T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

  13:26aktualizováno  15:07
Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten nejlevnější s neomezenými daty za 1 275 korun má však pár háčků. Za zcela neomezený tarif si ještě další tři stovky připlatíte.
T- Mobile.

T- Mobile. | foto: AP

Po červnové nabídce Vodafonu, který představil neomezené rodinné tarify, jsou nové tarify T-Mobilu druhé takové na trhu, ale první jen pro jednu SIM. Je velmi pravděpodobné, že na nabídku T-Mobilu bude Vodafone reagovat. A nové tarify připravuje i O2. Podle informací Mobil.iDNES.cz je představí v polovině září. 

T-Mobile si před představením komerčních neomezených tarifů nejprve otestoval trh i svou síť. Od konce června do konce srpna poskytuje všem svým zákazníkům bezplatně neomezená data v Česku i v roamingu. V rámci představení nových tarifů zveřejnil mnoho zajímavých dat, kterým se budeme věnovat v samostatném článku. 

Ve zkratce, neomezená data v červenci využila zhruba polovina tarifních zákazníků, ale také jen pět procent zákazníků s předplacenou kartou. Nejvíce dat zkonzumovali noví zákazníci s předplacenou kartou, celkově byla průměrná spotřeba dat 12,6 GB u tarifních zákazníků a 17,26 GB u předplacenek. U nových zákazníků s předplacenkou to však bylo 25,5 GB na mobilech a 53 GB u modemů. 

První neomezené tarify pro jednotlivce

T-Mobile od září nabídne dva zcela neomezené tarify. Respektive jeden, který se liší v datové části a také cenou, oba pak mají neomezené volání a SMS. Levnější vyjde na 1 275 Kč, dražší na 1 575 Kč. Liší se v tom, že u levnějšího tarifu dostane zákazník prvních 50 GB dat s neomezenou rychlostí a další neomezená data s rychlostí 10 Mbit/s. Dražší varianta nemá přenosovou rychlost omezenou. Navíc je v tarifu 500 MB dat v roamingu mimo EU. V rámci Evropské unie je objem dat omezený na 35 respektive 40 GB měsíčně. 

Cenově je nabídka srovnatelná s tou od Vodafonu. Jenže Vodafone vyžaduje aktivaci minimálně dvou SIM, pak chce měsíčně 2 400 korun, u T-Mobilu by dvě SIM vyšly na 2 550 korun. Jsou zde pak dva podstatné rozdíly. Vodafone v ceně přidává pevné internetové připojení, naopak T-Mobile má rozhodně lepší přenosovou rychlost. Prvních 50 GB bez omezení, až pak 10 Mbit/s. Vodafone měl původně od počátku rychlost omezenou na 5 Mbit/s, od 20. srpna jí zvýšil na 10 Mbit/s. 

Přestože ceny neomezených tarifů rozhodně nejsou nízké, tak vlastně T-Mobile razantně zlevnil, nebo razantně zvětšil objem dat, záleží na interpretaci. Doposud za podobné ceny nabízel tarify s 12 a 18 GB, podrobnosti v tabulce. 

Nové tarifyObjem datCena
Neomezeně HDNeomezený, prvních 50 GB plnou rychlostí, pak 10 Mbit/s1 275 Kč
Neomezeně MAXNeomezený bez omezení rychlosti1 575 Kč
Staré tarifyObjem datCena
L+12 GB1 199 Kč
XL18 GB1 499 Kč

Nové jsou i další tarify, opět s více daty i se slevou

T-Mobile vedle nových neomezených tarifů také obměňuje stávající nabídku tarifů s neomezenými SMS a voláním, které se liší jen množstvím volných dat. Za tarif s 1,5 GB zaplatíte 525 korun měsíčně, za 3 GB zaplatíte 625 korun. Dále je možnost si objednat i tarif s 12 GB dat za 825 korun měsíčně.

Základní nové tarify s datovým balíčkem
TarifObjem datCena
Neomezeně 1,5 GB1,5 GB525 Kč
Neomezeně 3 GB3 GB625 Kč
Neomezeně 12 GB12 GB825 Kč
Končící tarify s datovým balíčkem
S 0,5 GB499 Kč
M 4 GB799 Kč
L8 GB999 Kč
L+12 GB1 199 Kč
XL18 GB1 499 Kč
XXL60 GB 2 499 Kč

To jsou opět zajímavější nabídky než doposud. Třeba onen tarif s 12 GB (operátor nové tarify označuje jako „Neomezeně a datovým objemem“, zde tedy Neomezeně 12 GB) doposud stál 1 199 Kč, nyní vyjde na 825 Kč. Doposud nejlevnější neomezený tarif S obsahuje 0,5 GB dat, nově bude mít nejlevnější tarif 1,5 GB dat. Cena se přitom zvýšila jen o 26 korun: z 499 na 525 Kč.

Jenže tarifů může být mnohem víc, bude je možné poskládat zcela individuálně. Výše uvedené bude operátor nabízet primárně, v prodejně nebo na webu si však bude možné poskládat tarif na míru. 

Nejprve si zákazník vybere volání a SMS, v nabídce jsou tyto varianty: 100 minut + 100 SMS za 250 Kč, 200 minut + 200 SMS za 300 Kč nebo neomezené služby za 400 korun. Existují i dražší varianty s voláním do zahraničí, podrobnosti v tabulce.

Služba100 minut a SMS200 minut a SMSNeomezené minuty a SMSNeomezené minuty a SMS + 100 minut a SMS do zahraničíNeomezené minuty a SMS + 400 minut a SMS do zahraničí
Cena250 Kč300 Kč400 Kč600 Kč900 Kč
Data1,5 GB2 GB3 GB4 GB5 GB7 GB12 GB16 GBNeomezeně HDNeomezeně MAX
Cena125 Kč175 Kč225 Kč275 Kč325 Kč375 Kč425 Kč550 Kč875 Kč1 175 Kč

Následně si zákazník vybere datový balíček, minimem je 1,5 GB za 125 korun, maximem neomezená data bez omezení rychlosti za 1 175 Kč měsíčně. Podrobnosti opět v tabulce. Výsledná cena je prostým součtem obou služeb.

Čistě datové tarify

T-Mobile mění i nabídku čistě datových tarifů. Ty jsou v podstatě stejné a stojí stejně jako výše uvedené datové balíčky pro kompletní tarify. Jen s tou výjimkou, že chybí dva nejlevnější s 1,5 a 2 GB dat. Takže čistě datové tarify začínají na 3 GB za 225 Kč a končí opět tím neomezeným za 1 175 Kč. 

Data3 GB4 GB5 GB7 GB12 GB16 GBNeomezeně HDNeomezeně MAX
Cena225 Kč275 Kč325 Kč375 Kč425 Kč550 Kč875 Kč1 175 Kč

Zásadní změna – tarify jsou bez závazků

Zákazník si může zvolit variantu smlouvy s dotací na telefon až 5 000 Kč (na 24 měsíců) či bez dotace (bez časového závazku), a to za stejnou cenu měsíčního paušálu jako při variantě s dotací. Tím T-Mobile předchází často proklamovanou regulaci trhu, kde by se právě měly zrušit závazky, respektive regulovat pokuty za předčasný odchod od operátora. Zrušením závazků toto padá. 

Jenže T-Mobile na tiskové konferenci upozornil, že pokud zákazník má v současné době tarif se závazkem a přejde na nový tarif bez závazku, musí svůj původní závazek dodržet. 

Závazek u nových tarifů zůstává jen pokud zákazník využije dotaci na mobil. Ta je však velmi nízká, oněch 5 000 korun platí jen při měsíčním plnění nad 1 500 korun. Do 800 korun měsíčně činí sleva 1 000 korun, do tisícovky to jsou dva tisíce. Celkově se slevy na mobily nevyplatí, nemít závazek je cennější vlastnost tarifů. 

Ušetřit lze s programem Magenta 1, tedy slučování služeb pod jednu fakturu, třeba v rámci rodiny nebo sloučení mobilního tarifu, pevného připojení a televize. Minimální cena jednotlivé služby musí být více než 399 Kč měsíčně a při sloučení dvou je sleva 10 procent, tří 15 procent, čtyř 20 procent a pěti a více 25 procent. 

Ceny mobilních dat řeší vládní i opoziční politici

„V nových tarifech reflektujeme základní požadavky našich zákazníků, především potřebu větší porce dat a možnost získat nabídku na míru,“ uvedl ředitel T-Mobile pro ČR Juraj Bóna. „Během kampaně Neomezené léto, kterou využilo přes 700 000 zákazníků, jsme získali jasnější představu o tom, jaký je reálný objem dat, jež jsou zákazníci schopni zkonzumovat, pokud si nemusí hlídat spotřebu, a tato data se odrážejí v konkrétních tarifech,“ dodal.

Mobilní operátoři v Česku čelí dlouhodobé kritice za vysoké ceny mobilních dat. V minulosti na tento problém upozorňovali vládní i opoziční politici. Konkurenci, která by ceny snížila, má pomoci vstup čtvrtého mobilního operátora v podzimní aukci kmitočtů pro 5G nebo zákonné zkrácení doby pro přenesení mobilního čísla. Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve uvedl, že když mobilní operátoři nezlevní data, je podle něho na místě uvažovat o jejich zdanění.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nejlevnější neomezená data má T-Mobile. Už neskrývá původně tajný tarif

Nové tarify včetně těch bez datového omezení představil T-Mobile už koncem srpna, od září pak na svém webu nabízel dva...

Patří mezi nejlepší mobily na světě. Mají radar a vyfotí i noční oblohu

Podle očekávání představil Google své nové mobilní telefony Pixel 4. Přístroje, o kterých už úniky informací prozradily...

Velká změna k lepšímu. Google nedovolí nové mobily se starým Androidem

Google vytáhl silnou kartu v rámci boje s roztříštěností ekosystému jeho operačního systému Android. Pomalé aktualizace...

To by mohla být opravdová mobilní bomba. Premiéra se blíží

Jedna legenda se stejným jménem tu už byla, chystaná novinka by se legendou stát mohla. Motorola v listopadu představí...

Apple má problém. Displeje nových iPhonů se prý velmi snadno poškrábou

Apple novým iPhonům nedopřál jen nejmodernější hardware, mezigeneračně vylepšil i konstrukci. Vedle zvýšené...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Kazatelna, komín i borovice. Tak operátoři maskují svoje antény

Mobilní operátoři se snaží dosáhnout co nejlepšího pokrytí celého území Česka, jenže ne vždy je to bez překážek. Ve...

Nejlevnější neomezená data má T-Mobile. Už neskrývá původně tajný tarif

Nové tarify včetně těch bez datového omezení představil T-Mobile už koncem srpna, od září pak na svém webu nabízel dva...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Opět o krok blíže ke vzniku superoperátora. Překážkou je už jen žaloba

Po červencovém schválení spojení amerických operátorů T-Mobile a Sprint ministerstvem spravedlnosti dala nyní transakci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz