Operátoři nedodržují výpovědní dobu. Hlídejte si ji, upozorňuje regulátor

  12:21aktualizováno  12:21
Novela zákona o elektronických komunikacích sjednocující maximální délku výpovědní doby smluv na 30 dní vstoupila v platnost už v září 2017. Do půl roku pak měli operátoři uvést vše do souladu s novými pravidly. Ne všichni však podle zjištění Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) tuto změnu akceptovali.

Čtěte smlouvy, radí regulátor. Někteří operátoři v nich zakotvují delší výpovědní lhůty, než jim umožňuje zákon. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Novelizované ustanovení zákona o elektronických komunikacích [§ 63 odst. 1 písm. g)] omezuje maximální délku výpovědní doby, již jsou poskytovatelé služeb elektronických komunikací oprávněni ve svých smluvních podmínkách stanovit, a to na 30 dní,“ připomíná úřad v srpnové monitorovací zprávě.

Relevantní část novely zákona o elektronických komunikacích nabyla účinnost 2. září 2017. Podle přechodných ustanovení pak měli operátoři půl roku na to, aby vše uvedli do souladu s novými pravidly (více viz Operátorská anarchie končí. Výpovědní doba nesmí přesáhnout 30 dnů). Učinit tak museli tedy do 2. března 2018. ČTÚ nicméně upozorňuje, že omezení výpovědní lhůty na 30 dní se vztahuje i na smlouvy uzavřené před tímto datem. Na základě podnětů od dotčených zákazníků ovšem zjistil, že ne všichni operátoři vzali závazná pravidla v potaz.

„Konkrétně ČTÚ zjistil, že někteří poskytovatelé vůči svým zákazníkům stále uplatňují takovou výpovědní dobu, jež značně překračuje zákonem vymezenou maximální délku. ČTÚ tuto situaci dále prošetřuje a upozorňuje spotřebitele, aby byli v této otázce obezřetní a pečlivě si kontrolovali smluvní dokumenty, jež jsou jim předkládány,“ upozornil úřad.

Odhalí-li spotřebitel ve smlouvě nesrovnalost ohledně délky výpovědní lhůty, pak ČTÚ v takovém případě doporučuje, aby se u poskytovatele prostřednictvím reklamace domáhal dodržování jeho zákonné povinnosti.

„Tu je nezbytné uplatnit nejpozději do dvou měsíců od okamžiku, kdy byla vůči spotřebiteli výpovědní doba uplatněna. Nevyhoví-li poskytovatel uplatněné reklamaci nebo nebude-li reklamace vyřízena včas, může spotřebitel do jednoho měsíce od doručení vyřízení reklamace či od okamžiku, kdy měla být dle zákonem stanovené lhůty reklamace vyřízena, podat námitku k ČTÚ,“ doplňuje úřad a dotčené zákazníky žádá, aby jej o takových nesrovnalostech informovali.

Do září 2017 nebyli operátoři, co se délky výpovědní doby týče, zákonem nijak omezováni. Záleželo pouze na nich, jak dlouhé období do smlouvy se zákazníkem zakotví. Již téměř dva roky ovšem nesmí přesáhnout 30 dní. ČTÚ v monitorovací zprávě mimo jiné připomíná i to, že v případě, kdy účastník požádá současně o přenesení čísla k jinému operátorovi, se výpovědní doba zkracuje nejvýše na 10 dnů (více viz Chcete změnit operátora? Vyčkejte, od února to bude snazší a rychlejší).

Autor:

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Mají možná nejlepší telefony na světě. Jenže je nemohou prodávat

Huawei Mate 30 systém

Huawei představil své špičkové telefony řady Mate. Jsou to pravděpodobně jedny z nejlepších přístrojů na trhu. Jenže...

iPhony budou vypadat jinak. Nejdřív však přijde levný model

iPhone X

Čerstvě představené iPhony se designem stále hlásí k převratnému modelu X z roku 2017. Už v příštím roce však Apple...

Toto jsou nové nejlepší huaweie. Budou mít jednu vadu

Huawei Mate 30 Pro

Známý únikář Evan Blass zveřejnil krátce před čtvrtečním oficiálním představením všechny čtyři verze chystaného top...

Pozor na veřejné nabíječky. Dáváte všanc cenná data, varují experti

Ilustrační snímek

Baterie smartphonu je vybitá, ale powerbanka i nabíječka leží doma. Na jednu stranu není třeba věšet hlavu, na řadě...

Špičkový Samsung můžete mít už za 14 tisíc. Jen do konce tohoto týdne

Modelová řada Samsung Galaxy S10

Samsung připravil pro české zákazníky další z mnoha slevových akcí. Tentokrát se vztahuje na špičkové modely letošní...

Další z rubriky

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Prahu postihl výpadek internetových služeb UPC

UPC

Malešice, Strašnice, Vinohrady, Žižkov či Kyje. To je jen malý výčet pražských čtvrtí, v nichž se UPC během středečního...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Nový operátor získá mírné úlevy. Úřad většinu připomínek k aukci odmítl

Ilustrační snímek

Český telekomunikační úřad zveřejnil vypořádání připomínek k návrhu zadávací dokumentace chystané aukce frekvencí pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz