V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Exkluzivně   0:18aktualizováno  0:18
Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v režimu podobném byznysu nízkonákladových aerolinek. I tak bude ale firma potřebovat značné finanční prostředky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

O zájmu Dense Air o českou aukci kmitočtů pro 5G sítě jsme informovali před časem v článku O česko se zajímá nový mobilní operátor. Obyčejné zákazníky však nechce. Společnost na některých světových trzích působí jako operátor, který buduje vlastní „kapacitní“ infrastrukturu, kterou pak pronajímá běžným mobilním operátorům. Klasickému byznysu s koncovými zákazníky se Dense Air nevěnuje.

V Česku by to ale možná mohla firma změnit: podle exkluzivních informací, které redakce Mobil.iDNES.cz získala ze zdroje uvnitř operátora Nordic Telecom, se totiž má Dense Air stát jedním z investorů případného čtvrtého českého mobilního operátora.

Zařízení Dense Air, respektive síťové prvky společnosti Airspan, která za Dense Air stojí, se podle našich informací v současnosti testují ve stávající síti Nordic Telecomu. Operátor vlastní frekvence v pásmu 3,7 GHz, ve kterém provozuje především službu pevného internetu. Klasické mobilní služby zatím nejsou zásadní součástí portfolia operátora, i když dva tarify v nabídce má.

Spojením dvou firem, které se tedy zatím ve velkém na sektor koncových zákazníků mobilních služeb příliš nesoustředí, by tak mohl vzniknout kýžený čtvrtý český mobilní operátor. Zatím však není nic jisté: „Probíhající jednání s potenciálními investory prozatím nemůžeme komentovat,“ říká David Voska, ředitel pro vnější vztahy Nordic Telecomu.

Podle našich informací by však firma měla spolupráci s Dense Air (konkrétně s britskou centrálou) oznámit v průběhu několika týdnů. Známo zároveň není ani to, zda spojení mění něco na samostatném zájmu Dense Air o některé frekvence v aukci, či zda firma s vlastní účastí již nepočítá a nakupovat bude pouze prostřednictvím Nordicu.

Mimochodem, jedním z investorů, který stojí za Dense Air, je i japonská telekomunikační skupina Softbank, která by se tak zprostředkovaně vydala na český telekomunikační trh. Dense Air ovšem nebude jediným případným investorem do Nordic Telecomu. Významný díl financování má poskytnout skupina J&T, tedy investiční skupina podnikatelů Ivana Jakaboviče a Jozefa Tkáče, se kterou koketovala čínská CEFC.

Vlastní díl peněz pak do projektu vloží i samotná skupina Nordic Investors, jejímž zakladatelem je Tomáš Otruba. Momentálně podle našich informací probíhají jednání, která mají určit konečné rozložení podílů jednotlivých investorů do případného čtvrtého operátora. Ani tato jednání ovšem příchod čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora na český trh nezaručují.

Nordic Telecom už delší dobu předesílá, že mu musí především dávat smysl podmínky aukce, ke kterým měl několik připomínek. Následně pak musí v aukci firma uspět, přičemž samozřejmě není zaručeno, že se bude muset v aukci utkat i s dalšími potenciálními zájemci. Mezi subjekty, které předložily připomínky k aukci, je například i skupina Sazka, která by rovněž mohla mít o budování operátora zájem.

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

iPhony budou vypadat jinak. Nejdřív však přijde levný model

iPhone X

Čerstvě představené iPhony se designem stále hlásí k převratnému modelu X z roku 2017. Už v příštím roce však Apple...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Toto jsou nové nejlepší huaweie. Budou mít jednu vadu

Huawei Mate 30 Pro

Známý únikář Evan Blass zveřejnil krátce před čtvrtečním oficiálním představením všechny čtyři verze chystaného top...

Pozor na veřejné nabíječky. Dáváte všanc cenná data, varují experti

Ilustrační snímek

Baterie smartphonu je vybitá, ale powerbanka i nabíječka leží doma. Na jednu stranu není třeba věšet hlavu, na řadě...

Katastrofa v testu. Pětioká Nokie fotí jako tři roky starý iPhone

Nokia 9 PureView

Nokia se snaží vrátit nejen na pulty prodejců, ale také mezi špičku fotomobilů. Neobvyklý model 9 PureView ovšem není...

Další z rubriky

Zájemce o čtvrtého operátora to myslí vážně. Peníze získá prodejem pozemků

Logo operátora Nordic Telecom

Skupina Nordic Investors oznámila, že se dohodla na úzké spolupráci s realitní společností J&T Real Estate v případě...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Ilustrační snímek

Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v...

Vodafone se chlubí, zákazníci jsou s úplně neomezenými tarify spokojení

Ilustrační snímek

Vodafone nechal výzkumnou společností Kantar CZ vyzpovídat první zákazníky svých neomezených tarifů. Podle výzkumu jsou...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz