náhledy
Česko se vzpamatovává z ničivých povodní. Nejvíc stoletá voda ochromila Moravskoslezský kraj, s následky silných dešťů se však lidé vypořádávají i jinde po republice. Napilno mají také technici mobilních operátorů. Ve snaze obnovit v postižených oblastech pokrytí mobilním signálem pracují ve dne, v noci. Dostat se na některá místa však není snadné. Dokazuje to třeba tento snímek od techniků Vodafonu mířících k vysílači u Strážného v srdci Krkonoš.
Autor: Vodafone
Zaplavené oblasti se mimo jiné potýkají s výpadky dodávek elektrické energie, které mohou trvat i několik dní. Vypořádat se s tím musejí i mobilní operátoři. Každá základnová stanice je sice právě z tohoto důvodu opatřena sadou akumulátorů (viz snímek z jedné z částečně zaplavených krnovských BTS Vodafonu), ty však vystačí na vykrytí jen krátkodobého výpadku.
Autor: Vodafone
A tak, aby lidé v postižených oblastech měli opět mobilní signál, je nutné k takové základnové stanici připojit elektrocentrálu, tedy dieselový generátor. Ten je však potřeba na dané místo nejdřív dopravit. Kvůli podmáčené půdě to však může být mnohem těžší než obvykle. Není tedy výjimkou, že v obtížně dostupných místech je často nezbytná pomoc hasičů. Na tomto snímku technici Vodafonu zdokumentovali noční cestu lesem k příhradovému stožáru nad brněnskou částí Útěchov.
Autor: Vodafone
„Obecně se nejprve snažíme obnovovat pomocí dieselových generátorů dodávku elektřiny u těch vysílačů, které pokrývají největší území nebo na které jsou napojené i další vysílače,“ informoval redakci Mobil.iDNES.cz tiskový mluvčí Vodafonu Ondřej Luštinec. Mimo to technici na již zprovozněných vysílačích pracují na posílení kapacity pro volání a mobilní data. Tento snímek dokumentuje cestu techniků Vodafonu zatopeným Zlínem.
Autor: Vodafone
Do terénu vyrazili i technici společnost Cetin, která je správcem největší komunikační infrastruktury v republice. V nejhorších chvílích (v neděli 15. září) bylo z pěti tisíc lokalit, které Cetin provozuje, bez připojení přes čtyři sta.
Autor: Cetin
O tři dny později, ve středu 18. září večer jich podle informací společnosti bylo již méně než čtyřicet. Na obnovování mobilních služeb se v terénu i na centrále podílí víc než sto techniků Cetinu.
Autor: Cetin
„Jedním z hlavních problémů, kterým jsme čelili, byla dostupnost postižených oblastí. Některé oblasti byly kvůli vodě zcela odříznuté, což komplikovalo přístup techniků k poškozené infrastruktuře,“ informoval redakci Mobil.iDNES.cz tiskový mluvčí Cetinu Ctibor Jappel. Komplikací jsou podemleté, zavalené či zcela chybějící komunikace, jak dokazuje například tento snímek z obce Vápenná.
Autor: Cetin
Jakmile to bezpečnostní podmínky umožnily, tak technici okamžitě nastoupili a začali se věnovat obnovování služeb. Například roli tohoto zaplaveného stožáru v Ostravě musela načas převzít mobilní BTS.
Autor: Cetin
Právě v Ostravě Cetin nasadil i novinku v podobě mobilní taktické BTS. Jde o speciálně upravenou běžnou dodávku, která je vybavena teleskopickým stožárem s technologií pro vysílání 5G signálu. Předností této BTS je zejména rychlost nasazení: technici jsou schopni zprovoznit signál většinou do šedesáti minut od dojezdu na místo. Mluvčí Cetinu dodal, že v terénu nasazené mobilní vysílače společnost operativně přesunuje tam, kde jsou aktuálně potřeba (podle požadavků hasičského záchranného sboru).
Autor: Cetin
„Příčinou nedostupnosti mobilního signálu byl obvykle výpadek elektrického proudu,“ upozornil Jappel. Na tomto snímku z úterý 17. září je zachycena zaplavená rozvodna v krnovské části Kostelec. Tato rozvodna napájí Krnov a Bruntál.
Autor: Cetin
Kde to bylo možné, dopravili technici Cetinu potřebnou techniku na místo vlastními silami. Takto se třeba brodili zatopenou silnicí v obci Hanušovice.
Autor: Cetin
Místy však byla hladina vody natolik vysoká, že by hrozilo poškození přepravované techniky. Generátory tak bylo nutné přeložit na vůz s vysokým podvozkem, který zatopenou oblastí bezpečně projel.
Autor: Cetin
S distribucí elektrocentrál místy pomáhala technikům i horská služba.
Autor: Cetin
Nicméně dopravením mobilního vysílače či generátoru na dané místo to nekončí, je totiž nutné i pravidelně doplňovat naftu.
Autor: Cetin
Ani to však nebylo kvůli aktuálně panujícím podmínkám vždy jednoduché. Třeba u Vrbna pod Pradědem se to neobešlo bez nasazení vrtulníků.
Autor: Cetin
Dopravit k jednomu ze zdejších vysílačů potřebnou naftu bylo možné jen díky spolupráci s armádou a hasičským záchranným sborem. Jen díky tomu se technikům Cetinu podařilo provoz lokality ve Vrbně pod Pradědem obnovit a zajistit tak mobilní signál pro povodněmi těžce postiženou oblast Krnova.
Autor: Cetin
Pohled z vrtulníku na vysílač Cetinu na Obřím vrchu nedaleko Vrbna pod Pradědem.
Autor: Cetin
Takto Cetin chránil před vodou svou ústřednu v Jeseníku. Díky zapytlování nedošlo k jejímu zaplavení.
Autor: Cetin
Právě Jesenicko patří mezi nepostiženější oblasti. Nicméně nejen zde bylo nutné zajistit co nejrychlejší obnovu pokrytí mobilní sítí. Ne vždy se to však obešlo bez komplikací…
Autor: Cetin
Třeba v lesích nad Jeseníkem museli hasiči pomáhat s vyproštěním elektrocentrály Cetinu, kterou technici přepravovali ke zdejšímu vysílači.
Autor: Cetin
Například v Branné na Šumperku využil elektřinu z elektrocentrály Cetinu pro svoje komunikační zařízení i Český červený kříž.
Autor: Cetin
Kromě vysílačů, které se v zaplavených oblastech nacházejí vysoko na kopcích, bylo nutné zprovoznit i ty, které jsou přímo v postižených obcích. Třeba v jednom z vyplavených areálů v Krnově museli technici s elektrocentrálou překonat nánosy bahna.
Autor: Cetin
Stoletá voda za sebou nechala obrovskou spoušť. Patrné je to i na snímku elektrocentrály Cetinu přímo v Jeseníku, jednom z nejpostiženějších měst.
Autor: Cetin
Aby bylo možné zprovoznit co nejvíc vysílačů, které byly kvůli povodním odříznuty od dodávek elektrické energie, poskytly Cetinu své dieselové generátory i ostatní telekomunikační firmy. A to nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Za zápůjčky Cetin děkuje společnostem T-Mobile Czech Republic, Cetin Networks (Slovensko) a Slovak Telekom.
Autor: Cetin
Elektrocentrály Cetinu je v současnosti možné vidět prakticky všude. Třeba v Mošnově jedna pomáhá udržet v provozu zdejší mobilní vysílač…
Autor: Cetin
…v Bělotíně pak napájí telekomunikační zařízení umístěné v budově obecního úřadu.
Autor: Cetin
Operátor O2 informoval, že díky nasazení techniků se situace v povodněmi postižených oblastech, co se obnovy pokrytí území mobilním signálem, každou hodinu zlepšovala. Skutečné škody, které voda napáchala v Moravskoslezském kraji, se však ukážou, až voda zcela opadne.
Autor: Cetin
Třeba v Horním Domašově je však už nyní při srovnání snímků běžného stavu hladiny a po částečném opadnutí rozvodněné řeky Bělá patrné, že byly podemlety břehy a došlo k obnažení optických kabelů.
Autor: Cetin
Voda s sebou odnesla i části obecní komunikace, pod níž byla infrastruktura Cetinu vedena.
Autor: Cetin
Zprovozňování jednotlivých lokalit záviselo nejen na aktuálních podmínkách, tedy zda byla cesta k vysílači pro techniky bezpečná, ale i na tom, jakou oblast daný vysílač pokrývá. Přednost měly oblasti s širším pokrytím, tedy ty zajišťující přístup k signálu víc lidem a schopné distribuovat signál na větší plochu území.
Autor: Cetin
„Aktuálně máme pokrytí mobilním signálem obnoveno. Posledních několik vysílačů je stále bez proudu, což může znamenat lokálně horší dostupnost volání uvnitř budov. Z našeho pohledu je to již běžná provozní situace,“ uvedl ve středu 18. září technický ředitel O2 Jan Hruška a dodal: „Rád bych poděkoval našim i CETIN technikům za obrovské úsilí, které v posledních dnech vynaložili.“
Autor: Cetin