QuickSMS: snadné odesílání SMS

aktualizováno 
SMS z počítače, to můžete potřebovat!

Do redakce se k nám včera vloudil archiv s instalací programu QuickSMS. Co mě osobně zarazilo bylo ovšem to, že archiv s instalačními soubory má velikost kolem 2.5MB. Ihned mě zajímalo, co se v programu skrývá, když většina prográmků, které slouží k odesílání SMS měla doposud maximálně 500kB.

lic. ujednání

Po spuštění instalace vás uvítá celkem příjemná instalace, kterou zvládne každý uživatel. Co mě osobně překvapilo bylo ovšem odsouhlasení velice originálního "licenčního ujednání", jehož obrázek vidíte výše. Konkrétně mě zaujal poslední řádek, ale na druhou stranu je to freeware a autor nechce nic za to, že si to přečtete. Něco jiného by ale bylo, kdyby toto napsal například Microsoft do licenčního ujednání k Windows nebo Exploreru, který se dodává na instalačním CD IOL.

Po instalaci zabírá program na disku necelé 3MB, což není zrovna málo, ale budiž. Pro úplnost uvedu, že jsou zde přiloženy DLL soubory a BorlandDatabaseEngine Administrator, které mají asi 2MB a jsou součástí programu.

okno programu

Po spustění program se vám zjeví okénko, jehož "light" verzi přikládám jako druhý obrázek. Animace, která je zde vidět je ve skutečnosti plynulá. Pokud chcete, aby ten, komu posíláte SMS věděl od koho je, musíte kliknout do prostoru vedle textových polí a v nastavení programu změnit svůj e-mail a případně také odchozí SMTP server, pokud by se vám přednastavený zdál pomalý.

Nelekejte se, že by v programu nešlo měnit, do jaké sítě lze SMS odesílat. Jak je vidět na obrázku opravdu to měnit nelze, ale pokud si zvolíte seznam, můžete si zde vybrat síť a pak se číslo sítě před textovým polem změní. Pokud si vyberete číslo ze seznamu, doplní se vám automaticky. Jestliže chcete poslat QuickSMS na číslo, které není v seznamu, můžete jej rovnou napsat, ale musíte si dát pozor na správné předčíslí sítě.

konfigurace

Do dalšího textového pole se píše zpráva samotná, tak jak by to každý i čekal. Když jsem psal SMS, tak jsem si říkal, že je zde hodně málo místa na delší text, jelikož vám do jedné SMS program povolí napsat pouze 140 znaků. To je dáno tím, že program odesílá SMS jako e-mail a po doručení na telefon se adresátovi zobrazí i e-mailová adresa. Autor programu si tedy nechal rezervu 20 znaků na e-mail.

To v praxi ale vůbec nevadí, jelikož podle mého očekávání program dokáže text rozdělit do více SMS a vedle odečítání znaků na dolní liště se vám přičítá počet SMS, do kterých se text rozdělí. To je podle mě velmi užitečná a vítaná funkce. Po stisku tlačítka se zeleným logem Nike :-) s nápisem odeslat se odešlou všechny části SMS najednou.

telefonní seznam

Další věcí, kterou jsem od programu nepožadoval a tudíž ani nečekal je funkce offline. Pokud zaškrtnete políčko offline, uloží se odesílaná SMS do fronty a vedle tlačítka odeslat se objeví další tlačítko s Nike, které má na sobě nápis fronta. Čekal jsem, že po stisku tlačítka se objeví seznam SMS, které budu moci například ještě vymazat, pokud je nechci odeslat, ale po kliknutí na frontu se odeslaly všechny zprávy. Nu což, možná ve verzi 1.1 by mohla být tato funkce editování zpráv v "outboxu" navíc. Ale myslím, že bez ní se obejdeme. V nejhorším případě můžeme podle autorova readme.txt vymazat soubor offline.dat a na vliv programu to nebude mít žádný vliv.

Jednu připomínku bych ale k tomuto poměrně dobře zpracovanému programu měl. Tedy ne k programu, ale spíš k faktu v readme.txt, kde je napsáno: "slouží na odesílání sms zpráv na mobilní telefony českých sítí EurotelGSM Global a Radiokontakt Paegas." Nevím, jestli je to záměrně, ale je zde napsáno Radiokontakt namísto Radiomobil. Možná je to tím, že autor má v záloze již připravenou novou verzi programu, která by umožnila odesílat zprávy i na pagery Radiokontaktu a při psaní readme ke starší verzi se spletl.

Doufejme, že toto není poslední dílo Ivoše Buriana a zde uvádíme prostřednictvím vizitky z položky "O programu" v QuickSMS link na tuto utilitku.

o programu

 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Další z rubriky

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

O pomalá data zákazníci nepřijdou. Virtuál udělal z benefitu „promoakci“

Ilustrační snímek

Zákazníci Sazkamobilu měli od 1. února přijít natrvalo o jeden z benefitů. Blokování datových přenosů po vyčerpání FUP...

Neotvírejte SMS za 99 korun, varoval úřad. Jenže to už je pozdě

Ilustrační snímek

Ve zpravodajství se objevilo další varování před podvodnými SMS z podezřelých telefonních čísel. Lidé si stěžovali, že...

Najdete na iDNES.cz