Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Operátoři mají bič na internetové šmejdy. Musíte se však zapojit

  7:02
Informují třeba o neúspěšném doručení balíku, expiraci SIM, lákají na superlevný tarif či výplatu peněz. Navzdory obsahu sdělení mají jedno společné: jde o podvodné SMS s odkazem na podvržené webové stránky. Cílem je vymámit z lidí platební údaje. Operátoři už umí neprodleně zakročit, je však nutná součinnost zákazníků. Nově k ní nabádá i Vodafone.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Prvotní snahou internetových útočníků rozesílajících podvodné textovky zneužívající jména známých společností je zaskočení příjemce. Tedy sdělením v SMS v něm vyvolat obavu, že v případě, nebude-li rychle reagovat, o něco důležitého přijde či něco promešká. Častým vodítkem, že není něco v pořádku, je krkolomný písemný projev. A také, pokud už příjemce klikne na odkaz obsažený v SMS, samotná webová adresa stránek, které se přitom snaží tvářit jako skutečné.

Příjemce podvodné SMS, který pouze bezmyšlenkovitě následuje veškeré pokyny, dává všanc zejména své úspory. Hlavním cílem podvodníků je totiž získání přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví či platebních údajů, tedy čísla platební karty a dalších s ní spojených potřebných náležitostí.

Přispět k potírání takové nekalosti může i sám příjemce takové podezřelé SMS. Stačí ji jednoduše přeposlat svému operátorovi. Centralizovanou službu pro hlášení podvodů prostřednictvím textových zpráv zavedl nově i Vodafone, a to jako poslední z tuzemských mobilních operátorů.

Jak smishing rozpoznat a jak postupovat?

  • Telefonní číslo odesílatele může připomínat nebo přímo napodobovat například banku, úřad, doručovací společnost. U každé zprávy proto pečlivě posuzujte hlavně obsah.
  • Nevyžádané SMS, např. o výhře v soutěži, do které jste se nikdy nepřihlásili, jsou podezřelé.
  • SMS s chybami naznačuje strojový nebo automatický překlad.
  • Odkazy často vybízejí k vyplnění osobních údajů, potvrzení přístupových hesel nebo poskytnutí přístupu do vašeho telefonu.
  • Pamatujte, že banky, úřady ani poskytovatelé doručovacích služeb po vás nikdy nebudou chtít osobní informace prostřednictvím SMS.
  • Pokud z odkazu v SMS nepoznáte, na jaké stránky vás navedou, neklikejte na něj.
  • Pravost SMS můžete ověřit u odesílatele. K tomu ale využijte kontakty z oficiálních zdrojů banky, úřadu, pošty atd. Ty v SMS mohou být opět zavádějící.
  • Pokud v návaznosti na popisované jednání přijdete o peníze na účtu, řešte vše obratem s bankou, která může v některých případech peníze ještě zachránit. Pokud je vám způsobena škoda, oznamte to také Policii ČR.

Zdroj: Policie ČR

Zákazníci Vodafonu tak v případě přijetí podezřelé SMS mohou takovou textovku jednoduše přeposlat na číslo 7726 a operátor ji obratem prověří. Díky tomu tak může pružně reagovat na aktuální podvodnou kampaň a v případě nutnosti neprodleně zablokovat odkaz obsažený v SMS nebo telefonní číslo, ze kterého zpráva jeho zákazníkům přichází. Přeposláním podvodné textovky zákazníci ochrání nejen sebe, ale i další potenciální oběti, které by mohly útočníkům naletět a přijít tak o peníze či citlivá data.

„Základním varovným signálem je, když se kdokoliv přes telefon snaží získat osobní data nebo přístupová hesla. Žádná legitimní instituce, jako je například banka nebo policie, by nikdy nežádala o tyto citlivé informace po telefonu,“ upozornil ředitel korporátní bezpečnosti Vodafonu Jan Šánek.

Již v červnu na takzvaný smishing (mix slov SMS a phishing), tedy lákání citlivých údajů z lidí prostřednictvím SMS reagovalo podobným způsobem konkurenční O2. V souvislosti s tehdejší vlnou podvodných textovek s falešným upozorněním třeba na končící SIM spolu s nutností uhradit symbolickou částku za prodloužení zavedlo kontaktní číslo 720 002 002. Na něj mohou zákazníci tohoto operátora přeposlat všechny podezřelé SMS, směrovány jsou přímo na útvar Bezpečnosti.

Prvním operátorem, který službu pro nahlašování podvodných SMS zavedl, je T-Mobile. Kontaktní číslo 7726 mohou jeho zákazníci využívat už od loňského jara.

„Náš tým SMS analyzuje a informace z textu následně použije pro aktualizaci SMS Firewallu. Následně čísla zablokujeme, a tím ochráníme naše zákazníky,“ informovala redakci Mobil.iDNES.cz Zuzana Netolická z tiskového oddělení T-Mobilu.

Operátoři všeobecně doporučují v případě jakýchkoli pochybností SMS neotevírat. Pokud ji už příjemce otevřel, měl by se vyvarovat kliknutí na v textu obsažený odkaz. Poté, co zákazník podezřelou textovku přepošle na kontaktní číslo svého operátora, měl by ji ze svého telefonu smazat.

Autor:
  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Neomezené tarify spadly pod pětistovku. Moc se ovšem neradujte

Operátor O2 po vzoru konkurence už poněkolikáté po sobě přichází se slevou na vybraný tarif. Tentokrát, zdá se, vyslyšel nářky mobilních uživatelů, že již není možné si pořídit neomezený tarif pod...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

FBI prolomila mobil Trumpova atentátníka. Využila osvědčenou technologii

Agentům z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování se podařilo prolomit zabezpečení mobilu střelce Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil...

17. července 2024  12:42

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlny ho odnesly na oceán, ale měl velké štěstí. Mohli ho hledat i celé dny

Duchapřítomnost ve svízelné situaci si zachoval jeden australský surfař. Při obvyklém ranním surfování ho totiž překvapily silné vlny, které jej zavedly na oceán zhruba kilometr od pobřeží. Zpět se...

17. července 2024  7:02

Kdysi to byly trendy smartphony, nyní jejich design vzkřísí nástupce Nokie

Pamatujete si ještě na řadu smartphonů Lumia od Nokie? Nový vlastník značky připravil zajímavou novinku, která má slušnou výbavu a několik zajímavých funkcí. To vše v designu, který upomíná právě na...

23. července 2024

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

Hodinky od Applu lze předělat na legendární iPod. A není to ani drahé

Šikovné příslušenství pro hodinky Apple Watch je přetvoří v legendární přehrávač hudby iPod. Díky moderním funkcím hodinek navíc taková věc bude umět mnohem víc, než jen přehrávat hudbu.

22. července 2024

Fešák udělal spoustu kroků k lepšímu. Test Motoroly Razr 50 Ultra

Nová generace ohebného smartphonu s véčkovou konstrukcí od Motoroly má rozhodně čím zaujmout. Model Razr 50 Ultra sází především na větší vnější displej a spoustu menších kroků vpřed. Došlo však i na...

21. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...