Snížení cen mobilních dat není prioritou, naznačil náměstek Pilný

  0:18aktualizováno  0:18
Nižších cen za mobilní data se v Česku v nejbližší době nedočkáme. Nový náměstek na ministerstvu průmyslu a obchodu Ivan Pilný totiž dosažení výhodnějších datových tarifů nepovažuje za svou prioritu. Zvýhodnění by podle něj měli operátoři poskytovat především lidem, kteří to opravdu potřebují.

Ivan Pilný - ANO (Praha 12) | foto: MF DNES

„Já to nepovažuji za prioritu kupodivu,“ reagoval exministr financí Ivan Pilný na otázku v rozhovoru na Radiožurnálu, kdy se za jeho působení na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) změní datové tarify, respektive tedy sníží ceny mobilních dat.

Pilný, který na MPO nahradil ke konci října odvolaného náměstka Ondřeje Malého (více viz Pilný se vrací, exministr bude náměstkem na ministerstvu průmyslu a obchodu), vidí hlavní překážku ve vyjednávací schopnosti. Tu totiž běžní zákazníci nemají, a tak se musí smířit s operátory nastavenými cenami.

Ministerský tarif zákazníky T-Mobilu popudil. Požadují stejné výhody

„Ten, kdo nemá vyjednávací schopnost, a to jsme třeba my (náměstek a redaktorka - pozn. redakce), tak má prostě nějaké ceny, a ti, kteří mají vyjednávací schopnost, to jsou orgány státní moci, to jsou obce, kraje a tak dále, které si mohou vyjednat nějaké speciální smlouvy, tak ti mají ceny dat úplně jiné,“ uvedl náměstek v rozhovoru.

Vyjednat nižší ceny si tak umí například i jednotlivá ministerstva. Přitom právě ceny ministerských tarifů loni popudily běžné zákazníky tuzemských operátorů (viz box výše). Tehdejší ministr financí Andrej Babiš se totiž veřejně pochlubil vysoutěženým neomezeným hlasovým tarifem s 10 GB dat za pouhých 163 korun měsíčně (více viz Babišovo ministerstvo má od T-Mobilu neomezený tarif za polskou cenu).

Tím to ovšem neskončilo, ministerstva se totiž začala veřejně trumfovat. Tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka totiž záhy informoval, že jeho úřad volá ještě levněji (více viz Ministr Jurečka trumfuje ministra Babiše. Naše ministerstvo volá levněji). „A věřím, že to v létě ještě dokážeme snížit. Co mě však netěší, že odpovědné MPO nebylo schopné docílit podobné cenové revoluce i pro běžné občany,“ rýpl si tehdy Jurečka do odpovědného resortu.

V Česku je mobilní internet drahý a rychlý. V Polsku levný a pomalejší

A cenové revoluce nedocílí ani nyní. Pilný by totiž spíše než politický tlak na snížení cen datových tarifů uvítal, aby operátoři poskytovali výhodné podmínky lidem, kteří to opravdu potřebují. Tedy například lidem s pohybovým omezením, seniorům, ale i třeba všem orgánům státní a veřejné správy. „Strašně špatně jsou připojeny školy třeba,“ podotkl s dovětkem, že Radiomobil tedy nesplnil svůj někdejší závazek.

„Tam vidím prioritu připojování za rozumné ceny,“ dodal. Pokud by tedy Pilný měl mobilní operátory tlačit do snížení cen, tak právě v této rovině, nikoli v té obecné. Přestože jde podle náměstka o vysoce politickou otázku, tak je zjevné, že snížení cen mobilních služeb tuzemských operátorů se běžní zákazníci jen tak nedočkají. Určitě ne tedy díky tlaku státních orgánů.

Data jsou v Česku drahá. Ceny tarifů se naopak řadí k evropskému průměru

„Já bych upřednostňoval skutečně to, kde to má smysl. Protože nejvíce to postihuje ty skupiny, o kterých jsem mluvil. Seniory, ale také i školský systém a knihovny, které jsou velmi špatně zapojené. Pokud bychom měli na ty operátory tlačit, tak já bych je tlačil především k tomu, aby udělali tohle za rozumné ceny. A pak se můžeme podívat na ty další kroky, které jsou prostě možné,“ vysvětlil Pilný.

V jednom má ovšem Pilný jasno. Připojení na internet by se mělo stát běžně dostupné jako například voda nebo elektrická energie, je tak potřeba pokračovat hlavně v budování optických sítí. „Ale důležité je také, jak obrovský objem dat se po tom bude pohybovat. A my to moc dobře nevíme,“ vyjádřil určité obavy.

Čtvrtý operátor nesmí být jen marketingovou akcí

Náměstek Pilný se vyjádřil i k možnému vstupu čtvrtého operátora. Otázku, jestli se do Česka dostane další operátor, považuje za poměrně spornou. A to nejen kvůli saturaci současného mobilního trhu, ale i kvůli finanční stránce, která je se vstupem nového hráče spjata.

Češi nejsou spokojení s cenami tarifů, ale do změny operátora se nehrnou

„Jestliže sem přijde někdo nový, tak bude muset především vybudovat síť na 700 MHz, která je uvolněná. To jsou poměrně obrovské náklady, které jsou s tím spojeny,“ dodal s tím, že to případný zájemce o působení na českém trhu musí zvážit.

„Nerad bych byl, aby se tu někdo objevil, udělal nějakou marketingovou akci a pak to prodal,“ podotkl Pilný.

Frekvence v pásmu 700 MHz nabídne Český telekomunikační úřad v roce 2019, právě nabídka 2x30 MHz v pásmu uvolněném po přechodu digitálního TV vysílání na DVB-T2 by podle úřadu měla přilákat potenciálního konkurenta současných operátorů. Ve druhé aukci pak ČTÚ nabídne frekvence v pásmu 3,5 GHz (více viz ČTÚ chystá důležité aukce kmitočtů. Mají přilákat potenciálního nováčka).

Mělo by ministerstvo průmyslu a obchodu tlačit na operátory kvůli snížení cen mobilních dat?

celkem hlasů: 4418

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 15. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

Ano, určitě bych to uvítal/-a 4140
Ne, je to věc operátorů 232
Respektuji současné ceny, nepovažuji to tedy za nutné 46
Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Porucha, nouzové volání

Jakkoliv zní celý příběh neuvěřitelně, můžeme si z nepříjemného konce dovolené české rodiny v Polsku vzít jedno...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Levné androidy decimují iPhony. Apple proto lacinější modely vyřadí

iPhone SE

Čína není jediným klíčovým regionem, v němž se Applu přestalo dařit. Mnohem levnější, a přitom podobně vybavené...

Další z rubriky

Vodafone může v Česku převzít kabelovku UPC. Povolila to Evropská komise

Vodafone (ilustrační fotografie)

Vodafone může v Česku převzít kabelového operátora UPC. Povolení transakce, která zahrnuje převzetí poskytovatele...

V regulovaném roamingu to nepřehánějte, varuje úřad

Ilustrační snímek

Od poloviny června 2017 voláme, esemeskujeme a datujeme v EU za stejných podmínek jako doma. Takzvaný princip RLAH...

Neomezená data pobláznila Čechy. Vysoký zájem ochromil web operátora

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Od čtvrtka dává T-Mobile na léto neomezená mobilní data. Čerpat je lze nejen s tarify, které obsahují mobilní data, ale...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Manažer/ka pro skupinu obchodních poradců, Jihlava

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz