SMS v zahraničí zlevní. EU chystá další regulaci

  10:15aktualizováno  10:15
Po regulaci roamingových cen hovorného chystá Evropská unie i regulaci cen SMS v zahraničí. Zákazníci zaplatí oproti současným cenám méně než poloviční cenu za jednu zprávu.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Operátoři se nepodřídili požadavku Evropské komise na snížení cen SMS posílaných ze zahraničí, komisařka Viviane Redingová tak splní svou hrozbu a cenu bude regulovat. Podle jejích představ by se měla cena SMS pohybovat mezi 11 a 15 eurocenty.

To je podle dnešního kurzu a včetně daně mezi 3,1 a 4,1 koruny. Čeští operátoři nyní chtějí za poslání SMS ze zahraničí osm až deset korun, což je mírně nad průměrem EU.

Eurokomisařka "vyhrožovala“ operátorům už od února letošního roku, kdy na světovém mobilním kongresu v Barceloně na setkání se šéfy velkých evropských telekomunikačních firem vyslovila požadavek na razantní snížení ceny SMS.

"Průměrná cena roamingové SMS v Evropské unii byla letos v lednu 29 eurocentů a do června se nesnížila ani o cent. Operátoři komisi úplně bojkotovali a její požadavky nesplnili, eurokomisařka tak tento týden oznámí, že eurotarif rozšíří i na SMS,“ řekl LN úředník Evropské komise, který si nepřál být jmenován. Komise spustí rovněž internetové stránky, na kterých si budou Evropané moci spočítat, kolik nyní za SMS z ciziny platí u svého operátora a kolik by případně ušetřili s "euroSMS“. Regulace SMS by mohla vstoupit v platnost zřejmě koncem roku.

Operátoři jakoukoli regulaci označují za nepotřebnou. Asociace GSMA, která sdružuje takřka všechny významné operátory, tvrdí, že ze zisků z roamingových hovorů financuje nabídky mířené na méně majetné zákazníky. Direktivní snížení cen hovorů a SMS si tak mohou operátoři podle asociace vynahradit jinde.

Dánsko: Operátoři mají nepřiměřené zisky

Podle zdroje LN z Evropské komise se při konzultaci s národními telekomunikačními úřady drtivá většina vyslovila pro regulaci SMS, opatrnější už byli ale při plánované regulaci datového roamingu, tedy stahování e-mailů či prohlížení internetu v zahraničí. Cen za data se tak připravovaná regulace zatím nedotkne, komise je chce dále analyzovat a zkoumat nabídky operátorů.

Zatím nejaktivněji vystupují ve věci unijní regulace roamingu Dánové. Dánský telekomunikační regulátor dal Redingové k dispozici svou vlastní studii, kterou vypracoval v prvním pololetí letošního roku. "Ukazuje se, že cena za posílání SMS či MMS ze zahraničí je velmi vysoká, ať už v porovnání s vnitrostátní cenou nebo z hlediska nákladů na provozování této služby. Ceny na velkoobchodní i maloobchodní úrovni výrazně převyšují náklady,“ píše se v dánské studii. Podle závěrů studie jsou koncové ceny SMS devětkrát vyšší než reálné náklady a MMS až šestkrát vyšší, "z dánského pohledu tu tak existuje silný důvod pro regulaci těchto služeb,“ uvádí tak studie.

Po letošních prázdninách se také dále sníží hovorné zákazníkům využívajícím eurotarif. Dojde ke snížení cen na 46 centů za odchozí hovor a 22 centů za příchozí. Díky razantně sílící koruně čeští zákazníci pocítí toto snížení více – cena spadne na asi 13 korun za odchozí a přibližně na 6 korun dvacet haléřů za příchozí hovor včetně DPH.

Autor:
 

Nejčtenější

Neuvěřitelné. Xiaomi má fotomobil se 48 megapixely pod tři a půl tisíce

Xiaomi Redmi Note 7

Nejnovější přírůstek do rodiny zařízení Xiaomi se pokusí utéct konkurenci. Má totiž fotoaparát s nejvyšším rozlišením...

Z auta už nebudeme koukat. Místo oken budou displeje

CES 2019 výstaviště 4

Lasvegaský veletrh CES patří bezesporu mezi nejočekávanější akce roku. Nejen mobilní výrobci totiž v městě hříchu...

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Honor s průstřelem displeje má zázračný 3D foťák a nebude drahý

Honor View 20

Značka Honor postupně představuje svůj nový špičkový smartphone View 20. V Číně ho nejprve ukázala coby model V20, teď...

LG předvedlo krásné chytré hodinky, mají skutečné ručičky

Chytré hodinky LG Watch W7

Už v závěru loňského roku představilo LG nové chytré hodinky s operačním systémem Wear OS od Googlu. Novinek na tomto...

Další z rubriky

Snadný nástup 5G v Česku je v ohrožení. Kvůli varování před Huaweiem

Značka Huawei na veletrhu Consumer Electronics Show v Šanghaji

Varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před bezpečnostní hrozbou v souvislosti s...

O2 zlevnilo pevný internet. Ale jen dočasně

Ilustrační snímek

Operátor O2 do nového roku vstupuje s akčními cenami pevného internetového připojení. Tři vyšší tarify lze pořídit o...

Češi spotřebovali na silvestra rekordní množství dat a více volali

Provoz v mobilních sítích Silvestr 2018

Po letech poklesů a stagnace Češi na silvestra volali více než loni. Počet SMS zůstal stejný a o MMS zájem poklesl,...

Najdete na iDNES.cz