Podívejte se, jak kvalitní pokrytí má váš operátor. Úřad zpřístupnil data

  0:18aktualizováno  0:18
Má ve vaší lokalitě lepší pokrytí O2, T-Mobile, nebo Vodafone? Ověřit si to můžete nově v aplikaci Českého telekomunikačního úřadu. Systém měření, původně určený pro kontrolu plnění podmínek aukce kmitočtů, totiž v testovacím režimu zpřístupnil i pro veřejnost. Aplikace prozradí třeba i kvalitu pokrytí železničních koridorů.

Český telekomunikační úřad zpřístupnil výsledky měření kvality pokrytí i pro veřejnost. | foto: Český telekomunikační úřad

Nová pomůcka může být zákazníkům operátorů přínosná například při rozhodování o změně poskytovatele mobilních služeb. V aplikaci se dají na mapě České republiky zobrazit výsledky měření pro každého operátora zvlášť, a to jak v závislosti na technologii (4G a 2G), tak následně i v jednotlivých pásmech.

Fotogalerie

Průměrná kvalita signálu či rychlost stahování (pouze u stacionárního měření) v místě měření jsou hodnoceny na pětibodové stupnici: výborná, velmi dobrá, dobrá, dostatečná, nepokryto. Konkrétně u rychlosti stahování si pak v aplikaci lze zobrazit třeba i nejvyšší či nejnižší naměřené hodnoty v místech měření.

Samotné měření probíhalo v souvislosti s kontrolní činností oblastních odborů ČTÚ. „Další měření budou přibývat a mapa se bude dále zahušťovat,“ informoval redakci Mobil.iDNES.cz mluvčí ČTÚ Martina Drtina.

Úřad se však nezaměřuje pouze na stacionární měření napříč Českem, ale třeba také na kvalitu pokrytí dálniční sítě. „Součástí projektu měření je i instalace routerů Turris do železničních souprav pro průběžné měření kvality pokrytí železničních koridorů,“ doplnil Drtina.

V těchto případech (dálnice, železniční koridory) se měření zaměřuje pouze na úroveň signálu. U železničních koridorů pak aplikace navíc rozlišuje měření vně a měření uvnitř vozu. Mezi průměrnými naměřenými hodnotami jsou přitom propastné rozdíly, a to v neprospěch měření uvnitř vozu.

Na problematiku útlumu stěn vagonů upozornil ČTÚ již v dubnu 2016, tehdy se zaměřil na devět nejpoužívanějších typů železničních vozů. Násobně vyšší útlum vykázaly modernizované vozy (více viz Toto jsou železniční vagony, ve kterých mají mobily problémy).

Kromě rozšiřování měřicích míst má úřad v plánu aplikaci rozšiřovat o další, v současnosti blíže nespecifikované funkce. Postupně bude přidávat také jiné služby, v budoucnu by tak mělo být možné stejným způsobem ověřit si třeba kvalitu pevného připojení k internetu.

Tato aktivita podle úřadu souvisí s projektem MoQoS, jehož počátek sahá do roku 2015. Tehdy předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák inicioval vznik memoranda o spolupráci mezi ČTÚ a národními regulátory z dalších států EU (Slovenska, Slovinska, Chorvatska, Polska, Srbska, Rumunska), a také mezi ČTÚ a sdružením CZ.NIC, na které navazovalo spuštění aplikace NetMetr. Projekt byl Evropskou komisí vybrán k financování v rámci programu Connecting Europe Facility. 

Předností aplikace podle Nováka je, že na jednom místě ukazuje výsledky profesionálních měření, uživatelských dat získaných v rámci aplikace NetMetr a teoretické výpočty.

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Neuvěřitelné, Xiaomi levný super mobil Mi 9 ještě vylepší a zlevní

Prototyp chystaného top modelu Xiaomi Redmi

Xiaomi vyčlenilo modely Redmi do samostatné značky. Některé se už prodávají i v Česku. Nové značce však zatím chybí...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Vodafone měl výpadek, s VoLTE se zákazníci stále nedovolají

Vodafone (ilustrační fotografie)

Od úterní třinácté hodiny se operátor Vodafone potýkal s výpadkem ve své síti. Problémy při volání hlásili uživatelé z...

Operátor blokuje škodlivé domény z celého světa. Za 29 korun měsíčně

O2 Security

Zákazníci O2 s mobilním internetem i připojením na doma mohou využívat nově službu O2 Security. Díky ní budou mít svá...

Nakrmte si mobil. Našli jsme nejvýhodnější datový balíček u předplacenky

Ilustrační snímek

Předplacená karta je ideálním řešením zejména pro děti či seniory. Ovšem i v době, kdy jsou mobilní tarify finančně...

Najdete na iDNES.cz