Operátoři zřejmě dají policii novou zbraň − údaje o neuskutečněných hovorech

  12:43aktualizováno  12:43
Operátoři zřejmě budou muset nově uchovávat a policii či tajné službě případně poskytnout i údaje o neúspěšných voláních, tedy o neuskutečněných hovorech, kdy někdo někoho třeba jen "prozvoní".
Archiv, dokumenty - ilustrační foto

Archiv, dokumenty - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Počítá s tím vládní návrh novely zákona o elektronických komunikacích, který dnes ústavně-právní výbor doporučil dolní komoře ke schválení. ČTK o stanovisku výboru řekl jeho předseda Marek Benda (ODS).

Sněmovna jako celek se předlohou poprvé zabývala koncem ledna a rozhodne o ní na některé z příštích schůzí. Při té lednové se kvůli novele rozhořel spor o to, kde je hranice, za kterou už je uchovávání informací o hovorech neúnosným zásahem do osobních svobod. Dnes ve výboru se ale podle Bendy tato debata neopakovala a poslanci řešili jen výši pokut, nikoli podstatu návrhu. Vláda novelu zdůvodňuje požadavky Evropské unie.

I Benda míní, že pokud nezasáhne třeba Evropský soudní dvůr, nemůže parlament dělat nic jiného než příslušnou evropskou směrnici promítnout do českého práva. Obsah předlohy nepovažuje za fatální. Nejde podle něj o odposlechy, ale o monitorování toho, odkud kam, v jaký čas a z jakého čísla se volalo.

V lednu ve sněmovně kritizoval vládní návrh stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban, který ho nazval "zákonem o rozšířeném špiclování". Za uchovávání údajů o neúspěšných voláních se naopak přimluvil stínový ministr vnitra a Urbanův stranický kolega František Bublan. V době, kdy byl ve vládě, se zúčastnil debat s ministry různých evropských zemí a tehdy u toho prý kromě ředitelů dalších zpravodajských služeb byl i šéf britské zpravodajské služby. "Jasně nám dokázal a dokladoval, že odhalení atentátníků, kteří spáchali atentát v Londýně, se podařilo právě pomocí toho, že byla uchovávána data o hovorech, které nebyly uskutečněny," řekl Bublan. Zločinci, kteří nechtějí, aby byl někde zaznamenán jejich hovor, se prostě jen "prozvoní", dodal.

Novela operátorům ukládá, aby po uplynutí stanovené doby údaje zlikvidovali. Evropská komise by měla každoročně dostávat statistiku uchovávání údajů a jejich případného postoupení orgánům činným v trestním řízení.

Autor:

Nejčtenější

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

Krutá pomsta za nadměrné používání mobilu. Dceři v noci načernila oči

Ilustrační snímek

Zamezit dětem v přístupu k moderním technologiím je téměř nemožné. Rodiče tak třeba trápí, kolik času potomci tráví nad...

Kdo se v tom má vyznat? Nové iPhony se zase budou jmenovat jinak

iPhone 11

Po loňské změně velkého modelu na přívlastek Max nás letos u nových iPhonů čeká nejspíše další změna. Spekuluje se, že...

Špičkový mobil čínského giganta nás zaujal. Už aby tu byl oficiálně

Oppo Reno 10x Zoom

Smartphone Oppo Reno 10x Zoom je velice zajímavý model, který je bohužel určený primárně pro asijské trhy. Hravě se...

Má dva displeje a výkonnější procesor než Note 10. Stojí přitom polovinu

Nubia Z20

Loni čínská Nubia uvedla na trh vskutku netradiční smartphone s displejem i na zádech. Nyní tato někdejší luxusní...

Další z rubriky

Vodafone slibuje, že neutratíte více než 30 korun denně

Vodafone rozšíří nabídku předplacených karet

Ve čtvrtek 1. srpna rozšíří Vodafone portfolio předplacených služeb. Nabídku nově doplní Předplacená karta 30 s...

O Česko se zajímá nový mobilní operátor. Obyčejné zákazníky však nechce

Ilustrační snímek

Jednou ze společností, která podala připomínky k návrhu zadávací dokumentace chystané aukce kmitočtů pro 5G sítě, je na...

Neomezená data jsou hit, podzim by měl přinést nové tarify

Ilustrační snímek

Od konce června mohou čeští mobilní uživatelé konečně datovat neomezeně. Jenže T-Mobile neomezená data prozatím omezuje...

Najdete na iDNES.cz