Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

Volání na covid linku je zdarma. Ale u některých operátorů si dejte pozor

  1:08
Ministerstvo zdravotnictví spustilo loni v září centrální informační linku ke koronaviru. Byť ji propagovalo jako bezplatnou, lidé za hovor zprvu platili. O účelu linky 1221 byli totiž mobilní operátoři informováni opožděně. Doporučení nezpoplatňovat volání na ni dali posléze i virtuálům, nemají je však jak donutit.

Mobilní operátoři volání na linku 1221 nezpoplatňují, žádost ministerstva postoupili i virtuálům. Donutit je však nemohou. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Členové APMS (O2, Vodafone a T-Mobile) vyhověli žádosti MZČR na podzim 2020 a zajistili, aby volání na číslo 1221 (covid linka) bylo pro jejich zákazníky zdarma. Současně velcí operátoři (členové APMS) informovali všechny své velkoobchodní partnery (tzv. virtuální operátory) o tom, že volání na linku 1221 nebudou účtovat ani jim,“ vysvětlil výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) Jiří Grund s tím, že cenová politika virtuálů je však plně v kompetencích virtuálů. 

Na možné úskalí volání na covidovou linku 1221 poukázala Česká televize. Obrátil se na ni zákazník virtuálního operátora Plus4U, kterého zaskočilo měsíční vyúčtování. Zjisti totiž, že mu virtuál účtoval i hovory na podle dokumentů ministerstva zdravotnictví bezplatnou informační linku. Částka, kterou měl zaplatit, byla téměř osmkrát vyšší než obvykle. Vyúčtování proto reklamoval. Virtuální operátor jej zprvu odkázal na společnost T-Mobile, jehož síť využívá, nicméně později reklamaci uznal s tím, že šlo o chybu ve vyúčtování.

Placená bezplatná linka

Okolo linky 1221, kterou ministerstvo zdravotnictví coby jeden z nástrojů chytré karantény spustilo loňského 1. září, panovaly zmatky od začátku. Lidé například často nevěděli, že začala fungovat nová celostátní informační linka. Do konce června loňského roku byla totiž v provozu bezplatná informační linka 1212 zřízená ministerstvem průmyslu a obchodu na počátku koronavirové pandemie, na začátku druhé poloviny roku ji nahradila nová oficiální linka pro veřejnost. Tu pak počátkem září zastoupila právě linka 1221, tedy Informační linka Hygienické služby České republiky.

Hlavní úskalí však spočívalo v tom, že o účelu nové centrální informační linky zřízené ministerstvem zdravotnictví byli mobilní operátoři informováni se zpožděním. Volající tudíž za hovor zprvu platili, byť měla být linka podle ministerstva zdravotnictvím bezplatná. A nešlo o zanedbatelné poplatky: minutová sazba se v závislosti na ceníku operátora pohybovala zhruba v rozmezí tří až šesti korun.

Už z podstaty věci nebylo možné linku 1221 automaticky považovat za bezplatnou. Bezplatné linky totiž začínají předčíslím 800. Otázku zamýšlené centrální linky, která má být pro lidi bezplatná, mělo tedy ministerstvo s operátory řešit s dostatečný předstihem, tedy ještě před jejím oficiálním spuštěním.

Spojovací poplatky tak operátoři přestali účtovat až po několika dnech, co byla covidová linka v provozu. Stejný krok totiž učinila i společnost Dial Telecom, která ji pro ministerstvo zdravotnictví techniky zajišťuje. Mobilní operátoři žádost ministerstva zároveň postoupili i alternativním poskytovatelům, tedy virtuálním operátorům působícím v jejich sítích. 

Doporučit můžeme, donutit ne

Podle ředitele APMS Jiřího Grunda je to však to jediné, co mohou mobilní operátoři ze své pozice udělat. Jaké služby a jak vysoce zpoplatní, je totiž už jen na provozovateli daného virtuála.

„Při poskytování velkoobchodních služeb našim partnerům nemůžeme určovat jejich maloobchodní ceny. Ty jsou čistě v jejich gesci a odpovídají jejich vlastní obchodní politice,“ vysvětlila tisková mluvčí O2 Kateřina Mikšovská s tím, že záleží tedy na provozovatelích virtuálních operátorů, jak se k situaci postaví.

„Volání na linku 1221 neúčtujeme ani virtuálním operátorům, kteří v rámci svého podnikání využívají naši síť,“ informovala redakci Mobil.iDNES.cz Kateřina Mikesková z tiskového oddělení T-Mobilu. Poplatky virtuálům neúčtují ani O2 a Vodafone, minimálně z etického hlediska by tak volání na linku 1221 zpoplatňovat neměli.

Bezplatné hovory nemůže nařídit ani úřad

Nápomocný by v případě, že by některý z alternativních poskytovatelů mobilních služeb na doporučení síťového partnera nereagoval úpravou účtování takových hovorů, nebyl ani Český telekomunikační úřad (ČTÚ). A to především z legislativních důvodů.

„ČTÚ nemá kompetenci nařídit v případě čísla 1221, aby se volání volajícímu neúčtovalo, a to i proto, že pro tento účel není ve vyhlášce č. 117/2007 Sb., o číslovacích plánech sítí a služeb elektronických komunikací, určeno a nenařizuje to ani jiná legislativa,“ informovala redakci Mobil.iDNES.cz Tereza Meravá z tiskového oddělení ČTÚ.

Výkonný ředitel APMS Jiří Grund však věří, že v případě, že některý virtuální operátor volání na covidovou linku skutečně zpoplatňuje, nejde z jeho strany o záměr, ale spíš o selhání lidského faktoru.

Informace o lince 1221 v cenících často chybí

Zákazník se však nemá často jak dozvědět, je-li volání na covidovou linku bezplatné, nebo zpoplatněné. Zatímco mobilní operátoři mají linku 1221 v cenících zmíněnu, tak u řady virtuálů tomu tak není. To je případ i výše zmíněného Plus4U.

Nicméně podle Lucie Šedajové z týmu podpory Plus4U volají jeho zákazníci na tuto linku skutečně zdarma. Ve stejném duchu na dotaz redakce Mobil.iDNES.cz reagovali například i zástupci virtuálů OpenCall, Mobil od ČEZ, Kaktus, Oskarta či Lama Mobile. Ani v jejich cenících není totiž o centrální informační lince ke koronaviru jediná zmínka.

Tu jsme u namátkou vybraných virtuálů našli třeba v cenících operátorů 3ton, Mobil.cz či Sazkamobil. A to včetně informace o bezplatném volání. Prakticky tak alternativní poskytovatelé mobilních služeb na výzvu síťových operátorů reagovali, byť ne všichni o této lince informují, ačkoli jim to podle ČTÚ ukládá zákon.

„Dle § 63 odst. 1 zákona o elektronických komunikacích musí být v rámci smlouvy o poskytování příslušné služby elektronických komunikací uváděn mj. údaj o její ceně, a to i když je tzv. nulová, tedy zdarma,“ upozornila Meravá s tím, že nesplnění této povinnosti může úřad sankcionovat. Dodala, že ČTÚ se bude touto záležitostí zabývat.

Účtoval operátor linku 1221? Žádejte nápravu

Na tuzemském trhu nicméně v současnosti působí víc než 100 alternativních poskytovatelů mobilních služeb. I přes zjištění výše tak nelze vyloučit ani možnost, že některý z v Česku působících virtuálů volání na covidovou linku stále zpoplatňuje.

„Pokud některý z nich volání na linku 1221 svým zákazníkům dále účtuje, je to jeho obchodní rozhodnutí. Zákazník by se měl v takovém případě obrátit na svého virtuálního operátora a žádat o nápravu,“ doporučil Grund.

Pokud byl poplatek za využití linky 1221 účtován, přestože není uveden ve smlouvě, či nebyl účtován ve správné výši, doporučuje ČTÚ zvážení podání reklamace vyúčtování služeb či případné podání námitky proti jejímu vyřízení k ČTÚ.

Autor:
  • Nejčtenější

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Hacker představil nejnebezpečnější USB kabel. Od originálu ho nepoznáte

Bezpečnostní experti už v září 2019 varovali před využíváním veřejných nabíječek či půjčování kabelů od cizích lidí...

T-Mobile rozdává celé léto neomezená data. Zdarma a všem zákazníkům

Od poloviny června budou moct všichni zákazníci T-Mobilu využívat bezplatně neomezená mobilní data. Balíček půjde...

Samsung si zase utahuje z iPhonů. Nejdřív to zkusil potají

Vyzdvižení výhody oproti konkurenci je pro hlavní tržní rivaly vždy vděčným tématem ke vzájemnému pošťuchování. Z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: To se opravdu nepovedlo. Znáte největší mobilové průšvihy?

Svět smartphonů je velice rozmanité odvětví, kde čas od času můžete narazit jak na velké úspěchy, tak i propadáky....

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

  • Další z rubriky

Výpadek Vodafonu odstřihl část zákazníků v Praze od služeb operátora

Zákazníci Vodafonu byli v několika částech Prahy bez přístupu na internet či možnosti volání. Operátor vlastnící i...

T-Mobile rozdává celé léto neomezená data. Zdarma a všem zákazníkům

Od poloviny června budou moct všichni zákazníci T-Mobilu využívat bezplatně neomezená mobilní data. Balíček půjde...

5G i do odlehlých oblastí v Česku. Pomohou dotace z EU

Pokrytí takzvaně bílých míst mobilním signálem v Česku si podle účastníků webináře společnosti Ericsson vyžádá výstavbu...

Revoluce v tarifech. Vodafone zlevnil a dává neomezená data

Vodafone zcela změnil svou nabídku tarifů. Teď mají všechny hlavní tarify neomezená data, rozlišuje je pouze přenosová...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...