ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nařídil T-Mobilu snížit ceny mobilních dat. Teď úřad čelí správní žalobě

  • 19
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) čelí správní žalobě, kterou na něj podal T-Mobile kvůli nařízení snížit velkoobchodní ceny mobilních dat společnosti Český bezdrát. Podle operátora jde o zásah do smluvního vztahu dvou soukromých subjektů, je přesvědčen, že nařízení bylo vydáno mimo zákonné meze.

Předsedkyně Rady ČTÚ Hana Továrková podle serveru Lupa, který má žalobu k dispozici, v březnu nařídila T-Mobilu, aby Českému bezdrátu snížil velkoobchodní ceny mobilních dat o 41 procent, v červnu toto rozhodnutí potvrdila Rada ČTÚ. T-Mobile na konci července obě rozhodnutí napadl správní žalobou u Městského soudu v Praze, zároveň požádal o přednostní projednání.

Regulace cen je podle operátora možná jen za podmínek, které konkrétně vyjmenovává zákon o elektronických komunikacích, tedy na základě analýzy trhu a stanovení takzvaného podniku s významnou tržní silou. ČTÚ podle žaloby nic takového neprovedl a svým postupem se snaží nedostatek pravomocí obejít, tvrdí T-Mobile. Navrhuje tak rozhodnutí ČTÚ prohlásit za nicotná, protože podle něj k nim nebyl úřad příslušný.

„Soud žádosti T-Mobilu na přiznání odkladného účinku jejich žalobě nevyhověl. Vyjádření ČTÚ k meritu žaloby se v současné době připravuje, platí však, že názor ČTÚ na posouzení případu je stejný, jak jej formuloval již v rámci svých rozhodnutí,“ řekla ČTK Tereza Meravá z tiskového oddělení ČTÚ.

Spor se týká dodatku ke smlouvě mezi T-Mobilem a Českým bezdrátem. Menší operátor se několik let snažil se síťovým partnerem vyjednat změnu, která se týkala smluvně dohodnutých velkoobchodních cen mobilních dat. Český bezdrát je chtěl snížit, protože se od roku 2015 nezměnily. Vzhledem k posunu na trhu přitom smluvní ceny virtuálnímu operátorovi nedávaly ekonomický smysl, protože měl data nakupovat za velkoobchodní ceny, které jsou vyšší než dnešní maloobchodní ceny T-Mobilu.

„Názor T-Mobilu, že si mohou dělat, co chtějí, diktovat ceny, jaké chtějí, protože vše je jen o trhu, a ten ovládají společně s O2 a Vodafonem oni a nikomu dalšímu do toho nic není, je zvrácený. Nějaké poctivé jednání jim zcela nic neříká,“ řekl šéf Českého bezdrátu Petr Benýšek.

Snížení ceny o 41 procent podle něj představuje 298 tisíc korun za rok, což je 0,0047 procenta ze zisku společnosti T-Mobile za rok 2020. Pro Český bezdrát tato částka představuje 92,8 procenta zisku před zdaněním, dodal Benýšek.

Podle údajů ČTÚ teče od tří velkých operátorů k menším nezávislým poskytovatelům jen 0,8 procenta všech prodaných dat. Pokud se k nim přičtou i firmy, které jsou s velkou trojkou propojeny, je to 3,7 procenta dat. „To je úplně zoufalé. Podmínky jsou prostě špatné, a skoro nikdo z virtuálů to tedy nechce provozovat,“ řekla Hospodářským novinám Továrková. Případné zastropování cen by tak mohlo být až o desítky procent níže, než je současná hladina velkoobchodních cen.

T-Mobile v půlce srpna s Českým bezdrátem uzavřel dodatek ke smlouvě, který byl v souladu s rozhodnutím ČTÚ. Firmě ovšem také tuto smlouvu vypověděl a poslal jí nový návrh. T-Mobile je co do počtu zákazníků největším mobilním operátorem s 6,2 milionu klientů.

Aktualizováno o vyjádření ČTÚ

,