Neomezená data jsou hit, podzim by měl přinést nové tarify

  0:18aktualizováno  0:18
Od konce června mohou čeští mobilní uživatelé konečně datovat neomezeně. Jenže T-Mobile neomezená data prozatím omezuje jen na léto a v zahraničí navíc zpomaluje rychlost, u Vodafonu je rychlost nižší standardně a podmínkou je aktivace více SIM a pevného internetu. O2 zatím slibované tarify nepředstavilo.

Češi mají o neomezená data zájem. Operátoři je ovšem nedají jen tak „zadarmo“. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Datové jaro, po němž mnozí mobilní uživatelé volali, se nekonalo. Naopak léto je v tomto ohledu mnohem štědřejší. Dva ze tří tuzemských operátorů začali nabízet neomezená mobilní data, třetí je v reakci na to přislíbil. Jiná cesta není, mobilní data jsou pro mnohé uživatele v současnosti tím nejdůležitějším rozhodovacím faktorem při výběru vhodného tarifu i poskytovatele služeb. Čeští operátoři jsou ovšem poněkud opatrní.

Důkazem toho je nabídka T-Mobilu. Ten jako první představil řešení, v němž sice zákazníkům umožňuje čerpat bez jakéhokoli příplatku mobilní data neomezeně, ale jen v létě. O půlnoci na 1. září se totiž balíček neomezených dat sám deaktivuje. Nicméně i tak byl v první den spuštění letní akce tak vysoký zájem, že to ochromilo web operátora (více viz Neomezená data pobláznila Čechy. Vysoký zájem ochromil web operátora).

A o měsíc později hlásí statisíce zákazníků, kteří jeho balíček neomezených dat využívají. „Momentálně počet zákazníků přesahuje 640 000,“ informovala redakci Mobil.iDNES.cz mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová s tím, že co do počtu zájemců i růstu spotřeby dat letní akce překonala jejich očekávání. S počtem zákazníků využívajících letní akci se operátor pochlubil i na Facebooku.

23.července 2019 v 15:00, příspěvek archivován: 24.července 2019 v 15:56

Máme radost, že 650 000 našich zákazníků baví #NeomezenyZpusobLeta.

Výraznou převahu mají v čerpání neomezených dat podle Kemrové tarifní zákazníci: „Twistů je podle posledních čísel dvanáct procent.“ I tak někteří čtenáři iDNES.cz poukazují na to, že místy je předplacenka T-Mobilu vyprodaná. Operátor nicméně žádné konkrétní stížnosti na nedostatek Twist karet ve větší míře neregistruje. „Na trhu by jich měl být dostatek a pro prodejce není problém si je objednat,“ upřesnila Kemrová.

Ale co až léto skončí? Přijdou zákazníci o možnost neomezeného surfování? Podle Kemrové operátor na letní akci naváže. „Podrobnosti oznámíme během několika týdnů,“ upřesnila.

Jak se změnila průměrná spotřeba na SIM, nicméně T-Mobile úzkostlivě tají. Prozatím jen zmiňuje, že se zněkolikanásobila. Však i samotní zákazníci se na sociální síti chlubí, jak vysoké datové spotřeby se jim podařilo dosáhnout.

Neomezená data pro jednotlivce Vodafone nezavrhuje

Tací se najdou i u Vodafonu. Ten jen dva dny po T-Mobilu představil novou tarifní nabídku, jejíž součástí je i tarif Vodafone Neomezený. Tedy tarif, který kromě neomezeného volání a neomezených SMS přináší i neomezená mobilní data. Podle mluvčího Marka Steigera nejaktivnější uživatel v prvním měsíci přenesl celkem 430 GB dat.

Neomezená data dá Vodafone ovšem jen v případě aktivace minimálně dvou SIM (cena 998 Kč/SIM, u tří pak 732 Kč/SIM, v případě čtyř 599 Kč/SIM) a současného pořízení pevného internetu na doma (399 Kč). Zajistit si neomezená data tak stojí minimálně 2 395 Kč (2 x 998 Kč + 399 Kč za internet). Jednotlivec má tedy v současnosti smůlu (více viz Vodafone to schytává. Kvůli omezeně neomezeným datům je lidem k smíchu).

I tak podle Steigera operátor hlásí dvacetiprocentní nárůst návštěvnosti svých prodejen, a to i navzdory prázdninám. „Zhruba polovina zákazníků vybírá z nového portfolia právě neomezené tarify,“ dodal.

A chystá tedy Vodafone neomezená data i pro jednotlivce? Tedy bez podmínky aktivace více SIM a pevného internetu?

„Velmi detailně sledujeme chování uživatelů a objemy přenesených dat. Další vývoj portfolia bude záležet právě na něm,“ uvedl Steiger pro redakci Mobil.iDNES.cz s tím, že v současnosti je ovšem prioritou nedávno schválená akvizice UPC (více viz Vodafone může v Česku převzít kabelovku UPC. Povolila to Evropská komise).

Revoluční tarif představíme brzy, slíbilo O2 koncem června

S čím přijde T-Mobile po konci léta je tedy prozatím nejisté, stejně tak, kdy Vodafone do svého portfolia zahrne neomezená data pro jednotlivce. Těm tak svitla alespoň nějaká naděje ve chvíli, kdy O2 v reakci na novou konkurenční nabídku zareagovalo, že chystá revoluční tarify. A to již brzy. Mnozí mobilní uživatelé tak netrpělivě čekají, čím je tento operátor překvapí. Jenže nyní čekají už více než měsíc.

O2 je na Facebooku ujišťuje, že na nové tarifní nabídce intenzivně pracuje. „Naše předchozí vyjádření platí, ale detaily k podobě nabídky ani k načasování zatím nezveřejňujeme,“ reagovala na dotaz redakce Mobil.iDNES.cz mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

A tak nezbývá nic jiného, než čekat. Jedno je ovšem jisté: operátor, který nabídne neomezená data pro jednotlivce, má šanci získat velkou konkurenční výhodu. Bude ovšem záležet i na tom, zda a jakým způsobem budou případně omezována. A také na ceně tarifu či balíčku. Pravděpodobně se tak vyčkává, jakou konkrétní nabídkou naváže T-Mobile na svou letní akci.

Autor:

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Mají možná nejlepší telefony na světě. Jenže je nemohou prodávat

Huawei Mate 30 systém

Huawei představil své špičkové telefony řady Mate. Jsou to pravděpodobně jedny z nejlepších přístrojů na trhu. Jenže...

iPhony budou vypadat jinak. Nejdřív však přijde levný model

iPhone X

Čerstvě představené iPhony se designem stále hlásí k převratnému modelu X z roku 2017. Už v příštím roce však Apple...

Toto jsou nové nejlepší huaweie. Budou mít jednu vadu

Huawei Mate 30 Pro

Známý únikář Evan Blass zveřejnil krátce před čtvrtečním oficiálním představením všechny čtyři verze chystaného top...

Pozor na veřejné nabíječky. Dáváte všanc cenná data, varují experti

Ilustrační snímek

Baterie smartphonu je vybitá, ale powerbanka i nabíječka leží doma. Na jednu stranu není třeba věšet hlavu, na řadě...

Špičkový Samsung můžete mít už za 14 tisíc. Jen do konce tohoto týdne

Modelová řada Samsung Galaxy S10

Samsung připravil pro české zákazníky další z mnoha slevových akcí. Tentokrát se vztahuje na špičkové modely letošní...

Další z rubriky

S běžnými tarify teď získáte výrazně více dat než dříve. Tedy jak kdy

Ilustrační snímek

Tarify s neomezeným datovým připojením představili již všichni čeští mobilní operátoři. Současně s tím obměnili i...

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Ilustrační snímek

Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v...

Prahu postihl výpadek internetových služeb UPC

UPC

Malešice, Strašnice, Vinohrady, Žižkov či Kyje. To je jen malý výčet pražských čtvrtí, v nichž se UPC během středečního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz