Surfujte na cestách: ucelený přehled nabídek rychlého mobilního internetu

aktualizováno 
Také vás láká možnost být na internetu kdekoliv chcete? Připojte se prostřednictvím mobilní sítě. Nabídka rychlého mobilního internetu je na našem trhu poměrně bohatá. Připravili jsme pro vás přehled všech nabídek včetně cen a rychlostí připojení.
Rychlý mobilní internet poskytují O2, T-Mobile a U:Fon.

Rychlý mobilní internet poskytují O2, T-Mobile a U:Fon.

Dnešní rychlosti mobilního internetu už mnoha uživatelům dostačují pro každodenní použití, například doma nebo v kanceláři. Nejrychlejšími standardy jsou v současnosti CDMA, UMTS a HSDPA.

Rychlý mobilní internet pak poskytují nejen dva velcí operátoři O2 a T-Mobile, ale také náš nejmladší operátor U:Fon. Surfovat na cestách můžete už za několik stovek měsíčně.

O2 - máte na výběr

Operátor O2 nabízí celkem pět tarifů rychlého mobilního internetu označovaných jako Internet Mobil 256 až Internet Mobil 1024 Plus. Jednotlivé nabídky se od sebe liší nejenom rychlostí připojení, ale také použitou technologií. Od základního GPRS/EDGE přes technologie UMTS, CDMA až po nejnovější HSDPA. Jednotlivé tarify pak v sobě skrývají různou kombinaci zmiňovaných technologií.

Základní nabídka Internet Mobil 256 je založena na CDMA. Jak již označení napovídá, tento tarif nabízí maximální teoretickou rychlost připojení až 256 kb/s. Je určen především pro občasné brouzdání internetem a práci s elektronickou poštou. Tomu odpovídá také poměrně nízké FUP, které činí 600 MB za týden. Příznivá je však cena tohoto tarifu, která je 474 korun.

O2 Internet Mobil 384 nabídne o něco větší teoretickou rychlost připojení a také odlišné technologie. Pro tento tarif potřebujete mobilní telefon, modem nebo datovou PCMCIA kartu s podporou GPRS/EDGE nebo UMTS. Díky GPRS se s tímto tarifem můžete připojit všude tam, kde je dostupný signál GSM. To vše za 653 korun.

 Tarif Maximální
rychlost
 FUP za měsíc  Cena za měsíc
Internet Mobil 256 256 kb/s 2,4 GB 474 Kč
Internet Mobil 384 384 kb/s  - 653 Kč
Internet Mobil 512 Plus 512 kb/s 11,5 GB 831 Kč
Internet Mobil 1024 1 024 kb/s 11,5 GB 831 Kč
Internet Mobil 1024 Plus 1 024 kb/s   bez omezení 1 069 Kč

Další tarif s názvem Internet Mobil 512 Plus nabídne nejen vyšší teoretickou rychlost připojení, ale také kombinaci technologií obou předešlých tarifů. Surfovat tak můžete přes CDMA, HSDPA/UMTS i GPRS/EDGE. Za 831 korun měsíčně získáte také poměrně slušné FUP, které činí 2,8 GB za 7 dní.

Dvě nejvyšší nabídky mobilního internetu od O2 mají podobná označení. Internet Mobil 1024 je možné využít jen na technologii CDMA, pokud se rozhodnete pro tarif Internet Mobil 1024 Plus, můžete surfovat přes všechny nabízené standardy, tedy CDMA, HSDPA/UMTS a samozřejmě i GPRS/EDGE.

Levnější varianta za 831 korun je stále omezena množstvím dat, které můžete stáhnout, u tarifu 1024 PLUS je však FUP bez omezení. Pozor však na sdílení přes P2P, na toto se neomezený limit nevztahuje.

Pokrytí O2
(Fotografie vede na mapu na stránkách operátora)

Jednotlivé technologie se liší nejen rychlostí připojení, ale také pokrytím. Při použití GPRS se můžete připojit všude tam, kde je dostupný signál GSM. Přístup k síti CDMA má v současnosti více než 80 procent populace České republiky. UMTS pokrývá Prahu a Brno, naopak EDGE je dostupné v různých lokalitách, které jsou rozesety po celé republice.

T-Mobile - jedno "G" navíc

T-Mobile má v nabídce celkem tři tarify mobilního internetu, jejichž ceny začínají na necelých pěti stech korunách za měsíc. Operátor nabízí kromě základních připojení GPRS / EDGE také své horké želízko nazvané 4G. Toto označení však je pouze marketingovým trikem, který ve skutečnosti skrývá jen netradiční síť třetí generace UMTS. Nelze jej tedy využít za pomoci běžně dostupných telefonů s podporou sítí třetí generace. Pro připojení se k této službě je třeba speciální datové karty zvané T-Mobile 4G Combi karta.

 Tarif Maximální
rychlost
 FUP za měsíc  Cena za měsíc
Internet Basic 256 kb/s 2 GB 474 Kč
Internet Standard 512 kb/s 5 GB 831 Kč
Internet Premium 1 024 kb/s 10 GB 1 188 Kč

Základní tarif s příznačným názvem Internet Basic nabídne maximální teoretickou rychlost 256 kb/s, jde tedy o konkurenci nejlevnějšího tarifu od O2. Za 474 korun měsíčně dostanete měsíční limit pro stahování 2 GB, za další přenesený gigabajt si připlatíte více než sto korun.

Druhý tarif Internet Standard za 831 korun slibuje dvojnásobnou rychlost připojení, tedy až 512 kb/s, FUP pak povyskočilo na 5 GB za měsíc.

Nejvyšší nabídka růžového operátora nese označení Internet Premium. Limit pro stahování dat je zde dvakrát vyšší než u prostředního tarifu Standard, stejně tak jako maximální rychlost připojení, která je v tomto případě 1024 kb/s. Oba dva vyšší tarify můžete využít jak přes technologii T-Mobile 4G, tak také přes základní připojení GPRS/EDGE. Nejlevnější tarif Internet Basic nabídne jen technologii UMTS.

Pokrytí T-Mobile
(Fotografie vede na mapu na stránkách operátora)

S pokrytím GPRS se připojíte téměř kdekoliv, to je shodné se základním dosahem sítě GSM. Technologie EDGE je dostupná na mnoha různých místech celé republiky, problém není ve většině větších měst. V letošním roce T-Mobile pracuje na zlepšení pokrytí a rozšíření počtu základových stanic pro technologii 4G. Kvalitní pokrytí mají například obyvatelé v Praze, Ostravě, Opavě, Přerově a Hradci Králové, nově byla pokryta města jako Lysá nad Labem, Kuřim nebo Litvínov.

U:Fon - prý to bude fofr

Nejmladší mobilní operátor na našem trhu začal své služby nabízet před necelým půl rokem. Vedle základní nabídky internetového připojení, která však rozhodně neoslní svou rychlostí 153 kb/s, poskytuje také tarif s lákavým názvem Fofr internet. Tarif je založeným na CDMA (ovšem Revize A), která umožňuje rychlost až 3,1 Mb/s. Poměrně velkou výhodou je vysoká rychlost uplinku (směr od uživatele do internetu), která je 1,8 Mb/s.

 Tarif Maximální
rychlost
 FUP za měsíc  Cena za měsíc
Fofr Internet 3 100 kb/s 8 GB 594 Kč

Tarif Fofr internet je nabízen za cenu 594 korun měsíčně. Teoretická rychlost připojení je tedy až 3,1 Mb/s k uživateli a 1,8 Mb/s směrem od uživatele. Operátor uvádí na svých stránkách, že průměrná rychlost stahování dat je 400-700 kb/s. Vše ale záleží na pokrytí a vytíženosti sítě ve vašem okolí. Pro službu Fofr Internet se používá modem AnyDATA ADU-510L, tedy přístroj od stejného výrobce, od něhož má své modemy pro druhou tuzemskou síť CDMA Telefónica O2.

Pokrytí U:Fon
(Fotografie vede na mapu na stránkách operátora)

U:Fon pokrývá v současné době již poměrně značnou část republiky, do konce roku by se měl stav ještě zlepšit. V půlce května byla pokryta jen část Prahy a okolí Hradce Králové, dnes už je navíc zasažena spousta dalších měst a obcí. Stav se mění každým týdnem, na konci roku slibuje operátor pokrytí až 80 % populace.

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Řidiči mohou jako odměnu za zodpovědnost získat 1 GB dat navíc

Ilustrační snímek

„Jezdi zodpovědně a získej 1 GB dat,“ nabádá slovenské O2 řidiče k ohleduplnému chování za volantem. Aby data získali,...

Volání po Evropě zlevňuje. Do některých zemí o více než polovinu

Ilustrační snímek

Mezinárodní hovory v rámci Evropské unie mají nové regulované ceny. V reakci na evropskou regulaci upravuje od 15....

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Najdete na iDNES.cz