Obchod roku pod drobnohledem. Vodafone stále věří, že koupí i české UPC

  0:09aktualizováno  5. dubna 19:57
Britská společnost Vodafone Group se loni v květnu dohodla na koupi aktivit společnosti Liberty Global zahrnující i české UPC. Akvizice však podléhá schválení Evropské komise, ta již loni v prosinci vyjádřila obavy kvůli možnému dopadu nejen na český trh. Vodafone nicméně věří, že obchod roku dokončí.

Vodafone (ilustrační fotografie) | foto: Vodafone

Podle portálu Mobile World Live skupina Vodafone Group po obdržení takzvaného prohlášení o námitkách od Evropské komise (EK) informovala, že v polovině roku očekává udělení souhlasu s dokončením transakce roku ve výši 18,4 miliardy eur (zhruba 420 miliard Kč). Akvizice se týká konkrétně aktivit poskytovatele kabelové televize a širokopásmových služeb Liberty Global ve střední a východní Evropě, ty mimo jiné zahrnují i největší českou kabelovou společnost UPC (více viz Obchod roku potvrzen. Vodafone koupil české UPC a další tři kabelovky).

Komise již loni v prosinci vyjádřila předběžné obavy z možného dopadu akvizice na český a německý trh. Spojení Vodafonu s aktivitami společnosti Liberty Global na uvedených trzích by totiž podle ní mohlo vést ke snížení konkurence a ohrožení hospodářské soutěže.

„Je důležité, aby všichni spotřebitelé v EU měli přístup k cenově dostupným a kvalitním telefonním a televizním službám. Cílem našeho důkladného šetření je zajistit, aby akvizice telekomunikačních podniků společnosti Liberty Global společností Vodafone v Česku, Německu, Maďarsku a Rumunsku nepovedou k vyšším cenám, menšímu výběru a omezeným inovacím v telekomunikačních a televizních službách pro spotřebitele,“ uvedla loni v prosinci eurokomisařka Margrethe Vestagerová, která má na starost ochranu hospodářské soutěže.

Podrobnosti dokumentu nebyly zveřejněny. Nicméně podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung nejsou jeho obsahem žádné zásadní překážky, které by měly bránit schválení akvizice ze strany Evropské komise. Ta se v dokumentu údajně nezabývá ani loni v prosinci zmíněnými dopady akvizice na konkrétní trhy.

S odvoláním na s problematikou seznámené zdroje o tom informovala i agentura Reuters. Původně obávaná tržní dominance německé pobočky Vodafonu po spojení se společností Unitymedia, která poskytuje kabelovou televizi a patří do skupiny Liberty Global, podle zdrojů nehrozí. Obě společnosti prý působí v různých regionech Německa, konkurence na trhu kabelových televizí by se jejich sloučením tedy nesnížila. Prohlášení o námitkách podle jiného zdroje neobsahuje ani dřívější obavy EK z dopadu akvizice Vodafonu na český trh pevných a mobilních služeb.

Vodafone má nicméně možnost připomínky komise napadnout, může přijmout také jistá opatření, která by případná rizika plynoucí z připravované fúze na příslušných trzích eliminovala. V úvahu by mohl připadat třeba odprodej příslušné aktivity Liberty Global či změna obchodního chování na konkrétním trhu. Na základě nenovějších informací nicméně tato možnost zřejmě nehrozí.

Skupina Vodafone Group potvrdila, že se dokumentem zabývá a hodlá pokračovat v konstruktivním dialogu s EK. Možnost, že by obchod roku stopla, si nepřipouští. „Stále očekáváme, že konečný souhlas obdržíme v polovině tohoto roku,“ informoval Vodafone.

Agentura Reuters v březnu informovala, že lze očekávat, že by Vodafone, jen aby Evropská komise vydala souhlasné stanovisko s dokončením akvizice aktivit společnosti Liberty Global, mohl přijít s ústupky. Konečný verdikt k obchodu roku by měla EK zveřejnit v létě.

V Česku by se Vodafone převzetím společnosti UPC dostal ke zhruba 600 000 aktivních přípojek internetu a kabelové televize, tyto služby by tak mohl kombinovat se svými. Kromě toho má domů přípojku zavedenu dalších 800 000 potenciálních zákazníků.

Nejdůležitější součástí obchodu je nicméně již výše zmíněná koupě německé pobočky Liberty Global. Vodafone by tím získal silnou podporu proti dominantní skupině Deutsche Telekom, která má významné postavení i na maďarském a českém trhu. V Německu Vodafone předpokládá, že do roku 2022 bude mít vysokorychlostní domácí připojení k internetu 25 milionů domácností, což představuje zhruba 60 procent trhu.

Generální ředitel Deutsche Telekom Timotheus Höttges se proti plánované akvizici Vodafonu již dříve ohradil. Je přesvědčen, že antimonopolní úřad by měl převzetí německých aktivit Liberty Global Vodafonem zablokovat.

Aktualizováno o informace týkající se obsahu prohlášení o námitkách

Autor:
 

Nejčtenější

Samsung pustil do světa ohebný model Fold. Rýha v displeji je dost vidět

Samsung Galaxy Fold

Revoluční ohebný model Galaxy Fold se konečně dostal do rukou novinářů a známých osobností. Se světem se podělili o své...

Šampion ve střední třídě se 48MPix foťákem. Recenze Xiaomi Redmi Note 7

Redmi Note 7 od Xiaomi

Nejnovější model Redmi Note 7 od Xiaomi je pořádně lákavým smartphonem. Nejen, že má nejjemnější fotoaparát...

Vypečený dárek ke každému xiaomi. Antivir měl zadní vrátka

Xiaomi Mi Mix 3 boduje poctivou vysouvací konstrukcí a špičkovou výbavou. I...

Malware je asi to poslední, co by uživatel ve svém smartphonu uvítal. Jenže škodlivý kód může být v zařízení hned po...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Nechtěný digitální půst. Tříletý syn zablokoval iPad na téměř půl století

Ilustrační snímek

Nikdy nenechávejte své děti bez dohledu s vašimi mobilními zařízeními. Doporučení, které po vlastní zkušenosti bude...

Další z rubriky

První komerční 5G síť nebude ani v Číně, ani v USA

Ilustrační snímek

Na pátek 5. dubna je naplánováno spuštění světově první komerční 5G sítě. Nestane se tak ovšem ani v Číně, ani ve...

Předražené vyúčtování určitě operátorovi zaplaťte, radí regulátor

Ilustrační snímek

Obdrželi jste od svého operátora měsíční vyúčtování na částku, s jejíž výší nesouhlasíte? Takové máte právo reklamovat,...

Nejvýhodnějším tarifem bez úvazku drtí konkurenci. Ale jen v dubnu

T-Mobile vylepšil bezúvazkovou variantu základního tarifu Mobil S

Při pořízení základního tarifu T-Mobilu bez úvazku lze až do konce dubna ušetřit. Při objednávce přes e-shop je oproti...

Najdete na iDNES.cz