(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Narážejí operátoři na svou liknavost? ČTÚ jim neuznává smluvní pokuty

  • 9
Podle nálezu Ústavního soudu je ustanovení o smluvní pokutě platné jen tehdy, je-li součástí spotřebitelem podepisované listiny. Někteří operátoři mají ovšem podle Českého telekomunikačního úřadu tato ustanovení stále zapracovaná do všeobecných podmínek či dokonce ceníků. V případě sporu o peněžitá plnění tak mohou u úřadu narazit.

ČTÚ totiž v rámci rozhodování takových sporů návrhy operátorů na smluvní pokuty neuzná. S případy, kdy poskytovatelé telekomunikačních služeb své právo na smluvní pokutu opírají o ustanovení ve všeobecných podmínkách či v ceníku, se úřad setkává prý často.

V říjnové monitorovací zprávě upozorňuje, že někteří operátoři totiž stále nezohledňují nález Ústavního soudu z listopadu 2013, podle kterého ve spotřebitelských smlouvách považuje za platně sjednanou pouze takovou smluvní pokutu, která je ustanovena přímo v těle smlouvy - tedy není součástí například všeobecných obchodních podmínek či ceníku. Ústavní stížnost tehdy podal zákazník, který měl podle rozhodnutí Okresního soudu v Českých Budějovicích povinnost uhradit společnosti UPC smluvní pokutu ve výši pět tisíc korun za nevrácený modem. Zákazník se ovšem bránil, že o sankci při podpisu smlouvy nevěděl. Byla totiž ujednána ve všeobecných podmínkách, na které sice smlouva odkazovala, ale zákazník se s nimi před podpisem smlouvy nemohl seznámit.

Český telekomunikační úřad pak v rámci analýzy smluvních podmínek v souvislosti se spotřebitelským semaforem (více o semaforu viz Hodnocení popuzující operátory je zpět. Nově si došláplo i na virtuály) zjistil, že někteří tuzemští operátoři mají smluvní pokuty představující zajišťovací prostředek pro případ porušení smluvní povinnosti některé ze smluvních stran stále zapracované právě do svých všeobecných podmínek.

„Snahou Ústavního soudu bylo učinit smlouvy uzavírané se spotřebiteli více srozumitelné a čitelné, logicky řazené a přehledné i pro průměrného spotřebitele. Smluvní pokuty ve spotřebitelských smlouvách by tak podle názoru Ústavního soudu měly být uvedeny přímo na listině (či formuláři) smlouvy, k nimž spotřebitel připojuje svůj podpis,“ vysvětlil Český telekomunikační úřad v monitorovací zprávě.

Operátor tedy v případech, kdy se neřídil výše uvedeným nálezem Ústavního soudu, nemůže očekávat, že spor o uznání smluvní pokuty bude úřadem rozhodnut v jeho prospěch.

„Není-li smluvní pokuta sjednána ve spotřebitelské smlouvě samotné (listině, kterou spotřebitel podepisuje), ČTÚ ve sporech o peněžitá plnění (vedených se spotřebiteli) smluvní pokutu poskytovatelům nepřiznává,“ vysvětlil úřad. Nezmínil ovšem, kterých operátorů se nerespektování ústavního nálezu týká.

Například Veronika Exnerová z tiskového oddělení Vodafonu redakci Mobil.iDNES.cz informovala, že v případě Vodafonu jsou ustanovení o smluvních pokutách součástí těla smlouvy.

T-Mobile se pak proti aplikování nálezu Ústavního soudu na každou situaci ohradil. „Každý případ je nutné posuzovat v rámci samostatného řízení s ohledem na konkrétní podmínky smlouvy apod. Nález ústavního soudu tak může být určitým vodítkem, ale neznamená to, že může být aplikován vždy, bezvýhradně a na každou situaci,“ reagovalo tiskové oddělení T-Mobilu.