patří mezi úspěšné projekty bezdrátového přenosu dat spojení ostrova San Clemente s kalifornským San Diegem (72 mil). Problém bezdrátových Wi-fi sítí v městských aglomerací představuje spíš rušení ostatními sítěmi pracujícími na stejných frekvencích. Ohrožení by mohla pro sítě v pásmu 2.4 GHz představovat i nová technologie úsporných žárovek firmy Fusion Lighting, která využívá mikrovlnné záření v tomtéž pásmu.

CZfree.net zapečený s hruškami a jablky

 "Nebyli bychom Čechy, kdyby se už v Praze, Brně, Olomouci a Plzni nehoufovaly skupiny amatérských průzkumníků, kteří se snaží buď loupit signál TransgasNetu, VŠCHT a jiných institucí, nebo amatérsky tvořit vlastní bezdrátové minisítě. Založily si webovou stránku, kde se dělí o výsledky svých pátrání po vysílačích, a do budoucna jistě připraví i partizánskou mapu možností bezplatného připojení". Pan redaktor zde smíchal dohromady jablka a hrušky. Existují samozřejmě lidé, kteří se snaží pirátsky připojit k cizím sítím, ale je těžké pochopit, jak je nějaký novinář může zaměnit s legálními nekomerčními community networks.

V našich podmínkách mají takové amatérské aktivity význam, jak uživatel podepsaný jako "yan" k této záležitosti poznamenal: "Je opravdu velmi smutné, že rozvoj internetu musí ze svých kapes platit amatéři, když Český Telecom neustále zvyšuje EBITDA (provozní zisk před odpisy, finančními náklady a zdaněním – více zde, pozn. autora), odmítá udělat cokoliv pro domácí uživatele a přitom se chystá investovat stovky miliónů korun do mezinárodní konektivity... Fandím freenetu a je mi smutno z chování státních institucí (kam počítám jak ČTÚ, tak i Český Telecom)..."

Samozřejmě, že předražené připojení do internetu prostřednictvím Českého Telecomu zejména při vytáčeném spojení pomocí modemu (dial-up) není problémem technickým, ale ekonomickým a organizačním. V opačném případě by bylo podivné, že ve Spojených státech paušál funguje – více v tomto článku. Naše vlády udržovaly státní monopol s uměle vysokými cenami za místní, meziměstské a zejména mezistátní spojení, takže identické služby byly u nás dražší než v zemích s několikanásobně vyššími náklady na pracovní sílu. Zisk byl místo vyplácení dividend reinvestován do Telecomu v naději, že jej později dráž prodají. Vše dopadlo právě naopak: kvůli celosvětové krizi telekomunikačního sektoru ovšem cena Telecomu klesla na asi čtvrtinu a i za tuto cenu se Telecom prodat nepodařilo. Peníze zaplacené „dialupisty“ ve srovnání se světovými cenami jaksi navíc tedy proletěly komínem.

Článek Rudolfa Marka může ovšem být znepokojivý v souvislosti s nedávným sdělením APVTS o vzniku pracovní skupiny pro Wi-Fi. Z něj by bylo možné usuzovat na snahu některých telekomunikačních operátorů o omezení soukromého využívání technologie Wi-Fi. Doufám, že tedy analyzovaný text není dělostřeleckou přípravou pro snahy o změnu generální licence.

Hořký dezert

Své výhrady, z nichž jsem pro tento článek vybral ty zásadnější, jsem zaslal e-mailem panu redaktorovi Rudolfu Markovi. Domníval jsem se, že zavádějící informace, které publikoval, bude dementovat. Místo toho jsem ovšem obdržel sebevědomý e-mail:

From: Marek Rudolf <rudolf.marek@euro.cz>
To: 'Petr Nachtmann' <Petr.Nachtmann@seznam.cz>
Subject: RE: nepravdy v clanku Etericky web v casopise Euro (c. 47/2002 - strana 38)
Date: Wed, 11 Dec 2002 13:43:11 +0100


Díky za příspěvek, jablka s hruškami jsou smíchána záměrně, škoda, že Eurotel, T-Mobile i Globe Internet a Business Week mají tak nespolehlivé informace, z nichž jsem čerpal.

Ruda Marek

www.euro.cz
EURO ekonomický týdeník Magazín roku 2001 - v kategorii Odborné, oborové a profesní tituly

Nelze se tedy divit, že uživatelé CZFree.net nebyli prvními, kdo se cítil články v časopise Euro dotčen.

Nečekal jsem takovou míru ironie. Později jsem zjistil, že podobnou zkušenost s panem Markem učinila již společnost Globe Internet – více zde.

V následujícím článku se budeme věnovat skutečným bezdrátovým pirátům a ukážeme si, jakým způsobem kradou pomocí Wi-Fi internetovou konektivitu.

Aktualizováno

transgasnet 

Tisková zpráva: CZfree.net „neloupí“ signál TransgasNetu

Praha, 7. ledna – Společnosti TransgasNet není „loupeno“ internetové připojení autory projektu neziskového připojení k Internetu CZFree.net. V tomto smyslu informovala koncem minulého roku některá domácí média a TransgasNet tyto informace popírá – CZFree.net je totiž již téměř půl roku jejím klientem. „Se zástupcem komunity CZFree.net, s panem Zdeňkem Jandou, máme uzavřenou smlouvu o poskytování internetových služeb a věříme, že bude nadále naším spokojeným zákazníkem,“ uvedl vedoucí prodeje telekomunikační služeb TransgasNet Martin Šejvl.

CZFree.net za připojení platí, neboť využívá garantované připojení k Internetu pomocí služby IP Optimum. CZFree.net a podobné subjekty v ČR i v zahraničí obvykle kupují internetovou konektivitu od komerčních poskytovatelů nebo ji dostávají darem. Infrastrukturu, díky které mohou mít internetové připojení lidé v dosahu přípojných bodů zdarma nebo za minimální režijní poplatky, budují tyto organizace také za vlastní náklady. Vzhledem k neziskové povaze a prospěšnosti CZFree.net pro rozvoj českého Internetu a vysokorychlostního připojení poskytuje společnost TransgasNet své služby této organizaci, tak jako ostatním zákazníkům, za výhodných podmínek. V komunitě CZFree.net je dnes zaregistrováno 3 951 členů. "V zájmu podpory rozvoje internetu jsme se rozhodli, že v omezené rychlosti - 32kbps – budeme poskytovat internet zdarma komukoli. Internet by měl být k dispozici každému,“ dodal k tomu Zdeněk Janda, zakladatel CZFree.net.