Pozor na telefonické nabídky mobilních služeb. Volající si vymýšlejí

aktualizováno 
Zazvoní mobil z neznámého čísla a volající se představí jménem vašeho, nebo konkurenčního operátora. Následuje vychrlená nabídka, omáčka, jak je to výhodné, a hned se kontrolují vaše osobní údaje. Jenže když se začnete ptát, může to být všechno mnohem méně zajímavé. Nabídku si tak ověřte, než ji přijmete.

Telefonickou nabídku mobilních služeb si vždy raději ověřte, než ji přijmete. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Redaktoři Mobil.iDNES.cz dostali v posledních dvou měsících hned několik telefonických nabídek od všech tří tuzemských operátorů. Nabídky to byly různé: na tarify i doplňkové služby. Ale všechny měly jedno společné: ani jednou nevolal přímo operátor.

Volající se sice vždy představil jménem jednoho ze tří tuzemských operátorů, ale na konkrétní dotaz přiznal, že volá jménem partnera, většinou pojmenovaného jako klientské centrum. Ani na konkrétní dotaz ovšem volající nikdy nebyl ochoten uvést konkrétní jméno firmy.

Křišťálová lupa

Je to sice neseriózní, ale to není to nejdůležitější. Problém nastal u nabídky. Ani jednou volající neřekl vše, co říct měl. Vždy vyzdvihoval, jak je nabídka výhodná. Uváděl běžnou cenu služby a porovnával ji s jejich cenou. Zdůrazňoval pak především slevu, kterou u jeho nabídky získáme. Ovšem ani jednou sám přímo neuvedl, že s tím souvisí závazek na dobu určitou.

To už je problém závažnější, na náš dotaz to však nakonec přiznal každý volající. Horší je to s vychvalováním konkrétních nabídek, prý výjimečných, neopakujících se a levnějších než přímo o operátora. Jenže stačilo si otevřít nabídku operátorů na internetu a hned bylo jasné, že to jsou jen sladké řečičky.

V případě volání byly nabídky identické jako u operátorů, volající jen motali ceny s úvazkem a bez úvazku. Srovnávali totiž jejich cenu s úvazkem s cenou bez úvazku u operátora. V případě dalších služeb jsme dokonce našli na webu operátora výhodnější nabídku, než jakou nabízel volající. A to už je hodně závažné, člověk na druhé straně totiž vyloženě lhal.

Pokud jsme na tento rozpor upozornili, tak se nám dostalo výmluv na změnu cen, novou nabídku a podobně. Perličkou pak byly informace, že například USB modem se výborně hodí přímo k připojení do tabletu a další speciality.

Chápeme, že volající chce prodat. A kdyby představil nabídku férově, tak je vše v pořádku. Ale takto se leckdo méně informovaný může nechat lehce napálit. A nejde o předražený mixér za jednorázovou platbu, ale o několikaleté úvazky, které lze jen obtížně vypovědět.

Proto si každou nabídku po telefonu ověřte na webu operátora, nebo na jeho infolince. Případně požádejte operátora, ať vám zavolá později, že se musíte poradit. Pokud bude mít férovou nabídku, ozve se znovu. Jde mu přece o vaše peníze.

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Ceny tarifů by mohly klesnout na polovinu, míní poslanec Nacher

Patrik Nacher, poslanec Poslanecké sněmovny PČR (26. února 2019)

Pokles cen mobilních služeb, to by mohl být důsledek vládního návrhu změny zákona o elektronických komunikacích, který...

Virtuál slaví narozeniny, najal si výstředního režiséra

Jakub Kohák je tváří virtuálního operátora MOBIL.CZ

Známé tváře v reklamách nejsou především u síťových operátorů ničím neobvyklým, u virtuálních jde naopak spíše o...

Takto by měl vypadat odchod od operátora. Po třech měsících bez sankce

Ilustrační snímek

Pokuta za předčasný odchod by měla být jen 5 % ze součtu paušálů zbývajících do konce smlouvy. Po třech měsících úvazku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz