(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Leží v nemocnici bez wi-fi, tak chce po operátorech neomezená data

  • 658
„Ahoj, jsu Kuba a chci změnit chování operátorů.“ Jakub Strouhal se prostřednictvím sociální sítě rozhodl bojovat za neomezená mobilní data. Ani jeden z českých operátorů totiž žádný takový produkt nenabízí. Věří nicméně v sílu skupiny. Vyzval proto ostatní nespokojené zákazníky, aby se přidali k iniciativě #jsemneomezenej.

„Jsu Kuba. Už podruhé tento rok trávím v nemocnici dobu delší jak měsíc. Opět chybí wi-fi. Pojďte se mnou ukázat sílu v boji za neomezený datový tarif v ČR!“ stojí v popisu facebookové skupiny Jsem neomezenej, kterou založil Jakub Strouhal. Chybějící wi-fi v nemocnici, v níž se léčí kvůli omezené pohyblivosti, chtěl vyřešit zřízením tarifu s neomezenými mobilními daty. U žádného tuzemského operátora ovšem nepochodil.

„Od operátorů jsem se nejčastěji dočkal odmítavé reakce, že tarif s neomezenými daty nemají a neplánují. Ale ochotně mi nabídli, abych si vybral něco jiného z jejich nabídky, i když jsem je informoval, že mi nic nevyhovuje,“ uvedl Strouhal pro redakci Mobil.iDNES.cz.

„Rozhodl jsem se, že každý den operátorům napíšu, že #jsemneomezenej a že chci tarif s neomezenými daty,“ uvádí v příspěvku na sociální síti. Hnacím motorem mu jsou přitom i četné zkušenosti mnohých dalších zákazníků, kteří jej po zveřejnění výzvy na Facebooku kontaktovali. „V rámci psaní příspěvků jsem si pročítal vzkazy i dalších zákazníků, sbíral vaše zkušenosti s operátory a jsem z úrovně jejich chování dost zděšenej,“ dodává.

Nabídky operátorů nejsou řešením situace

Například 12. července se Strouhal tuzemských operátorů zeptal, jaký tarif či balíček mu doporučí v případě, že za měsíc spotřebuje asi 130 GB mobilních dat.

Operátor O2 jej informoval, že klasický mobilní tarif s neomezenými daty nenabízí. Jako alternativu při dlouhodobém pobytu v nemocnici nabídl tarif Internet Optimal Air, a to v bezúvazkové variantě za 649 korun. Splňuje sice podmínku neomezených dat, služba je ovšem vázána na konkrétní místo. Jenže reálné náklady by byly vyšší. Jen aktivace SIM vyjde na 99 korun. A také je nutné pořídit modem, ten v případě pořízení od O2 vyjde na minimálně 1 499 korun (prémiový modem za 3 999 Kč).

Dotaz položený na facebookovém profilu O2

T-Mobile rovněž informoval, že nemá v nabídce žádný tarif s takovou datovou porcí. Dodal, že aktuálně datově nejobjemnější je tarif Mobil XXL s 60 GB dat. Ten vyjde ovšem na 2,5 tisíce korun měsíčně.

Dotaz položený na facebookovém profilu T-Mobilu

Reakce Vodafonu byla vesměs stejného ražení. Operátor informoval o možnosti využít rodinný tarif Red+ 50 GB i coby jednotlivec. Tarif vyjde ovšem opět na 2,5 tisíce korun. Nabídl nicméně i Vodafone Pass, tedy balíčky vybraných aplikací, které nečerpají základní data tarifu. Chat, Video a Social Pass vyjdou shodně na 99 korun, Video Pass je pak o stokorunu dražší. Pokud ovšem dojde k vyčerpání základních dat tarifu, pak nastává problém: zastavení datových přenosů se totiž kvůli síťové neutralitě vztahuje i na passy.

Dotaz položený na facebookovém profilu Vodafonu

„O2 mi nabídlo řešení situace do konce pobytu v nemocnici, to jsem musel odmítnout. Jednak to neřeší mou situaci po návratu domů, jednak to nemělo žádný přínos pro ostatní pacienty,“ vysvětlil situaci redakci Mobil.iDNES.cz.

V Polsku ani na Slovensku žádný problém

Například polský T-Mobile nabízí neomezený hlasový tarif včetně neomezených dat již od 80 zlotých, tedy v přepočtu od zhruba 480 korun. Je ovšem nutné dodat, že plnou rychlostí si lze užívat internet jen do vyčerpání 10 GB, poté se rychlost sníží na maximálně 1 Mb/s. Vůbec nejlevněji lze v Polsku hlasový tarif s neomezenými daty pořídit u a2mobile. Vyjde na pouhých 20 zlotých (necelých 120 korun), ale je nutné počítat s rychlostním omezením datových přenosů (do 5 GB plná rychlost, od 5 do 10 GB maximálně 3 Mb/s, od 10 do 15 GB maximálně 1 Mb/s a nad 15 GB jen 512 kb/s).

Na Slovensku je volba podstatně omezenější. Žádný ze zde dlouhodobě působících operátorů (O2, Orange, Telekom) datově neomezený hlasový tarif nemá. Výjimkou je mladý hráč, operátor 4ka. Ten až do 1. září zvýhodňuje tarify Sloboda + neomezenými daty (platí na území Slovenska). Tarif Sloboda 100 + (100 minut + 100 SMS) vyjde na pouhých 8 eur (zhruba 205 Kč). Zcela neomezený tarif  Sloboda ∞ + pak na 20 eur, tedy v přepočtu na 515 korun.

Dodejme, že operátoři již v minulosti ukázali, že jejich sítě snesou i výrazně vyšší datový provoz než v současnosti. Například Vodafone na sklonku roku 2015 o tehdejších Vánocích zákazníkům nadělil 100 GB dat. T-Mobile pak o loňských Vánocích dal neomezená data zdarma na jeden den. A O2 letos v červnu nabídlo zákazníkům s vybranými hlasovými tarify v pilotním programu doplňkový balíček Nekonečná data. Neomezená mobilní data tedy nejsou v Česku až takovou utopií, jak by se mohlo z reakcí operátorů zdát.

Skupina zvládne více než jednotlivec, věří

Strouhal tak věří, že společnými silami lze chování tuzemských operátorů vůči zákazníkům změnit.„Slibuji si od toho, že se na operátory obrátí takové množství zákazníků s žádostí o tarif s neomezenými daty, že jim nakonec operátoři vyhoví. Je to koneckonců jediný možný přirozený vývoj,“ podotkl Strouhal.

A zákaznický nátlak se nemusí týkat pouze nabídky neomezených mobilních dat. Zmiňuje i takové případy, kdy je zákazník rušící smlouvu na pobočce nucen na ni zavítat poté ještě třikrát. Anebo vysoké měsíční vyúčtování. A bonus za věrnost? Ani to se u tuzemských operátorů prý (zatím) téměř nenosí.

Strouhal je přesvědčený, že neomezený datový tarif by mnozí zákazníci uvítali s velkým potěšením a řadě z nich by takový produkt i pomohl. „Má potenciál snížit cenu i dalších produktů, takže možná ušetříte i vy, i když přímo tarif s neomezenými daty nevyužijete,“ vysvětluje v příspěvku ve skupině Jsem neomezenej. „Nic z toho se nemusí dít, pokud si operátoři uvědomí, že je nenecháme dělat takový kopičiny,“ dodává.

V rámci vlastní iniciativy proto vyzývá všechny nespokojené zákazníky tuzemských operátorů, aby v poslední den jeho hospitalizace, tedy v sobotu 28. července ve 20:00 napsali na facebookové profily operátorů žádost o tarif s neomezenými daty. Ty se ovšem takovými výzvami hemží už nyní.

Nátlak zákazníků není neobvyklý. V zahraničí zaznamenal úspěch

Na odlišnost českého trhu od okolních upozorňují i jiní zákazníci tuzemských operátorů. „Dobrý den, měl bych zájem o neomezený tarif. V zahraničí i na východ od nás to není problém, tak pevně věřím, že ani tady ne,“ napsal například Dominik Fojt na facebookový profil O2.

Operátor jej ovšem v reakci informoval, že pro klasický hlasový tarif neomezený balíček nenabízí a prozatím to ani neplánuje. Jedinou možností, jak lze u O2 získat neomezená data, je pevné připojení přes mobilní datovou síť. To je ovšem, jak už jsme výše uvedli, vázáno na konkrétní místo.

Podobných dotazů jsou desítky. Většina reakcí ze strany operátorů je nicméně stejná. Dotazující se dočkají informace, že žádný takový tarif v nabídce není a jsou odkazováni na aktuální tarifní nabídku.

Iniciativa Jakuba Strouhala vzdáleně připomíná loňskou celonárodní aktivitu mobilních uživatelů v Jihoafrické republice (JAR), kterým došla trpělivost s vysokými cenami mobilních dat. V rámci akce #datamustfall proto po jeden celý den bojkotovali na mobilní data vázané služby, a to v týdenním cyklu počínaje 5. červencem. Podle internetového magazínu MyBroadband vycházel tehdy 1 GB dat například u jihoafrického Vodafonu na 149 randů (zhruba 250 Kč).

Neomezené tarify jen tak nebudou, nahradily by wi-fi, říká šéf Vodafone

Snížení cen mobilních dat se v JAR sice prozatím dosáhnout nepodařilo, ale jen z důvodu rozsáhlého, třífázového procesu přezkumu trhu. O nich bude moci Nezávislý úřad pro komunikaci v Jihoafrické republice jednat prý až po dokončení všech fází. Zatím se podařilo dosáhnout alespoň toho, že jihoafričtí mobilní uživatelé již nepřijdou o nevyčerpaná data.

České iniciativy chtěly levné „ministerské tarify“. Neuspěly

Nicméně ani v Česku není tlak na operátory nikterak neobvyklým jevem. Například loni v dubnu popudil zákazníky tuzemských operátorů ministerský tarif, který v tendru na mobilní služby získalo ministerstvo financí od T-Mobilu. Zákazníci operátora jej považovali za plivanec do tváře pracujícím lidem (více viz Ministerský tarif zákazníky T-Mobilu popudil. Požadují stejné výhody). Například tarif s neomezeným voláním a 10 GB dat totiž zaměstnance ministerstva stojí jen 163 korun.

A tak se o stejně výhodné tarify pokoušely i různé iniciativy a sdružení. Ovšem bezúspěšně. Jako první se snažila tarif pro běžné občany, který by cenově odpovídal ministerským tarifům, vysoutěžit radnice městské části Brno-střed. Žádný z operátorů ovšem nabídku nepodal (více viz V Brně chtěli otevřít obálky se supertarifem. Žádné nepřišly). 

Následoval pokus spotřebitelské organizace dTest, která rovněž chtěla levné tarify pro běžné občany. V aukci vybrala virtuála Mobil od ČEZ, který ovšem podal nabídku jen na dva základní tarify s minimem dat (více viz dTest chtěl levné tarify. Nakonec domluvil jen dva s minimem dat). Vyloudit z operátorů supertarif pro obyvatele se pokoušelo například i Nové Město na Moravě.