Pozor na volání u státních hranic. Může vás přijít na tisíce

aktualizováno 
Bydlíte nebo často cestujete v pásmu dvaceti kilometrů od státních hranic? Pak si dejte pozor na síť operátora, ke které je váš mobilní telefon připojený. Snadno se totiž můžete ocitnout v roamingu a omylem provolat tisíce korun. Nikdo vám tyto peníze samozřejmě nevrátí.

Volání v blízkosti hranic se může snadno změnit v roaming. | foto: Profimedia.cz

Pravidelné měsíční vyúčtování za mobilní telefon může být pro uživatele žijícího, nebo třeba jen projíždějícího, v blízkosti státních hranic pořádný šok. Pokud má totiž nastavenou automatickou volbu operátora, může se mu běžné volání několikanásobně prodražit.

Jakmile telefon ztratí signál a k dispozici je síť zahraničního operátora, připojí se do roamingu. Aniž byste si toho všimli, platíte od té chvíle podle sazebníku pro danou sousední zemi. Účtují se vám tedy několikanásobně vyšší ceny nejen například za textové zprávy a odchozí volání, ale i příchozí volání.

Riziko připojení do zahraniční sítě přitom nehrozí jen tehdy, pokud máte hraniční kámen pár metrů za zahrádkou. Množí se případy stížností od uživatelů žijících až dvacet kilometrů ve "vnitrozemí".

"Tato otázka není jednoznačně vyřešena, ale obecně by se měl každý subjekt chovat tak, aby nedocházelo ke škodám, k nimž v těchto případech dochází," řekl iDNES.cz Miroslav Huml, právník sdružení Spotřebitel.net.

"Operátoři by mohli zavést například krátký hlasový vzkaz, který by klienty upozornil, že volají z roamingu. Umím si představit, že by tato služba byla jen na požádání, protože chápu, že podnikatele ze středních Čech by toto na jeho služebních cestách obtěžovalo," pokračuje Huml.

Vyúčtování vám nikdo neodpustí

Za přepojení do zahraniční mobilní sítě si může zákazník sám a nevztahují se na něj žádné reklamační pravomoci. "Všem zákazníkům, tedy i těm u hranic, jsou při použití zahraniční mobilní sítě účtovány stejné částky, a to podle jejich nastaveného roamingového tarifu," řekl iDNES.cz Martin Žabka, tiskový mluvčí O2.

Stejným způsobem postupuje T-Mobile i Vodafone a radí: "Doporučujeme zákazníkům, kteří se pohybují v pohraničí, kde může docházet k překryvu národního a roamingového signálu, si roaming zcela vypnout či nastavit manuální volbu operátora," říká Adéla Konopková z tiskového oddělení Vodafonu.

Pokud se vám podobný případ stane, můžete samozřejmě zkusit podat reklamaci, patrně jí však nebude vyhověno. "V takovém případě vznikají i operátorovi náklady, které hradí roamingovému partnerovi," tvrdí Konopková.

"Pokud zákazník podá reklamaci na použití cizího operátora v pohraničí, je postupováno podle platného reklamačního řádu a každý případ je posuzován indiciálně," dodává Žabka.

Právník: reklamace by měla být uznána

Z pohledu právníka by reklamace od zákazníka měla být uznána. "Když se popsaný případ stane v nějaké osídlené vesnici, napadá mě třeba Dolní Žleb nebo Železná Ruda u německé hranice, kde za normálních okolností je signál z české strany zajištěn a kde spotřebitel nemá důvod očekávat, že by něco mohlo být jinak, tak by operátor měl reklamaci uznat," myslí si právník Huml.

"Důvodem vyšší platby v této chvíle je to, že u českého operátora selhalo pokrytí, za což si klient platí například paušálem nemalé částky. Operátor v této chvíli porušil svoji smluvní povinnost zajistit pro spotřebitele možnost uskutečnění hovoru a kvůli tomu vznikla škoda spojená s vyšším účtem za telekomunikační služby. Příčinná souvislost je jednoznačná a nezpochybnitelná. Operátor by měl v takovémto případě dle mého názoru reklamaci vyhovět," ukončil rozhovor Huml.

 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Porovnali jsme datové tarify v EU. Řecký Vodafone je zdaleka nejhorší

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Jak špatné jsou tuzemské tarify oproti nabídce v jiných zemích Evropské unie? Zkusili jsme je porovnat a dobrá zpráva...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Další z rubriky

Aukce kmitočtů láká také investory z USA či Koreje, tvrdí ministerstvo

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

V letošním druhém pololetí by měla začít aukce kmitočtů pro 5G sítě, v níž Český telekomunikační úřad nabídne frekvence...

Spotřeba dat vzrostla až dvojnásobně. Výrazně se na ní podílely routery

Ilustrační snímek

V sítích tuzemských operátorů bylo loni přeneseno až dvojnásobně více dat oproti roku 2017. Zvýšil se především počet...

Modem už není nutné pouze kupovat. T-Mobile jej nově i pronajme

T-Mobile modemy pro Pevný internet kabelem nově pouze pronajímá

Využívání pevných služeb, například internetového připojení či televize, vyžaduje pořízení modemu respektive set-top...

Najdete na iDNES.cz