Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Práva zákazníků posílí kvůli lobbingu operátorů méně, než se čekalo

Žádné smluvní pokuty, smlouvy na dálku leda s informacemi zaslanými předem a bez souhlasu zákazníka žádné automatické prodlužování smluv. Takový byl ve zkratce cíl novely zákona o elektronických komunikacích. Operátorům se samozřejmě nelíbila, přesto míří po legislativním kolečku do sbírky zákonů. Jenže v mnohem umírněnější formě.
Kde se vzala vůle změnit podmínky novely? Ilustrační foto.

Kde se vzala vůle změnit podmínky novely? Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Měl to být jasný tah proti nynějším praktikám operátorů a výrazný trumf v rukou zákazníků. Místo toho to vypadá, že konečná verze zmíněné novely zásadní změny nepřinese. Ba naopak: neúměrně zasáhne svým zněním i do smluv, kterých by se týkat neměla, tvrdí jeden z operátorů. Budoucnost předpisu je tak značně nejistá.

Celá novelizace má v podstatě tři klíčové body: ošetřuje výši smluvních pokut u předčasně ukončených smluv na dobu určitou, stanovuje nová přísnější pravidla pro uzavírání smluv na dálku (tedy zejména telefonicky) a blíže definuje práva operátora a zákazníka při automatickém prodlužování již uzavřených smluv.

Dosud to zní, jako by zákonodárci vkládali zákazníkům do rukou pomyslné eso. Jenže během legislativního procesu se mnohé změnilo. Lze se jen domnívat, že za tím stojí úspěšná operátorská lobby, nikdo ze zúčastněných to však nepotvrdí.

Smluvní pokuty měly vymizet, místo toho vznikla "pětina"

Novela se v první řadě zabývá smluvními pokutami za předčasné vypovězení smlouvy na dobu určitou. Zatímco dosavadní praxe mluví jasně v neprospěch zákazníků, jelikož operátoři si v takovém případě nechají doplatit měsíční paušály do konce smluvního závazku v plné výši, navrhované znění bylo přesně opačné.

Původně navrhovaná neexistence smluvních pokut se však operátorům logicky nelíbila a i selský rozum velí, že takový zásah do podnikání poskytovatelů služeb elektronické komunikace (tedy všech operátorů, nejen těch mobilních) by byl až nepřiměřený a zřejmě i právně napadnutelný. Výsledkem je tak "kompromisní" řešení, které umožňuje smlouvu vypovědět za podmínky zaplacení pětiny všech zbývajících závazků vyplývajících z daného smluvního vztahu.

Pokud tedy od nabytí platnosti novely vypoví klient po půl roce smlouvu uzavřenou na dva roky s měsíčním paušálem dejme tomu 500 korun, zaplatí operátorovi 1 800 korun namísto dosavadních 9 000 korun. Současně musí doplatit cenu dotovaného mobilu, pokud dotace při uzavírání smlouvy využil.

Smlouvy na dálku? I zde se podmínky zmírnily

Dalším běžným nešvarem na českém trhu je uzavírání smluv "na dálku", tedy zejména přes telefon za pomoci telemarketingu. Spadají sem ovšem i neúnavní "naháněči" klientů v obchodních centrech či na exponovaných veřejných místech. Novela si dala za cíl odstranit nekalou praktiku pokrucování faktických vlastností služby a jejich marketingové přibarvování, čili podávání zavádějících informací.

Původní znění tak uvádělo, že při uzavírání smluv "na dálku" musí operátoři klienty předem seznámit s podmínkami. To by znamenalo, že při prvním kontaktu, ať už telefonickém či osobním na ulici, klient pouze vyjádří souhlas s tím, aby mu daná firma poslala na jeho adresu podmínky služby s návrhem smlouvy a až poté se rozhodne, zda nabídky využije, či nikoli. Konečné znění je opět mírnější.

Novela sice povinnost seznámit zákazníka s podmínkami zavádí, ale opět až poté, co je smlouva "na dálku" uzavřena. To je v podstatě stejné jako dnes, výhoda pro zákazníka však plyne z jiné změny: čtrnáctidenní lhůty s možností odstoupit od smlouvy bez udání důvodu. Nyní se počítá od data uzavření smlouvy, nově to bude od písemného poskytnutí daných podmínek využívání služby.

Otázkou ovšem zůstává, jak konkrétně bude rozhodné datum určováno, pokud není stanovena doručovací metoda.

Automatické prodlužování smluv nevymizí

Podobný osud potkal i podmínky pro automatické prodlužování smluv. Původní znění navrhovalo, aby takzvaný princip opt-out (tedy nutnost výslovného vyjádření záměru ve smlouvě nepokračovat) byl nahrazen principem opt-in (tedy výslovného souhlasu ve smlouvě pokračovat). V praxi by to znamenalo, že po konečném datu ve smlouvě na dobu určitou by tato smlouva bez výslovného přání zákazníka v ní pokračovat automaticky zanikla.

Operátoři by si tak zřejmě dali záležet na tom, aby souhlas získali a zákazníka tak nějak přirozeně měli chuť o konečném datu informovat. Finální verze však současný princip opt-out ponechává, ale operátorům přidává povinnost informovat zákazníky o datu vypršení smlouvy nejdříve tři a nejpozději jeden měsíc předem. Zákazník tak může snadněji zabránit jejímu automatickému prodloužení.

Co však novela neuvádí, je přesné znění takového upozornění. Navíc se už nyní zdá, že na tento bod novely operátoři umějí najít obezličku. Jak upozornil telekomunikační odborník Jiří Peterka na serveru Lupa.cz, Telefónica má například toto automatické prodlužování ve svých podmínkách uvedeno nikoli jako "prodloužení smlouvy", ale "závazku", který je ujednán jakoby nad rámec smlouvy.

"Nejsa právník, netroufám si dovozovat, nakolik je takovéto řešení (se smlouvami a závazky) možné a přípustné. Podle mých informací to už ale posuzuje ČTÚ," okomentoval tuto praxi Peterka.

Operátoři dostanou půl roku hájení, komentářů se zdržují

I přes výše popsané výrazné zmírnění podmínek však operátoři nejsou z novely nijak nadšeni. Na dotazy redakce většinou reagovali až strojově připraveným komentářem, nebo se ho zdrželi zcela. Pouze Telefónica se slovy svého mluvčího Hanyho Farghaliho telefonicky rozpovídala o tom, že současné znění nepřirozeně zasahuje i do smluvních vztahů s firemními zákazníky, u nichž je však nutné na různé závazky nahlížet zcela odlišně.

"V tuto chvíli čekáme na zveřejnění a uvedení novely v účinnost. Od jejího vstupu v účinnost máme šest měsíců na úpravu systémů, a to nás bude něco stát. Podmínky stanovené novelou zrealizujeme tak, aby znamenaly co nejmenší zátěž pro naše zákazníky. Předem se zákazníkům omlouváme za další administrativu, množství papíru a e-mailů, které od nás v souvislosti s novými povinnostmi stanovenými novelou obdrží," uvedla za Vodafone Markéta Kulklová.

Novela v tuto chvíli čeká na podpis premiéra, poté zamíří do sbírky zákonů. Účinnosti nabude patnáct dní poté, začne tím však jen ono zmíněné přechodné období. Z jeho definice přitom vyplývá, že nové podmínky by se měly promítnout i do stávajících, tedy již uzavřených smluv. Při nynějším vývoji by odhadem mohly být nové podmínky finálně platné a závazné pro operátory v únoru příštího roku.

Autor:
  • Nejčtenější

Xiaomi zasazuje ránu konkurenci. Nové Poco M3 je extrémně levné

Xiaomi pod vlastní značkou Poco představilo velice levnou novinku s označením M3. Ačkoliv parametry spadá do poměrně...

Realme začalo prodávat telefon s výjimečnou funkcí. Jiný na trhu není

Značka Realme uvedla na český trh třetí model z řady 7. Výkonem i cenou stojí uprostřed, má však výjimečnou funkci,...

O2 nasadí do domácností Terminátora. Zdvojnásobí rychlost pevného internetu

Zákazníci s pevným internetovým připojením od O2 budou moci nově využívat až dvojnásobně vyšší rychlost než doposud....

Motorola Razr 5G v testu: jednoduše vás uchvátí svým stylem

Druhou generaci novodobé interpretace Motoroly Razr si zákazníci rozhodně nekupují kvůli nadupané funkční výbavě....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při velké kamionové loupeži zmizely produkty Applu za 147 milionů korun

Na opravdu tučnou kořist si přišli lupiči, kteří v britském hrabství Northamptonshire přepadli na dálnici kamion...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Operátoři hlásí rekordní datový provoz. Lidé si také častěji volají

Mobilní operátoři zaznamenali v říjnu výrazný nárůst datového provozu v mobilních sítích, a to až o třicet procent...

5G síť pro Cetin postaví za několik miliard Ericsson

Telekomunikační společnost Cetin uzavřela pětiletou smlouvu o výstavbě 5G sítě a modernizaci stávajících mobilních...

Začal souboj o kmitočty pro 5G sítě. Vyvolávací cena je 5,4 miliardy korun

Aukce kmitočtů pro 5G sítě přešla do dražební části. Frekvence v pásmech 700 MHz a 3,4 až 3,6 GHz se souhrnnou...

Čtvrtého operátora se Česko nedočká. Kmitočty pro 5G vydražilo pět subjektů

Ani z aukce pro 5G sítě nevzejde dlouho očekávaný čtvrtý velký mobilní operátor. Vyplývá to z výsledků zveřejněných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....