Návrat hloupých telefonů se nekoná, hlásí Vodafone

  18:18aktualizováno  18:18
Operátor Vodafone zveřejnil statistiku, kolik zákazníků v jeho síti používá chytrý telefon a kolik jich stále využívá obyčejný hloupý mobil.

Drobnostmi se liší i klávesnice. Popisky mají mírně jiné písmo, klávesa pro ukončení hovoru (vpravo) jinou grafiku a liší se popisky spodních dvou tlačítek (0 a #). | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Zhruba do prvního čtvrtletí 2015 mělo u českého Vodafonu víc zákazníků hloupý mobil než smartphone. Od tohoto data se poměr změnil a aktuálně používá hloupý mobil již jen 21 procent zákazníků tohoto operátora. 

Fotogalerie

U dalších síťových operátorů budou poměry velmi podobné, O2 loni uvádělo, že smartphony v jejich síti využívá přes 70 procent zákazníků, což je zhruba podobná hodnota, která pro loňský rok vyplývá i ze statistik Vodafonu. T-Mobile pak na dotaz redakce uvedlo, že aktuálně v jeho síti obyčejný mobil používá zhruba 22 procent zákazníků.  

Nejmenší tuzemský síťový operátor si navíc rýpnul do reinkarnací legendárních Nokií 3310 a 8110, které značka představila loni a předloni. Ani tyto populární a levné telefony podle operátora neznamenaly opětovný nárůst zájmu o obyčejné telefony. Což je ostatně logické, většinou si je zákazníci pořizovali z nostalgie jako rezervní přístroje.

Vodafone zveřejnil i poměr operačních systémů u chytrých telefonů používaných v jeho síti. Zde se žádného překvapení nedočkáme, drtivě vede Android s podílem 77 procent. Druhý je systém iOS od Applu, který má 20 procent přístrojů v síti. Na ostatní systémy zbývají tři procenta, detaily v tomto případě už operátor neuvádí. Ale můžeme se domnívat, že nejvíc z této skupiny bude patřit mobilním Windows, která ovšem už Microsoft dál nevyvíjí. 

Podíl chytrých telefonů v síti Vodafone

Podíl chytrých telefonů v síti Vodafone

Zajímavý je pohled do historie. V roce 2014 měly smartphony s Androidem v síti Vodafone podíl 65 procent, iOS pak 12 procent. Ostatní systémy pak 23procentní podíl. Na čemž je dobře vidět stále rostoucí dominance dupolu Google-Apple. 

To, že smartphony válcují obyčejné mobily, není nic překvapivého. Ceny nejlevnějších smartphonů jsou nízké a mnohé z levných smartphonů můžeme označit za dobře použitelné přístroje. Naopak nabídka obyčejných či hloupých telefonů je omezená. 

Obyčejné telefony můžeme rozdělit na tři kategorie. Běžné, seniorské a odolné. V první kategorii je nabídka bídná, v podstatě jsou na výběr jen nokie a pár dalších přístrojů neznámých značek. A u nokií platí, že v podstatě umí všechny to samé, liší se jen designem a v několika detailech. Pokud by někdo chtěl nějaký luxusnější přístroj, tak má smůlu, takový jednoduše neexistuje. 

V případě odolných modelů a seniorských přístrojů je výběr lepší i ve větším cenovém rozpětí. 

Autor:
 

Nejčtenější

Samsung pustil do světa ohebný model Fold. Rýha v displeji je dost vidět

Samsung Galaxy Fold

Revoluční ohebný model Galaxy Fold se konečně dostal do rukou novinářů a známých osobností. Se světem se podělili o své...

Šampion ve střední třídě se 48MPix foťákem. Recenze Xiaomi Redmi Note 7

Redmi Note 7 od Xiaomi

Nejnovější model Redmi Note 7 od Xiaomi je pořádně lákavým smartphonem. Nejen, že má nejjemnější fotoaparát...

Vypečený dárek ke každému xiaomi. Antivir měl zadní vrátka

Xiaomi Mi Mix 3 boduje poctivou vysouvací konstrukcí a špičkovou výbavou. I...

Malware je asi to poslední, co by uživatel ve svém smartphonu uvítal. Jenže škodlivý kód může být v zařízení hned po...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Xiaomi vyzrálo na konkurenci. Prodává nejlevnější top model

Xiaomi Mi 9

Nejnovější špičkový smartphone od Xiaomi, model Mi 9, vypadá neodolatelně. Má nejvyšší výkon mezi androidími...

Další z rubriky

Tomu málo, tomu víc. S daty navíc jsou operátoři opatrní, spíše trousí

Ilustrační snímek

Jedním z témat posledních týdnů jsou v Česku drahá mobilní data. Premiér Andrej Babiš se kvůli tomu už sešel s šéfy...

Chytrá krabička do auta od T-Mobilu je za hubičku. Ale jen v dubnu

Chytré auto

Službu Chytré auto představil T-Mobile v listopadu 2016. Primárně slouží ke sledování auta, nicméně od listopadu 2017...

Bude mít Česko čtvrtého operátora? Vláda projedná, jak ho bude lákat

Ilustrační snímek

Vláda v pondělí projedná návrh podmínek aukce frekvencí pro sítě 5G. Jednou z priorit by měl být vstup čtvrtého...

Najdete na iDNES.cz