Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Lidé z tornádem poničených obcí se opět dovolají. Pomohly mobilní stanice

  2:45aktualizováno  17:54
Operátoři již v noci vyslali na jižní Moravu techniky, kteří měli zajistit co nejrychlejší zprovoznění mobilních sítí v tornádem zasažených oblastech na Břeclavsku a Hodonínsku. Mnohé vysílače nefungovaly kvůli výpadkům proudu, některé jsou zcela zničeny. Operátoři je nahradili mobilními základnovými stanicemi.

Mobilní BTS stanice nasazená v tornádem poničené obci Moravská Nová Ves na Břeclavsku. | foto: Meico System's s.r.o.

„Ještě večer jsme na Hodonínsko vyslali naše techniky, aby co nejdříve pomohli s obnovením služeb a usnadnili lidem v místě komunikaci se zástupci IZS i jejich blízkými. Tak, jak bouře procházela Českem, se objevovaly lokální výpadky,“ informovala redakci Mobil.iDNES.cz mluvčí O2 Kateřina Mikšovská.

„Co se týče vysílačů, tak primárně se spouští 2G, aby si lidé mohli zavolat (3G a 4G by v nejvytíženějších lokalitách zbytečně čerpalo energii z diesel agregátů). Na většině míst by měl být signál dostupný. Potíže ale mohou být v některých místech s kapacitou a lokálním přetížení sítě, kdy mnoho lidí volá v jeden čas. Proto také řešíme prioritizaci v síti pro složky jihomoravských hasičů,“ uvedla Mikšovská pro ČTK.

O vyslání techniků do tornádem zasažené oblasti informoval operátor již ve čtvrtek krátce před půlnocí prostřednictvím sociálních sítí. Prioritou je pro něj co nejrychlejší zprovoznění poškozených vysílačů a obnovení všech jeho služeb v přírodním živlem zpustošené lokalitě.

„Podle prvotních informací ze včerejší noci by přímo na Hodonínsku neměly být vysílače významně poškozeny. Problémem je ale přívod elektřiny. BTSky sice mají záložní zdroje (UPS, dieselagregáty), ale po jejich vyčerpání už se kvůli popadaným stromům apod. v mnoha lokalitách nebylo možné na místo dostat s dalšími dieselagregáty,“ dodala Mikšovská.

O2 kromě toho informovalo, že všem zákazníkům, kteří v postižených oblastech trvale žijí, až do konce léta nebude účtovat žádné poplatky za jimi využívané služby. Prostřednictvím vlastní nadace pak operátor poskytne regionu i finanční pomoc v blíže nespecifikované výši.

Osud lidí z jižní Moravy, kterým tornádo způsobilo značné materiální škody, není lhostejný ani T-Mobilu. Operátor se rozhodl darovat do oblasti pět milionů korun. Podle tiskové mluvčí Zuzany Svobodové v pátek ráno kvůli vyhodnocení situace zasedal krizový štáb T-Mobilu.

„Aktuálně jsou krizové oblasti pokryty širším zesíleným signálem z ostatních stanic, mimo signál se nachází jen přibližně tisícovka uživatelů. V místech bez elektrické energie jsou zprovozněny dieselové agregáty, které zajišťují funkčnost vysílačů,“ informovala Svobodová v půl čtvrté odpoledne.

Kromě již výše zmíněného finančního daru T-Mobile poskytne zákazníkům v postižených oblastech volání a SMS zdarma a automaticky jim zapne neomezená data. „Tato podpora se týká všech zákazníků v okresech Břeclav a Hodonín a její trvání bude minimálně po dobu 30 dnů, v případě potřeby i déle,“ upřesnila tisková mluvčí T-Mobilu.

S výpadky se potýkal i Vodafone, nejhorší situace byla podle tiskového mluvčího Ondřeje Luštince okolo půl čtvrté ráno, kdy bylo napříč republikou nefunkčních téměř 100 vysílačů. Nejpostiženějšími lokalitami jsou právě Hodonínsko a Břeclavsko.

Během pátečního dopoledne se technikům Vodafonu podařilo zprovoznit více než polovinu nefunkčních vysílačů. V poledne bylo podle Luštince nefunkčních již jen 46 vysílačů (z toho 30 po celé Moravě), a to většinou kvůli výpadku napájení. Nezničené vysílače potřebné k pokrytí nejpostiženějších oblastí operátor kvůli hrozbě výpadku elektřiny připojil na dieselové agregáty. Vysílače v obcích Hrušky a Moravská Nová Ves byly tornádem zcela zničeny.

„Do nejpostiženějších obcí jsme už přivezli 3 mobilní vysílací stanice, které nahradí zničené vysílače a zajistí i dostatečnou kapacitu sítě, aby nebyla přetížená. Jednu stanici pro obec Hrušky, jednu pro obec Moravská Nová Ves a jednu pro Mikulčice,“ upřesnil Luštinec s tím, že operátor se rekonfigurací své sítě snaží docílit pokrytí postižených obcí: „Jde například o Moravskou Novou Ves. Obec Týnec už pokrytí díky dieselovému agregátu má. Do obce Lužice už jsme přivezli náhradní díly a vysílač právě opravujeme.“

Krátce před páteční půl jedenáctou dopoledne mluvčí Vodafonu redakci Mobil.iDNES.cz informoval, že v obci Lužice se už podařilo vysílač operátora opravit a zprovoznit. Odpoledne krátce po páté hodině uvedl, že situace napříč Českem  včetně postižených míst na Moravě je již plně stabilizovaná. V posledních místech Vodafone pouze posiluje kapacitu sítě.

„Chceme pomoci i tím, že poskytneme naše služby lidem a firmám v nejvíce postižených oblastech zdarma. A těm, kteří přišli o telefon, nabídneme zdarma přes obce nové včetně předplacené SIM,“ informoval Luštinec.

Společnost Cetin na Twitteru před páteční jednou hodinou odpolední informovala, že mobilní síť na Hodonínsku a Břeclavsku je s jedinou výjimkou téměř plně funkční.

„V Moravské Nové Vsi je náš site srovnaný se zemí a bude nahrazen mobilní BTS, na jejím zprovoznění kolegové už pracují,“ uvedl Cetin v tweetu.

Obnovení telekomunikační struktury může zabrat i týdny

Podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) nedošlo k fatálnímu narušení telekomunikační infrastruktury. Její obnovení však může zabrat i týdny.

„Postupné obnovení lze očekávat v řádu hodin až dnů, v nejpostiženějších oblastech až týdnů, především v závislosti na obnovení dodávek elektrické energie do postižených oblastí,“ informoval v tiskové zprávě s tím, že výpadky mobilního signálu některých operátorů v tornádem postižených oblastech na Břeclavsku a Hodonínsku se týkají objemově menšího počtu zákazníků.

„V současné chvíli se nicméně většině operátorů daří udržet plošné pokrytí GSM signálem v postiženém území, větší výpadky se v současné chvíli týkají technologií 3G a 4G vrstvy některých operátorů,“ upřesnil ČTÚ a dodal, že například infrastruktura zajišťující přenos televizního a rozhlasového vysílání nezaznamenala vážnější škody. Pokrytí televizním a rozhlasovým signálem tak v postižených oblastech nebylo nijak narušeno.

Silná bouře s krupobitím a tornádem se jižní Moravou prohnala ve čtvrtek 24. června ve večerních hodinách. Mezi nejpostiženější obce patří Hrušky a Moravská Nová Ves ležící v okrese Břeclav a Lužice a Mikulčice z hodonínského okresu. Podle záchranářů si přírodní živel vyžádal stovky zraněných lidí včetně dětí, hovoří se i o třech zemřelých.

S výpadky se operátoři potýkali i na Lounsku

Značné materiální škody napáchala čtvrteční bouře také v obci Stebno u Kryr na Lounsku. S výpadkem mobilních služeb se tu potýkali operátoři Vodafone a T-Mobile.

„Vysílač byl skutečně mimo provoz, a to kvůli výpadku napájení,“ informoval Ondřej Luštinec s tím, že díky připojení dieselového agregátu je vysílač, který se nachází u silnice na Černčice, od páteční druhé hodiny odpolední opět funkční.

„Můžeme potvrdit výpadek na vysílači, který obec Stebno Kryry pokrývá, a to během včerejších večerních hodin. Hodinu před včerejší půlnocí byl provoz plně obnoven,“ reagovala na dotaz Kateřina Mikesková z tiskového oddělení T-Mobilu.

O2 podle Jana Vavříka z tiskového oddělení ve zmíněné lokalitě neevidovalo žádné zásadní škody na svých vysílačích.

Aktualizovány informace o výpadku na Lounsku i aktuální situaci na jižní Moravě

Autoři: ,

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

  • Nejčtenější

Apple uvedl iPhone 13, hodinky a iPad mini. Mobil má menší výřez displeje

Zatímco loni si iPhony kvůli dopadům koronavirové pandemie odbyly premiéru až v říjnu, letos se Apple vrátil k...

To se nečekalo. Nové iPhony 13 jsou mnohem levnější než loňské modely

Všechny základní ceny iPhonů 13 jsou nižší než u jejich loňských předchůdců. Výrazně levnější jsou i úplně základní...

O2 má nové tarify. Přidává data, neomezená zrychluje a i zlevňuje

Jako poslední představil novou tarifní nabídku operátor O2. S cenami příliš nehýbal, přesto má nový nejlevnější tarif...

Telefony za extrémně nízké ceny. Xiaomi otvírá novou prodejnu

Xiaomi má na českém trhu poměrně ojedinělou strategii. Buduje síť vlastních obchodů a nespoléhá jen na běžnou prodejní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nové iPhony 13 mají menší výřez, nepatrně ztloustly a jeden je extra drahý

Letošní iPhony modelové řady 13 jsou podle očekávání jen pozvolným vylepšením loňských modelů. Apple opět představil...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Chcete reklamovat rychlost internetu? Státní úřad má speciální rychloměr

Český telekomunikační úřad spustil nový nástroj NetTest na certifikované měření internetového připojení. Zákazníci si...

O2 má nové tarify. Přidává data, neomezená zrychluje a i zlevňuje

Jako poslední představil novou tarifní nabídku operátor O2. S cenami příliš nehýbal, přesto má nový nejlevnější tarif...

T-Mobile mění tarify. Zlevňuje a neomezená data pustí i přiškrceným tarifům

T-Mobile od 1. září mění svou tarifní nabídku. U zatím zveřejněných variant tarifů přidává data, u datově neomezených...

T-Mobile má nově 17 tarifů. Velkou část z nich na svém webu neukazuje

S příchodem nového školního roku zveřejnil T-Mobile kompletní sestavu nových tarifů. K těm dříve představeným přibyly...

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...