Výrazněji cena za jeden MB mobilních dat klesla loni u domácností, kde se v průměru snížila o 23 procent na 1,6 haléře. U firemních zákazníků klesala pomaleji, a sice o 17 procent na dva haléře. U virtuálních mobilních operátorů byla cena výrazně vyšší než u síťových firem a pohybovala se okolo 3,2 haléře za MB. I tak to byl pokles o 29 procent.
V porovnání s počátkem sledovaného období, tedy rokem 2019 klesla průměrná cena za 1 MB mobilních dat u domácností o 78,9 %, tedy o šest haléřů (v roce 2019 vyšel 1 MB v průměru na 7,6 haléře), u firemních zákazníků pak o 70,1 % (6,7 haléře za 1 MB v roce 2019).
Ve zprávě se ČTÚ věnoval například i nejlevnějšímu zcela neomezenému tarifu (neomezené volání, SMS i data). Zatímco v prvních dvou letech sledovaného období takový tarif vyšel na 1 075 Kč (Můj tarif + Neomezená data SD od T-Mobilu), tak v roce 2021 cena klesla o téměř 44 % – tarif Neomezený Basic od Vodafonu vyšel totiž na pouhých 599 Kč. Loni se však jeho cena mírně zvýšila (nově vyjde na 653 Kč), přesto ve sledovaném období jde v případě nejdostupnějšího datově neomezeného tarifu o 39% pokles ceny.
Úřad mimo ve zprávě informoval, že mobilní tarify s neomezeným voláním a daty jsou v mezinárodním srovnání, měřeno přepočtem podle nominálních měnových kurzů, na cenovém průměru.
„Právě tyto tarify, které se na tuzemském maloobchodním trhu poprvé objevily v roce 2019, přitom zaznamenaly z pohledu uživatelů pozitivní cenový vývoj, když jejich ceny ke konci sledovaného období klesly téměř o 40 procent,“ uvedl úřad.
Průměrná cena za minutu mobilního volání podle úřadu pravděpodobně dosáhla svého dna, mimo jiné i s ohledem na dlouhodobý trend nahrazování klasického hlasového volání internetovými aplikacemi. V posledním roce se cena za skutečně provolanou minutu snížila v průměru o dva haléře na 72 haléřů.