Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

  • 57
V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z exotické země a doufají, že na drahé číslo zavoláte zpět. Jak se bránit, radili v Rozstřelu redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura a mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina.

Princip podvodu je snadný. Útočník zavolá na vaše číslo a po jednom zazvonění hovor ukončí. Doufá, že zavoláte zpět. Což není levné, protože budete volat na exotické zahraniční číslo. Tam se obvykle ozve jen automat, který se vás bude snažit udržet na lince. Ale můžete si vyslechnout i nesrozumitelnou zprávu v cizím jazyce.

Útočníci využívají podobnost čísel exotických destinací s lokálními čísly pevných linek. V posledních dnech to byla například +247 077 034 a +247 077 033 , což jsou linky na malém ostrově Ascension, který leží uprostřed jižní části Atlantského oceánu. Místo sazby za místní hovor volající zaplatí za minutu přes 42 korun.  

Přestože jsou čísla podobná, rozdíl je vcelku výrazný, ale ne každý ho zná. Když vezmeme uvedené číslo +247 077 034, tak +247 je mezinárodní předvolba ostrova Ascension a 077 034 je lokální číslo pro tamní město Georgetown (pozor, znaménko + může být nahrazeno dvěma nulami). Pokud by to mělo být pražské číslo pevné linky, obvykle by se zobrazilo takto: +420 247 077 034, kde +420 je mezinárodní předvolba České republiky a 247 077 034 by bylo konkrétní uživatelské číslo. Pražská čísla začínají dvojkou, další tuzemská čísla pak trojkou, čtyřkou nebo pětkou. Například Vysočina má 56, Pardubicko 46. Vše řeší vyhláška č. 117/2007 Sb., kterou najdete například na webu Českého telekomunikačního úřadu.

Platí tedy, že když vám volá tuzemské číslo, které nemáte v telefonu uložené, mělo by mít 12 čísel, kde na začátku je vždy předvolba +420 a následuje devět čísel (když byste číslo vytáčeli přímo, mezinárodní předvolbu v rámci volání po Česku samozřejmě zadávat nemusíte). To pak platí i u čísel mobilů, kde první trojice čísel po národní předvolbě je mobilní předvolba operátora. Některé smartphony pak samy upozorňují, odkud neznámé číslo volá, buď uvedou zemi nebo tuzemský kraj. Ale spoléhat na to nelze.

Pokud se tedy vrátíme k uvedenému číslu, z kterého poslední podvody probíhaly, tak je zde jen znaménko + a devět čísel, při lokálním hovoru by mělo být čísel 12.

„Podvodníci mohou těžit z propojovacích poplatků,“ řekl mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina. „Může to být více než polovina,“ předpokládá.

Zároveň varuje před přílišnou důvěřivostí. „Když na číslo zavolám, je už pozdě. K mobilnímu telefonu máme přistupovat jako k kreditní kartě nebo peněžence,“ varuje mluvčí.

Po provedeném hovoru již není v podstatě odvolání. ČTÚ zkoumá jen technicky, za byl hovor navázán a proběhl.

„Operátoři jsou schopni zablokovat čísla, která jim byla nahlášena,“ popisuje reakci operátorů Jan Matura.

Operátoři se snaží na podvody zákazníky upozorňovat a zároveň nejčastější čísla blokovat. Ale logicky nemohou zablokovat všechna, to by museli znemožnit veškerá volání z dané země. Což je problematické, protože vedle velmi exotického Ascensionu podvodníci volají i z Tuniska a dalších zemí.

Jak se bránit

Podvodníkům se můžete bránit relativně snadno. Když přímo zaregistrujete, že volající hovor hned ukončil po jednom zazvonění, je pozornost na místě. A především si pečlivě, před voláním zpět, prohlédněte předvolbu.

Podvodníci samozřejmě neútočí jen na česká čísla, letos stejné problémy hlásí zákazníci po celé Evropě, ve velké míře třeba v Irsku a ve Velké Británii. Podvod se jmenuje Wangiri (jméno pochází z Japonska, kde se podobné podvody objevily poprvé a znamená prozvánění - tedy jedno zazvonění a položení).

Pokud stihnete hovor zvednout, zpravidla se ozve asi desetisekundové ticho a pak se telefon zavěsí. „Měl jsem takové hovory dva,“ říká Drtina. První zvedl, druhý ne.

Podvržené volání z Česka

Podle některých indicií mohou být tato volání provozována s podvrženými čísly z České republiky. Útočníci ale musí být napojení na tranzitního operátora přes něhož čerpají poplatky.

„U ostrova Ascension provozuje síť místní operátor Sure, který patří provozovateli z Bahrajnu,“ vysvětluje Matura. U něj si pak mohou podvodníci objednat příslušná čísla.

Celý záznam Rozstřelu s Jan Maturou a Martinem Drtinou: