Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

Lidé z tornádem poničených obcí se opět dovolají. Pomohly mobilní stanice

  2:45aktualizováno  17:54
Operátoři již v noci vyslali na jižní Moravu techniky, kteří měli zajistit co nejrychlejší zprovoznění mobilních sítí v tornádem zasažených oblastech na Břeclavsku a Hodonínsku. Mnohé vysílače nefungovaly kvůli výpadkům proudu, některé jsou zcela zničeny. Operátoři je nahradili mobilními základnovými stanicemi.

Mobilní BTS stanice nasazená v tornádem poničené obci Moravská Nová Ves na Břeclavsku. | foto: Meico System's s.r.o.

„Ještě večer jsme na Hodonínsko vyslali naše techniky, aby co nejdříve pomohli s obnovením služeb a usnadnili lidem v místě komunikaci se zástupci IZS i jejich blízkými. Tak, jak bouře procházela Českem, se objevovaly lokální výpadky,“ informovala redakci Mobil.iDNES.cz mluvčí O2 Kateřina Mikšovská.

„Co se týče vysílačů, tak primárně se spouští 2G, aby si lidé mohli zavolat (3G a 4G by v nejvytíženějších lokalitách zbytečně čerpalo energii z diesel agregátů). Na většině míst by měl být signál dostupný. Potíže ale mohou být v některých místech s kapacitou a lokálním přetížení sítě, kdy mnoho lidí volá v jeden čas. Proto také řešíme prioritizaci v síti pro složky jihomoravských hasičů,“ uvedla Mikšovská pro ČTK.

O vyslání techniků do tornádem zasažené oblasti informoval operátor již ve čtvrtek krátce před půlnocí prostřednictvím sociálních sítí. Prioritou je pro něj co nejrychlejší zprovoznění poškozených vysílačů a obnovení všech jeho služeb v přírodním živlem zpustošené lokalitě.

„Podle prvotních informací ze včerejší noci by přímo na Hodonínsku neměly být vysílače významně poškozeny. Problémem je ale přívod elektřiny. BTSky sice mají záložní zdroje (UPS, dieselagregáty), ale po jejich vyčerpání už se kvůli popadaným stromům apod. v mnoha lokalitách nebylo možné na místo dostat s dalšími dieselagregáty,“ dodala Mikšovská.

O2 kromě toho informovalo, že všem zákazníkům, kteří v postižených oblastech trvale žijí, až do konce léta nebude účtovat žádné poplatky za jimi využívané služby. Prostřednictvím vlastní nadace pak operátor poskytne regionu i finanční pomoc v blíže nespecifikované výši.

Osud lidí z jižní Moravy, kterým tornádo způsobilo značné materiální škody, není lhostejný ani T-Mobilu. Operátor se rozhodl darovat do oblasti pět milionů korun. Podle tiskové mluvčí Zuzany Svobodové v pátek ráno kvůli vyhodnocení situace zasedal krizový štáb T-Mobilu.

„Aktuálně jsou krizové oblasti pokryty širším zesíleným signálem z ostatních stanic, mimo signál se nachází jen přibližně tisícovka uživatelů. V místech bez elektrické energie jsou zprovozněny dieselové agregáty, které zajišťují funkčnost vysílačů,“ informovala Svobodová v půl čtvrté odpoledne.

Kromě již výše zmíněného finančního daru T-Mobile poskytne zákazníkům v postižených oblastech volání a SMS zdarma a automaticky jim zapne neomezená data. „Tato podpora se týká všech zákazníků v okresech Břeclav a Hodonín a její trvání bude minimálně po dobu 30 dnů, v případě potřeby i déle,“ upřesnila tisková mluvčí T-Mobilu.

S výpadky se potýkal i Vodafone, nejhorší situace byla podle tiskového mluvčího Ondřeje Luštince okolo půl čtvrté ráno, kdy bylo napříč republikou nefunkčních téměř 100 vysílačů. Nejpostiženějšími lokalitami jsou právě Hodonínsko a Břeclavsko.

Během pátečního dopoledne se technikům Vodafonu podařilo zprovoznit více než polovinu nefunkčních vysílačů. V poledne bylo podle Luštince nefunkčních již jen 46 vysílačů (z toho 30 po celé Moravě), a to většinou kvůli výpadku napájení. Nezničené vysílače potřebné k pokrytí nejpostiženějších oblastí operátor kvůli hrozbě výpadku elektřiny připojil na dieselové agregáty. Vysílače v obcích Hrušky a Moravská Nová Ves byly tornádem zcela zničeny.

„Do nejpostiženějších obcí jsme už přivezli 3 mobilní vysílací stanice, které nahradí zničené vysílače a zajistí i dostatečnou kapacitu sítě, aby nebyla přetížená. Jednu stanici pro obec Hrušky, jednu pro obec Moravská Nová Ves a jednu pro Mikulčice,“ upřesnil Luštinec s tím, že operátor se rekonfigurací své sítě snaží docílit pokrytí postižených obcí: „Jde například o Moravskou Novou Ves. Obec Týnec už pokrytí díky dieselovému agregátu má. Do obce Lužice už jsme přivezli náhradní díly a vysílač právě opravujeme.“

Krátce před páteční půl jedenáctou dopoledne mluvčí Vodafonu redakci Mobil.iDNES.cz informoval, že v obci Lužice se už podařilo vysílač operátora opravit a zprovoznit. Odpoledne krátce po páté hodině uvedl, že situace napříč Českem  včetně postižených míst na Moravě je již plně stabilizovaná. V posledních místech Vodafone pouze posiluje kapacitu sítě.

„Chceme pomoci i tím, že poskytneme naše služby lidem a firmám v nejvíce postižených oblastech zdarma. A těm, kteří přišli o telefon, nabídneme zdarma přes obce nové včetně předplacené SIM,“ informoval Luštinec.

Společnost Cetin na Twitteru před páteční jednou hodinou odpolední informovala, že mobilní síť na Hodonínsku a Břeclavsku je s jedinou výjimkou téměř plně funkční.

„V Moravské Nové Vsi je náš site srovnaný se zemí a bude nahrazen mobilní BTS, na jejím zprovoznění kolegové už pracují,“ uvedl Cetin v tweetu.

Obnovení telekomunikační struktury může zabrat i týdny

Podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) nedošlo k fatálnímu narušení telekomunikační infrastruktury. Její obnovení však může zabrat i týdny.

„Postupné obnovení lze očekávat v řádu hodin až dnů, v nejpostiženějších oblastech až týdnů, především v závislosti na obnovení dodávek elektrické energie do postižených oblastí,“ informoval v tiskové zprávě s tím, že výpadky mobilního signálu některých operátorů v tornádem postižených oblastech na Břeclavsku a Hodonínsku se týkají objemově menšího počtu zákazníků.

„V současné chvíli se nicméně většině operátorů daří udržet plošné pokrytí GSM signálem v postiženém území, větší výpadky se v současné chvíli týkají technologií 3G a 4G vrstvy některých operátorů,“ upřesnil ČTÚ a dodal, že například infrastruktura zajišťující přenos televizního a rozhlasového vysílání nezaznamenala vážnější škody. Pokrytí televizním a rozhlasovým signálem tak v postižených oblastech nebylo nijak narušeno.

Silná bouře s krupobitím a tornádem se jižní Moravou prohnala ve čtvrtek 24. června ve večerních hodinách. Mezi nejpostiženější obce patří Hrušky a Moravská Nová Ves ležící v okrese Břeclav a Lužice a Mikulčice z hodonínského okresu. Podle záchranářů si přírodní živel vyžádal stovky zraněných lidí včetně dětí, hovoří se i o třech zemřelých.

S výpadky se operátoři potýkali i na Lounsku

Značné materiální škody napáchala čtvrteční bouře také v obci Stebno u Kryr na Lounsku. S výpadkem mobilních služeb se tu potýkali operátoři Vodafone a T-Mobile.

„Vysílač byl skutečně mimo provoz, a to kvůli výpadku napájení,“ informoval Ondřej Luštinec s tím, že díky připojení dieselového agregátu je vysílač, který se nachází u silnice na Černčice, od páteční druhé hodiny odpolední opět funkční.

„Můžeme potvrdit výpadek na vysílači, který obec Stebno Kryry pokrývá, a to během včerejších večerních hodin. Hodinu před včerejší půlnocí byl provoz plně obnoven,“ reagovala na dotaz Kateřina Mikesková z tiskového oddělení T-Mobilu.

O2 podle Jana Vavříka z tiskového oddělení ve zmíněné lokalitě neevidovalo žádné zásadní škody na svých vysílačích.

Aktualizovány informace o výpadku na Lounsku i aktuální situaci na jižní Moravě

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Mohl to být snadný konec otravným hovorům. Zatím byl však odložen

Jedinou obranou proti nevyžádaným marketingovým hovorům i nadále zůstává nutnost vyjádřit nesouhlas spolu se...

Používáte ji také? Druhá aplikace pokořila rekordních 10 miliard stažení

Operační systém Android má dalšího aplikačního rekordmana v počtu stažení z obchodu Google Play. Aplikaci, jejíž počet...

Vyzkoušeli jsme revoluční novinku: telefon s rolovacím displejem uchvátí

Už při prvních zprávách o ohebných displejích začali konstruktéři i uživatelé snít o telefonu s rolovacím displejem....

Získejte zdarma Samsung Galaxy S21 5G. Přečtěte si, jak na to

Premium Nejnovější modely řady Samsung Galaxy S vás spojí s celým světem, umožňují sdílet špičkové fotografie a videa, pyšní se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodejní trhák, který je vyprodaný. Test Samsung Galaxy A52 a A52 5G

Modely Samsungu střední třídy tradičně patří k nejprodávanějším smartphonům na našem trhu. Loni tuto roli hrál model...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Italský zázrak dál kouzlí. Levná mobilní data jsou ještě levnější

Vstup Iliadu na italský mobilní trh v roce 2018 byl famózní. Neomezený tarif s 30 GB dat za v přepočtu 155 korun se...

Vyplňte formulář. Každý navrátilec do Česka dostane SMS s výzvou

Češi vracející se ze zahraničí obdrží nově uvítací SMS, která je informuje o potřebě vyplnit Příjezdový formulář. SMS...

T-Mobile má akční tarif. Za cenu jako u konkurence nabídne více

T-Mobile si na léto připravil nový akční tarif. Stejně jako v předchozí podobě nadále obsahuje jen 1 GB dat, nově však...

Dražší, ale s desetinásobkem dat. Vodafone obmění základní datový tarif

Vodafone koncem léta výrazně obmění základní datový tarif Připojení na měsíc, který se aktivuje připojením mobilu k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...