Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. října 2021 Erik

Některé neomezené tarify mají háčky. Někomu se nemusí vyplatit

  6:03aktualizováno  19:52
Všichni tuzemští mobilní operátoři během letošního léta postupně obměnili své tarifní nabídky. U Vodafonu mají všechny hlavní tarify nově neomezená data, T-Mobile oprášil přiškrcená data po vyčerpání FUP, jen O2 se do žádných velkých změn nepustilo. Zajímali jsme se tedy, které ze současných standardních tarifů jsou výhodné.

Vybrat správný tarif může být alchymie. Nenechte se zlákat pouze výhodnou cenou. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když Vodafone v červnu představil revoluční tarifní nabídku, která spočívala v přidání neomezených dat všem hlavním tarifům, tedy prakticky ve vymazání tarifů s datovými balíčky (více viz Revoluce v tarifech. Vodafone zlevnil a dává neomezená data), tak se očekávalo, že konkurenční operátoři na tuto změnu adekvátně zareagují. Nakonec však zvolili odlišné přístupy. A také si dali načas.

Jako první zareagoval až v srpnu T-Mobile. Vsadil na levnější datově neomezené tarify a službu Pořád online, která je nově součástí tarifů s datovým balíčkem (s výjimkou základního tarifu Start). Jejím zavedením se operátor vrátil do doby před pěti až šesti let zpět, kdy nebyla zpomalená data po vyčerpání FUP nikterak neobvyklá. Po spotřebování datového balíčku daného tarifu tak zákazníci mohou nyní surfovat i nadále, a to rychlostí 256 kbit/s (více viz T-Mobile mění tarify. Zlevňuje a neomezená data pustí i přiškrceným tarifům).

Čekalo se tak už jen na reakci O2, která přišla až téměř v půlce září. Namísto zcela nové tarifní nabídky však operátor zvolil cestu kosmetických úprav. S cenami téměř nehýbal, zato přidal nový nejlevnější datově neomezený tarif a do 5G sítě vpustí nově všechny zákazníky bez ohledu na tarif (více viz O2 má nové tarify. Přidává data, neomezená zrychluje a i zlevňuje).

Zcela neomezeně stále jen pro vybrané tarify

Co však bez ohledu na poskytovatele zůstalo i po tarifních změnách zachováno, to je omezení přenosových rychlostí u datově neomezených tarifů vyjma těch nejdražších. Pokud se tedy někdo nechce nikterak omezovat, musí sáhnout hlouběji do kapsy. Vybírat přitom může z celkem šesti tarifů. Konkrétně jde o tarify Neomezený Premium od Vodafonu, Neo Stříbrný a Neo Zlatý od O2 a od T-Mobilu pak Neomezeně 5G XL, Neomezeně 5G XXL a také Data Neomezeně 5G, byť tento tarif se od ostatních uvedených výrazně odlišuje (viz níže).

Zatímco první dva operátoři uvedené tarify přímo nabízejí na svých webových stránkách, T-Mobile touto cestou prezentuje pouze ten nejlevnější z uvedené trojice, tedy Neomezeně 5G XL. Zbývající dva pak uvádí až v ceníku.

Zprvu je nutno zmínit, že ve všech případech musí zákazník počítat s měsíčním paušálem vyšším než 1 100 korun. Pod tuto částku se ani po letní tarifní obměně nedostane, alespoň ne tedy oficiální cestou. Možnost dosáhnout na výhodnější cenu samozřejmě existuje, vždy však půjde o individuální záležitost závislou nejen na schopnosti konkrétního zákazníka vyhádat si příznivější cenu, ale i třeba na době, po kterou je zákazníkem daného operátora. V případě Vodafonu existuje ještě jiná možnost: nižší ceny za mobilní tarif lze dosáhnout současným přikoupením služby internet na doma. Nicméně ne všichni zákazníci tuto službu potřebují.

Operátoři s novými tarify zlevnili. Ale své peníze si vzít nenechají

A tak, co se výše měsíčního paušálu za datově nikterak omezený tarif týče, je nejlevnější volbou tarif Data Neomezeně 5G od T-Mobilu. Vyjde na 1 175 korun. Má to však háček, nejde totiž o ve všech ohledech neomezený tarif. Jde o tarif zaměřený výhradně na data, hlasové a textové služby jsou v tomto případě tedy omezené. Shodně na 150 jednotek. Tento tarif, byť je z tohoto okruhu finančně nejvýhodnější, tedy není nic pro ty, kdo se porozhlíží po zcela neomezeném tarifu. Konkurence navíc jen za prakticky nepatrný příplatek nabídne o poznání více.

Nejlevnější možností zcela neomezeného tarifu bez rychlostního omezení přenosů je tedy Neomezený Premium od Vodafonu. Vyjde na 1 199 korun, tedy o pouhých 24 Kč dráže než výše zmíněný tarif T-Mobilu. Tento „příplatek“ zákazníkovi zajistí i neomezené hovory a neomezené SMS. Oba operátoři pak k uvedeným tarifům přidávají shodně slevu na zařízení (telefon) ve čtyřtisícové výši.

U dražších neomezených tarifů bez jakéhokoliv rychlostního omezení operátoři přidávají ještě další bonusy. Třeba u T-Mobilu je to zdarma tarif Mini služby T-Mobile TV či volné minuty na mezinárodní volání, kdy u nejdražšího tarifu (Neomezeně 5G XXL za 1 575 Kč) jsou i tyto neomezené (u nižšího Neomezeně 5G XL za 1 275 Kč má zákazník k dispozici 1 000 minut). Minuty zdarma na volání do zahraničí dává i O2. Jde o celkem 300 jednotek, které jsou součástí dvou jeho nejvyšších zcela neomezených tarifů, tedy Neo Stříbrný (1 299 Kč) a Neo Zlatý (1 599 Kč). U druhého uvedeného pak operátor přidává jako bonus ještě 1 GB dat mimo EU. Běžný zákazník takové bonusy však prakticky nevyužije, je tedy zcela zbytečné kvůli nim za tarif připlácet.

Neomezená data i levněji, ale už s omezením

Výše zmíněné tarify jsou spíše pro zákazníky, kteří je dokážou naplno využít a jsou ochotni akceptovat vyšší cenu. Operátoři nicméně mysleli i na zákazníky, kteří nechtějí být co do spotřeby dat jakkoli omezováni, ale nehodlají za datově neomezený tarif platit více než tisícikorunu měsíčně. Respektive chtějí platit co nejméně. A právě v tomto ohledu udělal největší krok Vodafone, cenu datově neomezeného tarifu totiž stlačil pod hranici 600 korun. Jenže...

Měsíční paušál ve výši 599 Kč za tarif Neomezený Basic, který je dostupný výhradně přes web operátora, je hodně lákavý. Avšak takto nízká cena je něčím vykoupena. Úskalí spočívá v omezení přenosové rychlosti, v tomto případě jde o pouhé 2 Mb/s. Chcete rychlejší přenosy? Žádný problém, ale budete si muset nějakou tu stokorunu připlatit. Jaké jsou tedy další možnosti a která z nich je nejvýhodnější, když rozhodujícím faktorem nebude už jen cena?

Test nejlevnějších neomezených dat. Je omezení rychlosti problém?

V pořadí druhý nejlevnější datově neomezený tarif, u kterého je operátorem omezena přenosová rychlost, je opět z portfolia Vodafonu. Tarif Neomezený Super vyjde na 799 Kč měsíčně a zákazník musí počítat s rychlostním omezením na 10 Mb/s. Se stejným rychlostním omezením je nutné počítat i u konkurence. Nicméně konkrétně O2 si za tarif stejných parametrů účtuje o stokorunu více než Vodafone, Neo Modrý vyjde totiž na 899 Kč. Zdá se tedy, že volba jasná. Jenže je tu ještě tarif Neomezeně XL od T-Mobilu.

Vyjde sice o 76 korun dráže (875 Kč) než ten od Vodafonu, ale má jednu výraznou konkurenční výhodu. Stále je sice nutné se smířit s omezením přenosové rychlosti na 10 Mb/s, ale T-Mobile přenosy zpomalí až po vyčerpání prvních 15 GB plnou rychlostí. Tento tarif je tak zlatou střední cestou: nabízí objemově omezený komfort nikterak omezených mobilních dat za stále slušný měsíční paušál. Kdo však hledí výhradně na cenu, tak jasnou volbou je Neomezený Super od Vodafonu. Musí se však smířit s výrazně zpomalenými datovými přenosy.

Jde to i levněji, ale už bez neomezených dat

Operátoři se sice stále výrazněji zaměřují na neomezená data, přesto nezapomínají ani na zákazníky, kteří si v rámci tarifu vystačí s omezenou porcí dat. V tomto případě už bude hodně záležet na tom, co daný zákazník upřednostňuje. S výší měsíčního paušálu se dá totiž dostat i pod 300 korun, ale je potřeba se hodně uskromnit.

Tarif Start 130 od Vodafonu totiž za cenu 299 Kč obsahuje jen 130 volných minut a 1 GB dat měsíčně, za téměř dvojnásobnou porci volných minut (250 jednotek) se při zachování shodného datového objemu u tohoto operátora připlácí stokoruna (tarif Start 250 za 399 Kč).

Pokud někdo klade důraz na výši paušálu, pak je volba jasná. Očekává-li však, že společně s omezenou datovou porcí dostane i neomezené hovory a SMS, tak se musí smířit s faktem, že si bude opět nutné nějakou tu stokorunu připlatit.

Nejlevnější tarif s neomezenými hovory a SMS má v portfoliu T-Mobile. Za tarif Start, který obsahuje také 1 GB dat, si operátor podle aktuálního ceníku účtuje 475 korun. Nicméně za příplatek ve výši pouhých 25 korun si lze zajistit prakticky neomezená data. Na 500 korun totiž vyjde základní tarif z nové nabídky (1 GB Plus), který má zcela shodnou skladbu služeb jako tarif Start. Nicméně jeho součástí je již v úvodu zmíněna služba Pořád online. Po vyčerpání FUP (1 GB) tak nedojde k přerušení datového připojení, nýbrž k jeho zpomalení na 256 kbit/s.

T-Mobile má nově 17 tarifů. Velkou část z nich na svém webu neukazuje

Nová tarifní nabídka T-Mobilu, jejíž součástí je služba Pořád online, je podstatně pestřejší, než operátor prezentuje na webu. Je nutné nahlédnout do aktuálního ceníku, nebo se na prodejně dotázat na všechny aktuální tarify. Byť se to při pohledu na web operátora nezdá, tak T-Mobile má k dispozici i alternativy pro další běžné konkurenční tarify.

Začněme u O2, jehož tarif Free+ Modrý s neomezenými hovory, neomezenými SMS a 3 GB dat vyjde na 549 korun. To je sice o jednu korunu nižší cena než skladbou služeb zcela srovnatelný tarif 3 GB Plus od T-Mobilu, ale v tomto případě je volba naprosto jasná. Uspořených dvanáct korun ročně nemůže být protiargumentem k prakticky neomezené možnosti surfování na internetu.

Díky odstupňování tarifů po 1 GB lze v současném portfoliu T-Mobilu najít i alternativu k tarifu Red Basic od Vodafonu. V tomto případě je však hned zjevné, ke kterému z tarifů se pověstný jazýček vah už od začátku přikloní. Zatímco Vodafone si za uvedený neomezený tarif, jehož součástí jsou 4 GB dat, účtuje 599 korun, tak T-Mobile si za službami srovnatelný tarif řekne o 24 korun méně (575 Kč). Služba Pořád online je tak již velmi příjemným bonusem.

Doba, kdy operátorské nabídky byly jako přes kopírák, je minulostí. Nyní se musí zákazník v nabídkách alespoň minimálně orientovat, pokud chce najít tu pro něj nejvýhodnější. Velkým bonusem je pak u T-Mobilu a Vodafonu fakt, že tarify těchto operátorů jsou bez úvazku. A tak v případě, že zákazníkovi nebude jeho prvotní volba z jakéhokoli důvodu vyhovovat, může jednoduše změnit nejen tarif, ale třeba i samotného poskytovatele. O2 je tedy jediným tuzemským mobilním operátorem, který „trvá“ na úvazku. Neznamená to však, že by neměl zákazník u tohoto operátora možnost volby. Má ji, ale vyvázání se z dvouletého úvazku znamená stopadesátikorunový měsíční příplatek k ceně tarifu.

Autor:
  • Nejčtenější

Toto se může stát jen u Applu. Prodá vám předražený hadr

Už dlouho je známé, že si Apple i za obyčejné věci umí účtovat extra příplatek. Tentokrát nás společnost překvapila...

Stáhli si je i Češi. Podvodné aplikace lákaly z uživatelů Androidu peníze

Více než 150 podvodných aplikací, které z uživatelů lákaly peníze přes prémiové SMS, bylo ke stažení v aplikačním...

Nové iPhony jsou špičkou fotomobilů. Opět nestačí jen na Číňany

Apple si tradičně na kvalitě fotoaparátu iPhonů dává záležet. I díky tomu patří jeho modely tradičně k užší špičce v...

Spolkl mobil a styděl se to přiznat. Uvázl mu v žaludku na půl roku

Nemocnice v egyptském Asuánu přijala pacienta, který si stěžoval na bolesti břicha. Lékaři zahájili léčbu v domnění, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez překvapení. Nové pixely od Googlu ovšem konkurenci zatopí

Google po dlouhých týdnech vyčkávání konečně oficiálně představil své nové smartphony Pixel 6. O novinkách už dopředu...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Někde přidal, jinde ubral. T-Mobile opět experimentuje s akčním tarifem

Akční tarif nabízí T-Mobile v nepravidelných vlnách již od poloviny roku 2017. Láká jím zejména předplacenkáře k...

Máte poslední týdny na výměnu. Pak budou mobily bez LTE zralé do šrotu

Už za necelé dva týdny se Česko nadobro rozloučí se zastaralou 3G technologií. Poslední vysílač odstaví koncem...

Zlomyslné volání na tísňovou linku může vyjít hodně draho, varuje úřad

Hovory, které nemají charakter tísňového volání, zbytečně zahlcují tísňové linky a mohou tak ohrozit zdraví a...

ČTÚ chce regulovat trh mobilních dat. Není tam konkurence, vysvětluje

Český telekomunikační úřad zveřejnil Analýzu relevantního trhu číslo 3, ze které vyplývá, že trh s mobilními daty není...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEST ENGINEER (20-40.000 Kč) - ÚSTÍ NAD ORLICÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 40 000 Kč

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...