Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. února 2023 Nela

Populární SMS jsou právě třicet let staré. Do Česka přišly později

  6:03
Čtvrtek 3. prosince 1992 se vepsal do mobilní historie. Tehdy byla totiž odeslána vůbec první textovka na světě. Její odesílatel popřál příjemci veselé Vánoce. Češi si však na možnost posílat SMS museli ještě pár let počkat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V sobotu 3. prosince slaví SMS (short message service neboli služba krátkých zpráv mezi uživateli sítě GSM) již 30 let. Historicky první textovku, která obsahovala přání „Merry Christmas“ (veselé Vánoce), odeslal programátor společnosti Sema Group Neil Papworth svému kolegovi Richardu Jarvisovi, který se v tu chvíli účastnil firemního vánočního večírku. Textovka byla odeslána v síti britského Vodafonu a její příjemce si vzkaz přečetl na dvoukilovém mobilním telefonu Orbitel 901.

„V té chvíli jsem necítil nic převratného,“ uvedl Papwoth k události později. „Byla to jen součást mé práce a chtěl jsem se ujistit, že software, který jsme vyvíjeli víc než rok, funguje dobře.“ Krátce nato mu z večírku zavolali, že zpráva došla v pořádku, neboť samotné mobilní telefony ještě nedokázaly na zprávy odpovídat.

První mobilní telefon s možností psát SMS byl dostupný až o rok později, tedy v roce 1993. Na trh jej uvedla finská Nokia. Textovky se však v té době daly posílat pouze v rámci jedné mobilní sítě. K rozmachu tohoto typu mobilní komunikace přispělo zavedení prediktivního slovníku T9 společnosti Tegic, který napomáhal rychlejšímu psaní, a také předplacené karty, které původně umožňovaly posílat SMS zdarma a líbily se mladým lidem.

Čeští mobilní uživatelé si však museli na tento typ komunikačního prostředku ještě chvíli počkat. První česká textovka byla odeslána totiž až o necelé tři roky později. Bylo to v tehdejší síti Eurotel, který 1. července 1996 coby první tuzemský operátor spustil komerční GSM síť.

Myšlenka na zrod SMS je přitom mnohem starší. V roce 1984 ji v Kodani na konferenci o budoucnosti mobilních komunikací přednesl finský inženýr Matti Makkonen, který je médii považován za „otce SMS“.

Nepřišel jsem s ničím, co by stálo za patent, tvrdí duchovní otec SMS

Během první dekády se staly esemesky ve světě velmi oblíbeným komunikačním kanálem mobilních uživatelů. Dvanáct let od odeslání první SMS bylo na celém světě za jediný rok odesláno už více než bilion esemesek. V roce 2010 proletělo éterem kolem pěti bilionů zpráv a v roce 2015 to bylo 8,3 bilionu textovek. Přispěly k tomu i takzvané SMS brány, které umožňovaly bezplatné odeslání textovek z internetu. Dnes pošlou lidé podle magazínu Forbes asi 23 bilionu SMS denně.

Nicméně v Česku nebyl podle operátora O2, pokračovatele původního Eurotelu, nárůst počtu odeslaných SMS tak strmý. I tak se však meziroční nárůsty podle operátora pohybovaly v řádu několika desítek milionů zpráv. Rekordním obdobím v počtu odeslaných SMS jsou tradičně Vánoce a Nový rok, kdy v první dekádě existence tohoto typu komunikace padl každým rokem rekord z předchozího roku. Například v roce 2000 se během vánočního týdne odeslalo jenom v Česku na 27 milionů SMS.

Vysoká cena a zkracování textu

Cena za odeslanou zprávu se v Česku v počátcích pohybovala mezi pěti a deseti korunami, odesílatelé si proto často hlídali počet odeslaných SMS. Na místě tak byla i stručnost sdělení, jedna textovka má totiž limit 160 znaků. Texty se tak různě zkracovaly, vynechávaly se tedy samohlásky, ale i mezery mezi jednotlivými slovy, příjemce si tak mohl v SMS přečíst třeba „AhojJeduDomuKoupimRohliky“. Hojně se začaly používat i různé zkratky a také smajlíci pro stručné vyjádření emoce.

„Spousta mladých lidí pod 25 let dnes již nejspíš ani netuší, že se všeobecně zaužívaní a dnes již často animovaní emoji mohou napsat i v podobě textových znaků. Jen málokdo dnes ví, jaký je přesně rozdíl mezi :-o (údiv) a :-O (zděšení), nebo mezi :-X (to jsem neměl/a říkat) a :-* (polibek),“ uvedl operátor O2.

Z textových zkratek zlidověly i v Česku třeba BTW (by the way, tedy mimochodem) či LOL (laghing out loud, tedy směji se nahlas). Vlastní zkratky si však vytvořili i tuzemští mobilní uživatelé ve snaze vtěsnat do jedné SMS co nejvíce sdělení. Hojně používané byly třeba PTZ (protože) nebo NZ (není zač), uplatnění našla i SMS „šifra“ Z5, tedy zpět.

Od roku 2013 však nic z toho zákazníci tuzemských operátorů už řešit nemusí, tehdy se totiž v operátorských nabídkách poprvé objevily neomezené tarify, které kromě neomezených minut obsahovaly také neomezené SMS. Cena za odeslanou SMS, pokud tarif neobsahuje ty neomezené, v průběhu let výrazně klesla, aktuálně se obvykle pohybuje okolo 1,50 Kč.

Drží se navzdory konkurentům

Někteří výrobci mobilů přišli s vylepšenou verzí esemesek, označovanou jako EMS. Jejich prostřednictvím bylo možné přenášet i jednoduché obrázky či krátké melodie. Ne každý mobil si však s těmito zprávami dokázal poradit a EMS se proto nikdy příliš nerozšířily. Dalším pokusem operátorů a výrobců telefonů o alternativu ke klasickým textovkám jsou multimediální zprávy MMS, které umožňují posílat obrázky či hudbu podobně jako e-mailem. Na scénu přišly s nástupem fotoaparátů v mobilech a barevných displejů. Vzhledem k ceně se však nestaly tak oblíbené jako SMS, v jejichž případě se objevovaly i snahy o jejich využití v komerční sféře (Infotext, SMS browsing, propagační SMS či GSM banking).

Český vynález: diktujete zprávu, mobil sám píše SMS

S rozmachem mobilních dat přišli i další konkurenti v podobě třeba různých chatovacích aplikací, jako jsou například Messenger, WhatsApp nebo Viber, či nejnovějších RCS zpráv. Současné smartphony navíc umožňují posílat dlouhé SMS, tedy v podstatě několik klasických textovek vypadajících jako jedna dlouhá zpráva. Ovšem právě nástup smartphonů s dotykovými displeji esemeskám úplně neprospěl.

Díky novým trendům se totiž postupně změnily nároky uživatelů, kteří si chtějí užívat i multimediální obsah bez limitů, vyšší míru interaktivity a vizuálně atraktivní formáty. SMS však budou i nadále hrát svou roli.

Uživatelů textovek je v současnosti celosvětově téměř šest miliard, přičemž více než čtyři miliardy z nich využívají některou z dostupných rich messaging aplikací (komunikační aplikace typu WhatsApp či Viber). To se podle O2 projevuje i ve statistikách ukazujících postupný odliv SMS ve prospěch právě datových přenosů.

„V následujících letech se sice očekává, že v komerčním využití bude prim hrát právě kanál RCS v rámci RBM služeb, díky jeho možnostem a funkcionalitám. Jak v obchodní, tak v běžné komunikaci ale budou SMS stále hrát svou úlohu,“ informoval operátor O2.

Esemesky stále zůstávají ve hře a mají i další využití. Takzvanými prémiovými SMS je možné platit za služby či zboží. Takto lze v řadě českých měst koupit například lístek na MHD, hradit regulační poplatky ve zdravotnictví nebo posílat drobné částky na charitu. Využívají je i úřady, kde se díky odběru rychlých zpráv občané dozvědí o náhlých haváriích i plánovaných odstávkách vody, elektřiny či jiných službách. SMS se využívají i k reklamě a slouží jako nástroj k ověřování identity, například u bankovních účtů.

SMS se podepisují na lidském zdraví

Tři desítky let psaní SMS se však podepisují i na zdraví uživatelů, kteří ve stále větší míře trpí takzvaným esemeskovým syndromem nebo též syndromem esemeskového krku. Tento syndrom je nebezpečný prakticky pro všechny uživatele chytrých telefonů, kteří jejich používáním tráví denně i několik hodin. A ze statistik vyplývá, že nejčastěji jsou to mladí lidé, především studenti středních škol.

Za bolesti rukou může časté psaní SMS

Kromě krku jsou psaním esemesek, ale také hraním her či surfováním na internetu, přetěžovány palce uživatelů a někdy může docházet k bolestem jejich kloubů. Lékaři proto doporučují omezit užívání těchto telefonů a pro vyvážení přetížení pohybového aparátu zařadit přiměřenou a pravidelnou pohybovou aktivitu.

Za první SMS zaplatil více než sto tisíc eur

„V roce 1992 jsem neměl tušení, jak populárním se textování stane a že to povede k vývoji smajlíků a nejrůznějších masově rozšířených aplikací. Při pohledu zpátky mi dochází, že moje první SMS zpráva byla opravdu historickým momentem ve vývoji mobilních telefonů,“ uvedl před časem strůjce první esemesky Nail Papworth.

Jeho premiérovou SMS vydražila před rokem, v prosinci 2021, společnost Vodafone v aukci za 107 tisíc eur (podle tehdejšího kurzu téměř 2,7 milionu korun). Stalo se tak v aukční síni Maximilien Aguttes v Neuilly-sur-Seine u Paříže a nový majitel takzvaného NFT tokenu (non-fungible token) dostal unikátní repliku původního komunikačního protokolu, který přenesl první SMS na světě. Prodávala ho britská telekomunikační společnost Vodafone, která výtěžek věnovala Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vodafone oznámil zdražování. Dotkne se mobilních tarifů

Možnost nadále nabízet služby podle očekávání zákazníků a investovat do modernizace i rozvoje digitální infrastruktury....

Samsung představil své top modely. Změny a inovace jsou ku prospěchu věci

Samsung své nejdůležitější modely vhodně vylepšil. Zákazníky by měly všechny inovace potěšit. Je to logické, ale v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aby vám smartphone vydržel, nešetřete. Jinak zbytečně vyhodíte peníze

Premium Průměrná doba, za jak dlouho uživatelé pořizují nový smartphone, se prodlužuje. Dnes to jsou už skoro tři roky. To...

Hodinky Applu zburcovaly policii, do tělocvičny vtrhlo komando

Uživatelé Applu ji využívají třeba k vyhledání nejbližší restaurace, pomůže jim zadat schůzku do kalendáře, anebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto jsou samsungy S23 a S23+. Jsou elegantnější a mají lepší baterii

Samsung oficiálně představil nové smartphony špičkové modelové řady Galaxy S23. Opět obsahuje smartphony, řekněme, dvou...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Nedali pokoj a stále otravovali s telemarketingem. Dostali vysokou pokutu

V polovině loňského roku vstoupila v platnost nová pravidla pro telemarketing. Společnosti mohou volat už jen lidem,...

T-Mobile následuje konkurenci. Infrastrukturu přesouvá do samostatné firmy

Společnost T-Mobile Czech Republic se po vzoru konkurence štěpí na dvě společnosti. Pasivní infrastrukturu přesouvá do...

Domácí internet může zrychlit na dvojnásobek. Maximem bude 2 000 Mb/s

Společnost Cetin rozšíří tarifní nabídku pro optické přípojky. Ve srovnání se stávajícím nejvyšším tarifem přinese...

Čtvrtého operátora nevybudují. Svůj frekvenční příděl prodali Vodafonu

Rok 2017 byl pro tuzemský mobilní trh nadějí na vznik plnohodnotného čtvrtého operátora. V tehdejší aukci kmitočtů pro...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...