Termín k předložení nabídek na podíl 51 procent v Telecomu vypršel včera v 18:00 SEČ. Mezi další operátory, kteří by mohli nabídky předložit, patří France Télécom a belgický Belgacom. Dánská společnost TDC, která původně o podíl měla také zájem, již oznámila, že nabídku nepředloží.
Naopak mluvčí české finanční skupiny PPF Romana Tomasová ČTK řekla, že firma podala předběžnou nabídku o koupi státního podílu v Českém Telecomu společně se společností J&T a telekomunikační firmou Inway.
Fond národního majetku však dnes nebude předběžné nabídky komentovat. "Médiím dáme informaci poté, co předběžné nabídky projedná mezirezortní privatizační komise, která zasedne v pondělí," řekl ČTK místopředseda výkonného výboru FNM Pavel Kuta.
Nabídku může podat dnes v Londýně deset uchazečů, kteří se zaregistrovali u FNM. Případní další uchazeči již nemají šanci. Kromě již zmíněných telekomunikačních operátorů jsou podle Fondu národního majetku mezi zájemci i telekomunikační firma Vodafone a finanční skupiny Blackstone/CVC/Providence, Citigroup Venture Capital, PPF spolu s J&T a SPO Partners. Finanční investoři ale mohou podat nabídku jen v konsorciu s telekomunikační firmou.
Britská společnost Vodafone se dnes na dotaz ČTK odmítla oficiálně vyjádřit k tomu, zda se soutěže o Telecom zúčastní. Agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký firmě však napsala, že je to vysoce nepravděpodobné.
Mluvčí Belgacomu Jan Margot odmítl ČTK potvrdit, zda jeho firma podala nebo podá dnes v Londýně nabídku. "Nemůžeme nic říci, dokud procedura neskončí. V žádném případě nekomunikujeme náš postup v jednotlivých etapách. I kdybychom nabídku učinili, nemusí to v této fázi nic znamenat," řekl ČTK. Dodal, že dokud řízení neskončí, "nelze od Belgacomnu čekat žádný komentář".
Rovněž francouzská společnost France Télécom se zatím ke svému případnému zájmu o Český Telecom nevyjádřila. "Vaši otázku jsem tlumočila," řekla pouze pracovnice jejího tiskového oddělení na opakovaný dotaz ČTK.
Nejlepší nabídku podle agentury Reuters zřejmě předloží švýcarská společnost Swisscom, která prý ale, stejně jako další zájemci, nabídne menší prémii, než jakou si představovala vláda.
Stále je také možné, že vláda výběrové řízení přeruší a dá přednost nabídce akcií na kapitálových trzích. Podle dřívějších vyjádření premiéra Stanislava Grosse i místopředsedy vlády pro ekonomiku Martina Jahna však existuje s ohledem na dosavadní zájem investorů velká šance na úspěšný prodej jednomu zájemci v tendru. Prodej akcií na burze by následoval až v případě, že by podané předběžné nabídky nebyly pro vládu uspokojivé.
Z předběžných nabídek by pak zúžený seznam měla pro vládu sestavit příští pondělí meziresortní komise. Vláda by měla seznam posoudit ve středu 9. února.
Akcie Telecomu od rozhodnutí vlády o způsobu privatizace loni 1. prosince zpevnily na pražské burze téměř o pětinu na nynějších zhruba 421 korun. To představuje takřka čtyřleté maximum. Dnes však oslabily zhruba o 0,8 procenta a uzavíraly na 417 korunách.