Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

T-Mobile má nové tarify. Mírně zdražily a dostanete je povinně

  10:31
Operátor T-Mobile trochu překvapivě představil novou nabídku tarifů. Ta na první pohled nepřináší dramatické změny. Některé verze tarifů kosmeticky zdražily, ale operátor zase nabízí i levnější alternativy. Důležité je však to, že operátor postupně na nové tarify převede všechny stávající zákazníky. Všem také tarify zpřístupní 5G síť.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: T-Mobile

Na konci července jsme psali o tom, že se mobilní operátoři nejspíš vzhledem k nárůstu cen energií a obecně vysoké inflaci nevyhnou zdražování. A že jednou z možností, jak případně k takovému zdražení přistoupit, je přepracovat nabídku tarifů. To přesně teď udělal operátor T-Mobile, který právě představuje nové tarify.

Od těch stávajících se liší minimálně, ale změny to přece jenom jsou. V některých případech dochází k mírnému zdražení, které se však pohybuje v řádu maximálně několika málo desetikorun. Na druhou stranu operátor ve všech tarifech pustí zákazníky do 5G sítě, což doposud pravidlem nebylo. A v některých tarifech přidá zákazníkům v ceně T-Mobile TV Mini. V neposlední řadě slibuje větší slevy k tarifům na vlastní telefony T-Phone. T-Mobile navíc nabídku tarifů trochu víc „zahustil“, takže si zákazník může lépe vybrat takový tarif, který bude sedět jeho potřebám. A může tak oproti stávajícímu ušetřit.

O to, aby ušetřil, se ovšem zákazník bude muset postarat sám. T-Mobile se totiž rozhodl, že všechny své stávající zákazníky z řad domácností, drobných živnostníků a malých firem, kteří využívají některé z dosavadních standardních tarifů (a to klidně i tarify podstatně starších generací, ze kterých z nějakého důvodu nepřešli), automaticky převede na tarify nové. Změna bude postupná, operátor ji zákazníkovi oznámí třicet dní předem ve vyúčtování, v tu dobu mu pošle i SMS zprávu s odkazem na webovou stránku, kde uvidí rozdíly mezi stávajícím a novým tarifem. Čtyři dny před převodem na nový tarif pak zákazník obdrží další informační SMS. Podpora stávajících tarifů by měla skončit zkraje příštího roku.

Nový dostanete automaticky

Automaticky bude T-Mobile zákazníky migrovat na takový nový tarif, který odpovídá jejich aktuální měsíční útratě. A v tom je právě ten háček a cesta, jak může zákazník případně ušetřit. T-Mobile totiž nabídku zahustil, takže si může zákazník snáze vybrat třeba nižší tarif, který je levnější, ale přitom nemá o tolik méně dat, než na kolik je zvyklý teď. Spotřebu dat přitom T-Mobile zákazníkovi také sdělí, takže se podle toho bude moct rozhodnout. Tento krok nicméně bude muset učinit sám a bude si u toho muset dát pozor třeba na minimální měsíční plnění, ke kterému se zavázal, když si u operátora pořídil telefon se slevou.

Převod většiny tarifních zákazníků na novou generaci tarifů operátor mimo jiné zdůvodňuje zjednodušením a zefektivněním svého vnitřního fungování.

„Aktuálně máme v systémech i s množstvím starých tarifů, na kterých někteří zákazníci zůstali, asi sedm tisíc různých nabídek,“ říká obchodní ředitel českého T-Mobilu Maximiliano Bellassai. A naznačuje, že kdyby takový krok operátor neučinil, mohlo být zdražení pro koncového zákazníka ve výsledku ještě významnější. „Nárůst nákladů momentálně hraje velkou roli a my proto musíme být efektivnější firmou. Proto nabídku zjednodušujeme. Zároveň nám to má pomoct k tomu, aby byli naši zákazníci spokojenější.“

O zjednodušení jde ovšem skutečně zejména z pohledu operátora. Pro zákazníky zůstává nabídka víceméně stejná, nebo naopak, tarifů je trochu víc, než jsme mohli na webu operátora vidět doteď. Zůstávají také ve třech základních „rodinách“.

Pořád online

První skupinou tarifů jsou tarify nazvané Pořád online. Jsou to tarify s neomezeným voláním a jasně daným balíčkem dat ve velikosti od 1 do 10 GB. Právě tady dochází k onomu zahuštění nabídky: zatímco doteď operátor oficiálně nabízel pět verzí (1, 3, 5, 8 a 12 GB), teď nabídne celkem sedm variant (1, 2, 4, 5, 6, 7 a 10 GB). Odtud pak pramení potenciál k úsporám. Zákazníka, který měl doposud tarif Pořád online 5 GB Plus za 600 korun měsíčně, převede T-Mobile v nové generaci tarifu na obdobný tarif Pořád online 5 GB Plus za 620 korun měsíčně s tím, že nově bude moct v telefonu využít 5G síť.

Nové tarify T-Mobile od 5. října 2022 – Pořád online
tarif1 GB Plus2 GB Plus4 GB Plus5 GB Plus6 GB Plus7 GB Plus10 GB Plus
cena [Kč]510535585620645670720
volání a SMSneomezeněneomezeněneomezeněneomezeněneomezeněneomezeněneomezeně
množství dat1 GB2 GB4 GB5 GB6 GB7 GB10 GB
bonusyPořád online, 5GPořád online, 5GPořád online, 5GPořád online, 5GPořád online, 5GPořád online, 5GPořád online, 5G

Jenže takový zákazník se může rozhodnout, že přejde na tarif Pořád online 4 GB Plus za 585 korun měsíčně, zatímco doposud pro něj byla nejbližší levnější cestou verze tarifu se 3 GB dat – a ta mu už stačit nemusí, zatímco třeba 4 GB jsou „na hraně“. Vlastnost „pořád online“ pak znamená, že po vyčerpání datového limitu se tok dat nepřeruší, jen se zpomalí na 256 kbit/s. To není kdovíjaká rychlost, ale na nouzové používání základních aplikací to třeba na pár dní v závěru měsíce stačí.

Dosavadní tarify T-Mobile platné do 5. října 2022 – Pořád online
tarif1 GB Plus3 GB Plus5 GB Plus8 GB Plus12 GB Plus
cena [Kč]500550600675775
volání a SMSneomezeněneomezeněneomezeněneomezeněneomezeně
množství dat1 GB3 GB5 GB8 GB12 GB
bonusyPořád onlinePořád onlinePořád onlinePořád onlinePořád online

Datově neomezené tarify

Další základní rodinou tarifů jsou ty neomezené, tedy s neomezeným voláním i daty. I tady měl T-Mobile v základní nabídce pro uživatele doposud tři volby, nově jich je pět. Základní neomezený tarif stojí 930 korun a odpovídá dosavadnímu tarifu za 875 korun. Prvních 15 GB dat tedy může zákazník využít plnou rychlostí, pak mu data potečou maximálně 10 Mbit/s. U tohoto základního tarifu doposud operátor negarantoval dostupnost 5G, teď ovšem 5G dostupné je, navíc zákazník dostane službu T-Mobile TV Mini v ceně.

Nové tarify T-Mobile od 5. října 2022 – Neomezené 5G tarify
tarifNeomezeně XLNeomezeně 2XLNeomezeně 3XLNeomezeně 4XLNeomezeně 5XL
cena [Kč]9301 0301 1401 3401 640
volání a SMSneomezeněneomezeněneomezeněneomezeněneomezeně
dataneomezeně, 15 GB plnou rychlostí, pak 10 Mbit/sneomezeně, 30 GB plnou rychlostí, pak 10 Mbit/sneomezeně, 40 GB plnou rychlostí, pak 20 Mbit/sneomezeněneomezeně
bonusy5G, T-Mobile TV Mini5G, T-Mobile TV Mini5G, T-Mobile TV Mini, 100 mezinár. minut5G, T-Mobile TV Mini, 1 000 mezinár. minut5G, T-Mobile TV Mini, neomez. mezinár. minuty, 500 MB roaming mimo EU

Plnou rychlost bez hrozeb zpomalení i při jakkoli velké spotřebě dat si budou zákazníci moct vychutnat u tarifu Neomezeně 4XL za 1 340 korun, zatímco doposud to u tarifu Neomezeně 5G XL vyšlo na 1 275 korun. Tady operátor skutečně zdražil, protože bonusy jako T-Mobile TV Mini a 5G rychlost přenosu dat už byly v tarifu zahrnuty, stejně jako 1 000 minut pro mezinárodní volání. Nejvyšším neomezeným tarifem je pak Neomezeně 5XL, který má i neomezené mezinárodní volání a 500 MB dat v roamingu mimo EU. Ten teď stojí 1 640 korun, dosud vyšel na 1 575 korun.

Stávající tarify T-Mobile platné do 5. října – Neomezené tarify
tarifNeomezeně XLNeomezeně 5G LNeomezeně 5G XLNeomezeně 5G XXL
cena [Kč]875107512751 575
volání a SMSneomezeněneomezeněneomezeněneomezeně
dataneomezeně, 15 GB plnou rychlostí, pak 10 Mbit/sneomezeně, 40 GB plnou rychlostí, pak 20 Mbit/sneomezeněneomezeně
bonusyžádné5G, T-Mobile TV Mini, 100 mezinár. minut5G, T-Mobile TV Mini, 1 000 mezinár. minut5G, T-Mobile TV Mini, neomez. mezinár. minuty, 500 MB roaming mimo EU

Tarify pro mladé i seniory

Třetí rodinou tarifů jsou ty „speciální“ pro studenty, děti a seniory. Tady zůstává počet tarifů shodný, když nepočítáme speciální tarif pro seniory, který doposud v nabídce operátora chyběl a který mohou získat zákazníci, kteří dosáhli věku nejméně 65 let. Za 255 korun měsíčně v něm zákazník získá neomezené volání i SMS a 1 GB dat (s přístupem k 5G a službou pořád online).

Nové tarify T-Mobile od 5. října 2022 – 5G tarify pro juniory, studenty i seniory
tarifJuniorStudent PlusStudent neomezeněStudent neomezeně XLSenior
cena [Kč]275480700905255
volání a SMS150 minut a 150 SMSneomezeněneomezeněneomezeněneomezeně
data3 GB10 GBneomezeně, 15 GB plnou rychlostí, pak 10 Mbit/sneomezeně1 GB
bonusy5G, pořád online5G, pořád online5G5G5G, pořád online

Základní tarif Junior určený pro děti do 15 let zůstává na svých parametrech (150 minut, 150 SMS, 3 GB dat) i ceně (275 korun) a nadále musí být součástí balíčku Magenta 1. Tarif Student Plus nově stojí 480 korun místo 450, uživatel ale dostane 10 GB dat místo osmi a navíc přístup k 5G síti, který opět doteď operátor negarantoval. Nejvyšší studentský tarif s neomezeným voláním, SMS i daty bez zpomalení se nově jmenuje Student neomezeně XL namísto Student neomezeně 5G (ten jediný nabízel 5G rychlosti) a stojí 905 korun místo 850. Zákazník přitom v tomto případě nic navíc nedostane. T-Mobile má i nové tarify pro mobilní internet a datové tarify.

Stávající tarify T-Mobile platné do 5. října 2022 – tarify pro juniory a studenty
tarifJunior 3GB PlusStudent PlusStudent neomezeněStudent neomezeně 5G
cena [Kč]275450650850
volání a SMS150 minut a 150 SMSneomezeněneomezeněneomezeně
data3 GB8 GBneomezeně, 15 GB plnou rychlostí, pak 10 Mbit/sneomezeně
bonusy5G, pořád online5G, pořád online5G5G

Vlastní telefon s větší slevou

S novými tarify klade operátor velký důraz na 5G síť. Tu půjde využít s kterýmkoli z nových tarifů.

„Technologie 5G představuje novou etapu ve vývoji mobilní komunikace, poskytuje vyšší kapacitu přenosu dat, je efektivnější a bezpečnější. Nároky na rychlé a neustálé sdílení dat rostou a 5G dokáže tuto potřebu řešit,“ říká Maximiliano Bellassai. A dodává, že operátor do mobilní infrastruktury v uplynulých dvou letech investoval 1,5 miliardy korun.

V roce 2023 plánuje T-Mobile do mobilní sítě investovat dvě miliardy korun a další miliardu do rozvoje fixní sítě. Jeho 5G má do konce letošního roku pokrýt 50 procent obyvatel České republiky, do konce roku 2023 70 procent a v roce 2024 by to snad (neoficiálně) mělo být přes 90 procent.

Aby mohli zákazníci 5G v režii operátora skutečně využít, představil T-Mobile vlastní mobilní telefony T Phone a T Phone Pro. Ty se začínají prodávat právě dnes společně s novými tarify. A právě k novým tarifům nabídne T-Mobile vlastní mobil výhodněji než jiné přístroje. Za korunu půjde T Phone získat „už“ k tarifu za 720 korun měsíčně, zatímco doposud mohl zákazník obdobný smartphone za korunu získat k tarifu za 930 korun měsíčně. I v tom vidí Bellassai jednu z výhod nové řady tarifů.

„Nabídneme zařízení s větší slevou než doposud. Je ale na zákaznících, aby ze svého tarifu získali maximum,“ naznačuje s tím, že si o telefon za korunu nebo u nižších tarifů s významnou slevou musí zákazník říct. Jinak tyto peníze, které operátor na „dotace“ telefonů vyčlenil, nechávají v pokladničce T-Mobilu.

Jako doposud platí, že právě jen v případě pořízení telefonu za zvýhodněnou cenu se zákazník operátorovi uvazuje na dobu dvou let, jinak tu úvazky nejsou. Úvazek je ve formě minimálního měsíčního plnění, tedy minimální útraty, kterou musí zákazník po celou dobu trvání úvazku dodržet.

  • Nejčtenější

Musk pohrozil Applu a Googlu. Vyrobím alternativu k vašim telefonům, říká

Po nedávné narážce na daň z nákupů v aplikacích z obchodů Googlu a Applu Elon Musk vyostřuje svoji rétoriku proti těmto...

Souboj ve střední váze. Porovnali jsme Samsung Galaxy A53 a Nokii X30

Střední třída smartphonů je hodně nabitá, najdeme tu smartphony známých i méně známých značek, cenou se podbízející...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvrhnout vaše telefonní číslo není složité. Ihned se obraťte na operátora

Premium Telekomunikační technologie umožňují maskovat se jiným telefonním číslem, než ze kterého je hovor uskutečněn. Souvisí s...

Nástupce prodejního bestselleru Samsungu přijde začátkem roku

Mezi nejdůležitější modely Samsungu jistě patří řada S a dnes i skládačky z řady Z. Ale prodejní rekordy obvykle trhá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Místo dalších dat příjemné zlevnění. Italský zázrak dá 120 GB za hubičku

Do povědomí nejen italských mobilních uživatelů se dostal svou bezkonkurenční tarifní nabídkou, která za lákavou cenu...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Místo dalších dat příjemné zlevnění. Italský zázrak dá 120 GB za hubičku

Do povědomí nejen italských mobilních uživatelů se dostal svou bezkonkurenční tarifní nabídkou, která za lákavou cenu...

Vánoce u O2: tisícovka dolů za každou službu a možnost slevu darovat

O2 stejně jako loni spouští coby první tuzemský operátor vánoční kampaň. I letos rozdává tisícikorunové slevové...

Vodafone naděluje předplacenkářům. Za 199 korun získají až 11 GB dat

Zákazníci Vodafonu upřednostňující předplacené služby se mohou těšit na čtyři vánoční dárky určené výhradně jim....

T-Mobile má akční vánoční tarif. Neurazí, ale ani nenadchne

V souvislosti s blížícím se vánočním obdobím oprášil T-Mobile svůj akční tarif, který s různými obměnami nabízí již od...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...