Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 17. srpna 2022 Petra

V EU datujete jako doma, ale na neomezená data zapomeňte

  1:08aktualizováno  12:48
Mobilní telefony nás budou provázet i o letních radovánkách, a to včetně cest do zahraničí. V Evropě je cestování z pohledu mobilních služeb prakticky bez starostí, většinou je možné využívat je jako doma. Výjimkou jsou však data u datově neomezených tarifů. Operátoři jasně říkají, jaký objem je možné vyčerpat bez obav z příplatku.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S koncem školního roku zamíří statisíce Čechů na letní dovolenou. V případě, že ji budou trávit kdekoli v tuzemsku, nemusí z pohledu mobilních služeb nic řešit. To prakticky platí i o dovolenkovém čase stráveném v přilehlých státech i v Čechy nejoblíbenějších dovolenkových destinacích, tedy Chorvatsku, Řecku či Itálii. Od poloviny června 2017 totiž v EU platí princip „roam like at home“ (RLAH), tedy „v roamingu jako doma“.

Ve státech EU a Evropského hospodářského prostoru (EHP), jehož členy jsou i Norsko, Island a Lichtenštejnsko, tak voláte, esemeskujete a datujete za stejných podmínek jako doma, tedy bez jakýchkoli příplatků. To znamená, že třeba i navigaci v telefonu můžete používat bez obav z jakýchkoli příplatků, pokud máte v rámci svého tarifu k dispozici dostatečný datový objem.

Obsahuje-li váš tarif či měsíční balíček navíc i volné jednotky, pak je využíváte i v EU a EHP. Tedy vyjma těch určených do vlastní sítě. Takové nelze totiž po přihlášení do sítě zahraničního operátora čerpat. Pozor tedy třeba i v příhraničí, kde se váš mobil může přihlásit do zahraniční sítě namísto té domácí, která nemá v daném místě dostatečně silný signál. Předejít tomu lze deaktivací roamingu v telefonu či změnou automatického vyhledávání sítě v nastavení telefonu na manuální výběr.

To se může hodit nicméně i v zahraničí, a to třeba konkrétně ve Francii, v Itálii, Německu či Rakousku v případě, že dovolenou trávíte v blízkosti hranic s neunijním Švýcarskem, na které se tak princip RLAH nevztahuje. Zabráníte tedy automatickému přehlášení na silnější síť neunijního operátora, jejíž využití by znamenalo zcela jiný přístup k účtování spotřebovávaných služeb. V závislosti na operátorovi totiž třeba minutový hovor ze Švýcarska vyjde na minimálně 30,52, maximálně pak 42,35 koruny. A pozor, platí se i příchozí hovory. Minuta vyjde na až 24,20 koruny. Odeslání SMS stojí mezi 9,60 a 12,10 koruny. A data? V jejich případě jsou rozdíly propastné: zatímco u O2 stojí 1 MB „jen“ 3,90 koruny, tak u Vodafonu je to již 7,70 koruny a u T-Mobilu pak závratných 75 korun.

Mimo EU a EHP jsou nicméně i další destinace, v nichž Češi rádi tráví letní dovolené. Namátkou třeba Turecko či Egypt. Konkrétně v Egyptě přitom minutový odchozí hovor může přijít i na 66,55 koruny, příchozí pak v závislosti na operátorovi stojí až 54,45 koruny. V případě mobilních dat jsou pak sazby shodné jako ty, které si operátoři účtují při pobytu ve Švýcarsku. A pozor třeba na Kypr, ten je totiž rozdělený na evropskou a tureckou část (Severní Kypr). Zatímco v té první budete služby využívat stejně jako doma, tak ve druhé platí ceny jako ve Švýcarsku. Naopak v exotických destinacích, jako jsou Martinik, Guadeloupe či Francouzská Guyana, využíváte mobilní služby stejně jako doma. Jde totiž o zámořské departmenty Francie.

Jak je to v EU s těmi neomezenými daty?

U tarifů s omezenou porcí dat není v rámci EU a EHP při obvyklé spotřebě nutné prakticky cokoli řešit. Prováděcí nařízení Evropské komise se dotýká spíš zákazníků, kteří využívají tarify s neomezenými daty. Operátoři jsou totiž oprávněni spotřebu dat v roamingu limitovat. Datový limit v EU se vypočte jako podíl dvojnásobku ceny datového balíčku/tarifu s mobilními daty bez DPH a regulovaného cenového stropu pro roamingová data (od 1. 7. 2022 to jsou 2 eura za 1 GB). O tom, jaký datový objem může zákazník s datově neomezeným tarifem v EU a EHP vyčerpat bez příplatku, informují operátoři přímo u daných tarifů. Tedy i u těch s neomezenými daty.

Nejjednodušší přístup má dlouhodobě Vodafone, který bez ohledu na variantu datově neomezeného tarifu uplatňuje v EU pouze jeden jediný datový roamingový limit ve výši 64 GB. Tento limit platí i pro datově neomezený studentský tarif.

„Po jeho vyčerpání zákazník zaplatí regulovanou cenu,“ informovala redakci Mobil.iDNES.cz Charlota Dědková z tiskového oddělení Vodafonu s tím, že tato cena se mění v souladu s nařízením EU.

Tedy k 1. červenci, od kdy platí nový cenový strop i za hlasové služby: do roku 2024 bude činit 0,022 eura, od roku 2025 pak 0,019 eura. SMS pak jsou zastropovány na 0,004 eura s následným poklesem na 0,003 eura. Evropské orgány se totiž už koncem loňského roku dohodly na další desetileté platnosti stávajícího systému RLAH (více viz Za ceny jako doma budeme z EU volat či surfovat dalších deset let).

Ale zpět k datově neomezeným tarifům a čerpání dat v EU. U O2 již záleží na tom, jaký tarif s neomezenými daty zákazník využívá. Vůbec největší objem dat, konkrétně 90 GB, může vyčerpat ten s nejvyšším tarifem Neo Platinový (datově neomezený tarif za 2 499 korun za měsíc). S tarifem Neo Zlatý (1 599 korun za měsíc) lze v EU vyčerpat 60 GB dat, s Neo Stříbrný pak 50 GB, Neo Bronzový 45 GB a s Neo Modrý 40 GB. U datově neomezeného studentského tarifu You Neo pak datový EU limit činí 35 GB.

„Po vyčerpání EU limitu zůstává zákazník dále připojený a čerpá data, která se účtují ve formě příplatku. Ten pokrývá náklady ve velkoobchodních cenách, za které operátor nakupuje data od ostatních operátorů,“ informovala tisková mluvčí O2 Veronika Zachariášová s tím, že operátor každému zákazníkovi hlídá útratu až do výše 1 500 korun.

„Po dosažení této částky se pak může sám rozhodnout, zda si tento ochranný limit obnoví a bude pokračovat v placeném připojení dál,“ doplnila.

I u T-Mobilu se množství dat, která lze u datově neomezených tarifů v EU vyčerpat, odvíjí od daného tarifu. Vůbec největší datový objem si užijí zákazníci operátora využívající nejvyšší dostupný tarify, tedy Neomezeně 5G XXL (1 575 korun za měsíc). Ti mají v unijních státech k dispozici 53 GB. S tarifem Neomezeně 5G XL (1 275 korun za měsíc) je to o 10 GB méně, s Neomezeně 5G L (1 075 korun za měsíc) je to již „jen“ 37 GB. U tarifů Neomezeně XXL a Neomezeně XL jsou pak limity 33 a 30 GB. U studentského datově neomezeného tarifu (Student neomezeně) ja pak limit v EU 22 GB.

„Do této stanovené výše čerpá zákazník data v EU za stejných podmínek jako doma. Pokud zákazník data v roamingu vyčerpá, může si buď dokoupit další balíček dat, nebo si zvolit, že za každý vyčerpaný MB dat mu budeme účtovat regulovaný příplatek,“ uvedla Zuzana Netolická z tiskového oddělení T-Mobilu s tím, že jeho výše je opět stanovena unijní regulací.

A co Velká Británie? Mám se bát příplatků?

Je tomu již téměř dva a půl roku, co Velká Británie formálně vystoupila z Evropské unie. Od konce ledna 2020 tak přestaly roamingové sazby v této zemi teoreticky podléhat evropské regulaci. Nicméně díky přechodnému období, během kterého obě strany řešily vzájemné budoucí obchodní vztahy, se tak odchod Britů z Unie do cen roamingu a potažmo i mezinárodních hovorů nepromítl. A nestalo se tak ani po uzavření obchodní dohody, která vstoupila v platnost 2. ledna 2021.

Už tehdy operátoři shodně informovali, že k žádné změně, co se zařazení Velké Británie do jiné roamingové zóny týče, prozatím nedojde (více viz Roaming ve Velké Británii kvůli brexitu nepodraží. Alespoň prozatím). A na jejich přístupu se nic nemění ani v současnosti.

„Operátor O2 zachoval všem zákazníkům výhodné podmínky pro roaming ve Spojeném království (UK) i po vystoupení této země z EU. Zákazníci zde tak i nadále mohou používat roamingové služby a účtování tak, jak jsou zvyklí v jiných EU zemích,“ uvedla pro redakci Mobil.iDNES.cz Zachariášová z O2.

Totéž platí i pro zákazníky T-Mobilu. „Na našem postoji se nic nezměnilo a zákazníci mohou využívat roaming (ve Velké Británii) jako ve zbytku EU, tedy v zóně 1,“ uvedla Zuzana Netolická z tiskového oddělení.

Nic se nemění ani pro zákazníky Vodafonu. „Velkou Británii stále účtujeme jako Roam Like at Home. Pokud by k nějakým změnám v budoucnosti došlo, budeme o tom včas zákazníky informovat,“ zmínila Charlota Dědková.

Mobilní služby ve Velké Británii lze tak i nadále využívat za stejných podmínek jako doma, tedy bez obav z vyšších účtů kvůli přesunutí ostrovního království do dráže zpoplatněné roamingové zóny. K takovému kroku se žádný z tuzemských mobilních operátorů prozatím nechystá.

Autor:

Gamescom 2022

Letošní veletrh her Gamescom 2022 opět pořádá na výstavišti v Kolíně nad Rýnem od 24. do 28. srpna. Slavnostní zahájení proběhne večer předem na Opening Night Live 2022 show 23. srpna.

  • Nejčtenější

Jako noční můra. Umělá inteligence předpovídá poslední selfie lidstva

Obrázky generované umělou inteligencí jsou poslední dobou zajímavou internetovou kratochvílí. Občas se však povede...

Do iPhonů se vrací obyčejná funkce, ze které jsou ovšem applisté nadšení

Chystaný mobilní systém iOS 16 má jednu nečekanou, ovšem vítanou novinku: neustále viditelný ukazatel zbývající...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvěle vybavená motorola má neuvěřitelně nízkou cenu

Motorola po politickém odkladu v Číně představila model X30 Pro. Fantasticky vybavený telefon má například jako první...

Vodafone má dva tajné tarify. Osloví datově náročné i žvanily

Akviziční tarify v nabídce tuzemských operátorů nejsou nic neobvyklého. Slouží jako lákadlo na nové zákazníky. Vodafone...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový Razr je téměř bez chyby. Motorola jde tvrdě po krku Samsungu

Motorola představila nové véčko Razr. Telefon je přímým konkurentem Samsungu Z Flip 4. Výbava je u obou téměř shodná,...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Operátor se snovými cenami preferuje jednu zemi před druhou

Už jeho běžná tarifní nabídka je jako ze světa snů. Po omezenou dobu umí navíc nabídnout tarif, který za stejnou cenu...

ČVUT změřilo rychlost mobilních dat. Nejrychlejší 5G síť má O2

O2 jako jediný tuzemský operátor staví svou 5G síť zcela od základů, tedy jde cestou kompletní výměny technologie. Z...

Nepobláznil jen Itálii. Datově štědrý umí být Iliad i na domácí půdě

Neomezený mobilní tarif s více než 200 GB dat měsíčně za necelých 500 korun? V Česku je to utopie, byť jedna poměrně...

Už žádná extra data pro sociální sítě. Operátoři je již nesmí zvýhodňovat

Od 1. července nabylo platnost rozhodnutí Evropského soudního dvoru, které mění výklad Nařízení EU o síťové neutralitě....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...