Smlouvy operátorů jsou příliš složité, tvrdí ČTÚ. Požaduje nápravu

  15:57aktualizováno  15:57
Český telekomunikační úřad vytýká mobilním operátorům přílišnou složitost jejich smluv. Ve své analýze mluví o nepřehlednosti a nesrozumitelnosti a požaduje okamžitou nápravu. Smlouvy by se tak v dohledné době měly znatelně zjednodušit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

"Nepřehlednost, složitost, nesrozumitelnost," vyjmenovává Český telekomunikační úřad (ČTÚ) své výtky v tiskové zprávě. Vyplývají z procesu analýzy podmínek účastnických smluv, kterou úřad ve středu ukončil.

"Ve smlouvách jsme zjistili celou řadu problematických ustanovení. Smluvní dokumentace je zbytečně rozsáhlá, obsahuje neurčité odkazy na celé smluvní dokumenty, případně pouze na internetové stránky operátora a deklarovaná struktura účastnické smlouvy se ne vždy shoduje s jejím skutečným stavem," vysvětluje výtky předseda úřadu Pavel Dvořák.

Komplikovanost a rozsah smluv jsou podle úřadu v přímém protikladu s tím, jak jsou smlouvy fakticky uzavírány. Tedy častokrát mimo prodejnu, nebo pouze elektronicky. Zákazník tak někdy vůbec netuší, k čemu se zavazuje.

"V rámci dalšího postupu budeme po operátorech požadovat nápravu všech pochybení, včetně výrazného zpřehlednění smluvní dokumentace." dodal Dvořák.

Uzavřením smlouvy dává klient paušální souhlas

Analýza ČTÚ upozornila také na nedostatečné zapracování některých náležitostí stanovených zákonem, například informace o minimální nabízené a minimální garantované kvalitě služeb nebo informace o nabídce servisních služeb.

"Uzavřením smlouvy účastník, bez možnosti odlišné volby, dává 'paušální' souhlas také s řadou dalších podmínek. Operátoři pak mohou například kopírovat jeho doklady, zpracovávat osobní údaje nad rámec uložený zákonem, aktivovat další, účastníkem přímo nevyžádané služby nebo automaticky prodloužit smlouvu," uvádí dále Dvořák s tím, že ČTÚ tato ustanovení považuje za zcela zásadní.

"Spotřebitel si již při uzavření smlouvy musí být těchto souhlasů vědom a za všech okolností musí dostat úplnou a srozumitelnou informaci o všech skutečně aktivovaných službách," vysvětlil pohled úřadu jeho předseda.

Úřad shledal nedostatky rovněž ve způsobu provádění jednostranných změn smluvních podmínek a v postupech informování účastníků o těchto změnách. Dále je nalezl v ujednáních o smluvních pokutách a jiných sankcích vůči účastníkům. Zjistil také nedostatečné či pouze formální zapracování některých zákonných ustanovení do účastnické smlouvy.

Jistiny a kauce stanovené ve smlouvách navíc často slouží k jiným účelům, než k jakým byly složeny. Taktéž formy faktického uzavírání smluv mimo provozovny vytvářejí předpoklady pro nedostatečné informování zákazníka.

Chceme nápravu, operátoři už analýzu mají, říká úřad

Mobilní operátoři znají výsledky analýzy už od února, avšak smluvní podmínky v požadovaném rozsahu a ve stanoveném termínu neupravili a změny pouze deklarovali. ČTÚ proto bude dále postupovat v souladu se zákonem o elektronických komunikacích a povinnost provést požadované změny uloží operátorům ve správních řízeních.

ČTÚ po nich mimo jiné chce, aby účastník měl v okamžiku uzavření účastnické smlouvy k dispozici její stručný, přehledný a srozumitelný návrh. Ten bude obsahovat pouze ty podmínky, které se přímo týkají účastníkem zvolených služeb a jím zvoleného tarifu.

Klient podle úřadu musí mít také možnost volby konkrétních parametrů své smlouvy, a to včetně aktivního udělení souhlasu u podmínek, které byly dosud ve smluvních dokumentech nastaveny paušálně, často pouze na možnost určenou operátorem.

Autor:
 

Nejčtenější

Samsung vyklízí sklady. Před příchodem novinky výrazně zlevnil top modely

Akce

Za měsíc Samsung představí nové top modely S10, tudíž potřebuje doprodat loňské stroje. Proto na ně připravil velké...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Impozantní Samsung S10+. Bude to v podstatě jen obří displej

Samsung Galaxy S10+

Představení nových samsungů nové řady Galaxy S10 proběhne zanedlouho. Nyní si můžeme prohlédnout vrchol nabídky celé...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Za nejdražší Samsung S10 pořídíme dva nejlevnější a ještě zbude

Možné podoby různých verzí Samsungu Galaxy S10

Samsung nastaví s novou řadou Galaxy S10 promyšlenu strategii. Nový model nabídne v několika verzích, aby si ho mohlo...

Další z rubriky

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Neotvírejte SMS za 99 korun, varoval úřad. Jenže to už je pozdě

Ilustrační snímek

Ve zpravodajství se objevilo další varování před podvodnými SMS z podezřelých telefonních čísel. Lidé si stěžovali, že...

O2 zlevnilo pevný internet. Ale jen dočasně

Ilustrační snímek

Operátor O2 do nového roku vstupuje s akčními cenami pevného internetového připojení. Tři vyšší tarify lze pořídit o...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz