PPF boj o nového operátora nevzdává. Už však nechce žádné průtahy

  14:00aktualizováno  14:00
Skupina PPF se v nové aukci chce o volné frekvence ucházet jen při zachování základních parametrů zveřejněných podmínek. Požaduje také nediskriminační zacházení, které jí má zajistit stejné množství frekvencí, jako mají současní operátoři. Pro všechny účastníky vyžaduje i naprostou anonymitu.

Bude čtvrtým operátorem skupina PPF, která již provozuje banku Air Bank? | foto: Koláž: Mobil iDNES.cz

V pondělí 8. dubna zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na internetu návrh podmínek pro veřejnou konzultaci nové aukce kmitočtů. Pro PPF Mobile Services je zásadní zejména vyhrazení části pásma 800 MHz pro nové subjekty.

Nové podmínky zajišťují pro zájemce o provozování čtvrtého mobilního operátora vedle bloku frekvencí v pásmu 1800 MHz i 2x10 MHz v pásmu 800 MHz. Zbylé frekvence v pásmu 800 MHz tak budou stačit pouze pro dva nynější operátory.

To se však stávajícím mobilním operátorům nelíbí. Například Telefónica již novou podmínku označila za diskriminační a zřejmě bude v rámci veřejné konzultace, v níž svou účast potvrdila i skupina PPF, požadovat její vypuštění.

"Skupina PPF je připravena se aktivně zúčastnit veřejné konzultace a při zachování základních parametrů návrhu zveřejněných podmínek deklaruje svoji připravenost zúčastnit se nové aukce a následně vybudovat v ČR nového mobilního operátora," uvádí PPF ve své úterní zprávě.

PPF chce národní roaming

PPF od regulátora požaduje například příslib zajištění tzv. národního roamingu v sítích GSM a 3G a také ochranu proti možnému stlačování marží ze strany stávajících operátorů. Pro účastníky aukce vyžaduje také naprostou anonymitu. "Bez zachování těchto podmínek v připravované aukci a bez vypsání aukce bez zbytečných odkladů se PPF nové aukce nezúčastní," upřesnil mluvčí společnosti Radek Stavěl. 

Možnou neúčast skupiny PPF v nové aukci naznačil již v březnu zdroj blízký účastníkům původní nevydařené aukce. V případě, že by se měla protáhnout třeba až do září, PPF by se jí nezúčastnila. Na základě zkušeností z první neúspěšné aukce PPF zároveň poukazuje, že bez splnění uvedených parametrů není vstup nového operátora na český mobilní trh možný.

Aukce by měla začít v červnu

Původní aukci frekvencí ukončil ČTÚ letos v březnu kvůli průtahům a částce 20 miliard korun, na kterou se vyšplhala původní vyvolávací cena (7,4 miliardy korun). Na hlavu končícího předsedy ČTÚ Petra Dvořáka se následně snesla vlna kritiky nejen od účastníků aukce, ale i od veřejnosti či státní správy (více zde).

ČTÚ argumentoval tím, že by takto vysoká částka byla pro vítěze aukce ekonomicky neúnosná. Promítla by se jak ve vyšších koncových cenách, tak v pomalém budování nových sítí. V souvislosti s ukončením původní aukce, které se zúčastnila trojice mobilních operátorů (T-Mobile, Telefónica a Vodafone) a finanční skupina PPF, bylo na Dvořáka podáno také trestní oznámení.

V nové aukci, která by měla po veřejné konzultaci podmínek začít letos v červnu, počítá úřad se zvýšením vyvolávací ceny z původních 7,4 miliardy na 8,75 miliardy korun, vyčleněním frekvencí v pásmu 800 MHz pro nového operátora nebo zavedením opatření, aby účastníci nemohli uměle zvyšovat cenu, aniž by pak museli částku zaplatit.

Autoři: ,

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

Vodafone se chlubí, zákazníci jsou s úplně neomezenými tarify spokojení

Ilustrační snímek

Vodafone nechal výzkumnou společností Kantar CZ vyzpovídat první zákazníky svých neomezených tarifů. Podle výzkumu jsou...

T-Mobile a O2 mohou porušovat antimonopolní předpisy, tvrdí Brusel

Loga mobilních operátorů T-Mobile a O2

Ke sdílení sítí mezi O2, T-Mobile a poskytovatelem infrastruktury CETINem má výhrady Evropská komise. Podezřívá...

V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Ilustrační snímek

Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz