Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. února 2020 Patrik

Telefonní sítě zvládají povodně bez vážných problémů

aktualizováno 
Občasné výpadky spojení, problémy s dodávkami energie a zaplavené ústředny - tak vypadají poslední dny povodní. Spolupráce se záchranáři však přináší úspěchy. Přes únavu všech týmů se daří udržovat telefonní sítě v chodu.

Postupující povodňová vlna připravuje bezesné noci nejen stovkám tisíc obyvatel země, ale také znamená horké chvilky pro techniky telefonních sítí. Na komunikačních prostředcích totiž závisí koordinace záchranných složek, informační služby a mnohdy i psychika lidí ze zatopených oblastí. Všichni operátoři proto vynakládají maximální úsilí ke zvládnutí situace; snaží se jim v tom pomáhat také stát.

Prší na BTS

Základním kamenem úrazu je nedostatek elektrické energie. Přestože rozvodné závody postupně obnovují dodávky proudu, jen v Praze stále zůstává 430 nefunkčních trafostanic. Ústředny Českého Telecomu jsou povětšinou napájeny z rozvodné sítě, v kritických oblastech pak z baterií a agregátů. Hlavním důvodem jejich vypínání zůstává zaplavení elektrických částí. Zatím však není vyčísleno, kolik telefonních stanic momentálně nefunguje. Uváděných 60 000 totiž ve valné většině nezahrnuje zaplavená přípojná vedení, představují zejména počet účastníků odpojených ústředen. Skutečné číslo bude jen v Praze daleko vyšší.

Mnoho starostí mají mobilní operátoři, kteří stahují své týmy z celé republiky. Vypnuté BTSky se snaží zprovoznit diesel agregáty, kapacitu sítě v exponovaných oblastech pak pomáhá vykrývat několik mobilních BTSek. K vidění jsou například v Praze na Letné, kde v závěsu stojí jednotka Eurotelu a Oskara (900/1800 MHz).

Velký problém je však s doplňováním paliva do diesel agregátů, kde místy musí pomáhat i samotní záchranáři. Technici totiž nejsou cvičeni pro práci v extrémních situacích, kdy se ke generátoru dostávají výsadkem z vrtulníku, v obojživelných vozidlech či na lodích. V této souvislosti si zaslouží chválu vláda, která operátorům nabídla pomoc právě s dopravou nafty.

Provoz mobilních sítí

Největší zatížení sítě zaznamenali operátoři v poslední hodinách v oblasti středních a severních Čech, kam nyní přesouvají všechny své volné mobilní jednotky. Z oblastí, kde záplavy ustupují, postupně také stahují dieselové agregáty a přesouvají je na sever. Oskar dokonce dopravil do Terezína voděodolný kontejner s mikrovlnnými spoji, aby mohl zajistit provoz dalším základnovým stanicím na daném území. V severních Čechách má však navrch Eurotel, který ještě před příchodem záplavové vlny zdvojnásobil kapacitu sítě. V tuto chvíli tak spíše dolaďuje detaily a zaváží palivo.

V současnosti se počet aktivních generátorů pohybuje u všech tří operátorů kolem padesáti. Eurotel má v Praze instalováno 32 agregátů, T-Mobil 28 a Oskar 25. V ostatních lokalitách pracuje přibližně 20 generátorů u Eurotelu a 16 T-Mobilu (dalších deset v záloze). U Eurotelu se dá nejvyšší počet nasazených agregátů vysvětlit především v souvislosti s Integrovaným záchranným systémem (IZS).

Poměrně zajímavé jsou informace týkající se IZS. Eurotel na poslední chvíli rozdal dalších 150 mobilních telefonů, nejčastěji značky Siemens, obcím, které o ně včas nepožádaly. Jmenovitě šlo o Plzeň, České Budějovice, další dodávky šly do Spolany a Agrofertu. Prioritu na volání jich má ale jen omezený počet. Oskar, ovšem už z vlastní iniciativy, včera doručil slíbené telefony a SIM karty Nadaci Člověk v tísni a Adra, které budou sloužit koordinátorům v postižených oblastech. Další přístroje pak předal krizovému štábu nejvíce postižené Prahy 8. T-Mobile rozdal krizovým štábům 1000 mobilů, převážně šlo o Panasonic GD35.

Vytížení

Přestože rozum volí používat pevnou linku, funguje-li, a neubírat tak kapacitu sítě například záchranným složkám, stejně převažuje mobilní telefon. V síti Eurotelu se provoz v zatopených oblastech průměrně zvýšil o 30 % oproti dennímu průměru. Ovšem v postižených lokalitách jsou hodnoty vytížení mnohem vyšší. V Ústí nad Labem a Pelhřimově zaregistrovali zvýšení provozu dokonce až o 150 %. Celá síť však běží stále přibližně na čtvrtinu kapacity. Záplavy pocítila také síť Oskara. Za posledních 24 hodin je oproti běžnému stavu v jižních Čechách o 30 % větší provoz, v Praze o 70 % a na severu republiky dokonce o 80 %.

Síť Českého Telecomu zaznamenala o 40 % vyšší provoz v trojúhelníku České Budějovice, Plzeň a Praha. V těchto oblastech proto také byla posílena kapacita tranzitních tras. Nárůst volání se projevil zejména mezi půl osmou a půl devátou večer, což se dá vysvětlit jako reakce na hlavní zpravodajské relace v televizi. Na nárůstu se podíleli také uživatelé připojující se k internetu přes vytáčené připojení.

Pomoc

Speciálně tarifikovaná linka 0900 609040 vydělala za necelé dva dny svého provozu více než jeden milión korun, dosud na ni zavolalo přes 6600 lidí. Pokud se rozhodnete pomoci obětem povodní, můžete na toto číslo volat rovněž ze svého mobilního telefonu. Za minutu spojení zaplatíte 60 Kč.

Přispět postiženým lidem se rozhodli i další operátoři. Radiomobil ve středu nabídl možnost ubytování až pro 60 evakuovaných osob ve svém informačním centru v Hradci Králové. Eurotel dokonce zrušil finanční podporu golfovému turnaji a místo toho daruje půl milionu korun Českému červenému kříži. Se svými partnery z tohoto klání navíc poskytne tři kamióny balené pitné vody.

Autor:
  • Nejčtenější

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

Cestujícím na lodi v karanténě rozdalo Japonsko dva tisíce iPhonů

Výletní loď Diamond Princess, kterou drží Japonsko kvůli rozšíření koronaviru na palubě v karanténě v jokohamském...

Samsung představil krásné véčko a špičkové modely S20

V kalifornském San Francisku Samsung představil své nejnovější špičkové smartphony. Jde o modely řady Galaxy S20 a...

Nové top modely Xiaomi chtějí sesadit z trůnu veškerou konkurenci

Po úspěchu loňského modelu Mi Note 10, který měl ovšem ve výbavě pár kompromisů, přináší Xiaomi to nejlepší, co může...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

WhatsApp je obrovský, používají ho dvě miliardy lidí

Kdysi to byly SMS, dnes krátké (a nejenom) textové komunikaci vládnou messengery. Největším je WhatsApp, který od roku...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky

Čtvrtý plnohodnotný operátor není priorita, míní ministr Havlíček

V souvislosti s aukcemi kmitočtů pro nové mobilní sítě se dlouhé roky opakovaně zmiňuje příchod čtvrtého hráče na...

Za odklady aukce je nezájem, myslí si T-Mobile. Nespěcháme, říká operátor

Hrozící další odklad zahájení aukce frekvencí pro sítě páté generace může být komplikací pro český stát, nikoli však...

Datová žebrota mimo EU u Vodafonu končí. Jenže jen dočasně

Zákazníci Vodafonu cestující mimo EU mohou nově při svých cestách využívat bez příplatku vyšší datovou porci. Operátor...

Operátoři se dohodli na zdražování. Teď dostali několikamiliardovou pokutu

Operátoři Telecom Italia, Vodafone, Wind Tre a Fastweb se v roce 2018 podle italského antimonopolního úřadu (AGCM)...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ MAG - VHODNÉ I PRO ABSOLVENTY

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz