Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kradou se především drahé mobily, blokování ale počet krádeží snížilo

Od zavedení blokování ukradených mobilních telefonů klesl počet jejich krádeží. Levné přístroje zloděje příliš nezajímají. Asi 10 % ukradených telefonů se daří navrátit původním majitelům. Denně je v Česku ukradena asi padesátka telefonů.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - zloděj, dům, zabezpečení | foto: Profimedia.cz

Služba blokování ukradených mobilních telefonů se v praxi osvědčila. "Určitě ji považujeme za pozitivní. Nejen že si na ni lidé rychle zvykli, ale zaznamenali jsme i menší zájem o kradené telefony nižší cenové kategorie. Pachatelům se už nevyplácí odblokovávat levné telefony," říká policejní mluvčí Pavla Kopecká.

Přitom prý vychází ze zkušeností samotných policistů, policie jako taková statistiky o průměrné ceně ukradených telefonů nevede.

Pozitivně se ke službě blokování ukradených mobilů staví i mobilní operátoři. "Každé opatření, které komplikuje život zlodějům, má smysl," potvrzuje Mirek Čepický z Vodafone.

Mobilní operátoři se ale jinak shodují, že blokování mobilních telefonů je spíše věcí policie, která spravuje samotnou databázi. "Pátrání po odcizených věcech je ze zákona jedním z úkolů policie. Ta na základě svých pravomocí může požádat operátory o ty informace z telekomunikačního provozu, které jsou nezbytně nutné pro nalezení odcizeného mobilního telefonu," říká k problematice Kateřina Frydryšková z tiskového oddělení Telefóniky O2.

Od října roku 2007, kdy byla tato služba v režii policie spolupracující s mobilními operátory spuštěna, bylo zablokováno celkově něco přes 25 tisíc telefonů. Snadno si tak spočítáme, že za 17 měsíců funkčnosti služby to znamená, že denně je v Česku ukradeno asi padesát telefonů. To ostatně potvrzuje i operátor T-Mobile, který nám prozradil, že v databázi přibývají desítky telefonů denně a že v přírůstku nejsou žádné výrazné výkyvy.

Zhruba 10 % telefonů se daří vracet majitelům. Policie tak podle mluvčí Kopecké navrátila od začátku funkčnosti systému už 2 474 telefonů. A zdá se, že se daří úspěšnost v tomto případě mírně zvyšovat. Krátce po zavedení služby, v lednu 2008, bylo zablokováno již 6 700 telefonů, jen 360 z nich bylo opětovně odblokováno. V květnu 2008 databáze obsahovala 11 361 telefonů, vrácených jich bylo 962.

Policie tvrdí, že ročně je ukradeno asi 25 tisíc telefonů, přitom tolik přístrojů obsahuje databáze blokovaných přístrojů za rok a půl provozu. Počet skutečně zablokovaných telefonů je tak nižší než počet ukradených. Někdy poškozený událost vůbec nenahlásí, jindy nedodá policii IMEI telefonu, které je potřebné k jeho zablokování. To totiž má poškozený těžko u sebe v době, kdy hlásí krádež, mnohdy pak doma nenajde doklady od telefonu nebo se mu jednoduše na služebnu nechce znovu jen kvůli sdělení IMEI.

Policie i přesto tvrdí, že celý systém neznamená výraznou administrativní zátěž. Policisté byli řádně proškoleni a spuštění služby předcházela informační kampaň pro veřejnost. Celý proces blokování proto funguje vcelku hladce. Obdobný názor mají většinou i bazary, kterým hrozí, že mohou vykoupit telefon, který bude brzy zablokován.

Co byste měli vědět
  • Zablokovat telefon lze pouze v případě jeho odcizení, nikoli ztráty. Pokud policii uvedete v tomto smyslu v omyl, dopouštíte se nejméně přestupku proti pořádku ve státní správě, za který lze uložit pokutu do výše 10 000 Kč. V některých případech lze toto jednání posoudit i jako trestný čin s trestem odnětí svobody až na 3 roky.
  • Zda je mobilní telefon evidovaný jako odcizený, můžete zjistit na internetových stránkách ministerstva vnitra nebo pokusem o navázání spojení. U zablokovaného telefonu se ozve upozornění, že je "tento telefonní přístroj evidován v seznamu odcizených mobilních telefonů a jeho použití je ve všech sítích blokováno".
  • Policie má právo mobilní telefon odblokovat, resp. nezablokovat, v případě, že by tento postup ztížil vyšetřování.
  • Žádný z operátorů nenese žádnou právní odpovědnost za legitimnost a formální opodstatněnost požadavku. Toto je plně v kompetenci policie.
  • Blokace přes policii se netýká odcizené nebo ztracené SIM karty. Tu si může každý nechat zablokovat přímo u svého operátora, který ji provádí okamžitě po nahlášení ztráty.
  

Bazary porovnávají IMEI vykupovaného telefonu s databází, zablokovaný telefon nevykoupí. Může se samozřejmě stát, že se přístroj dostane do databáze až po jeho výkupu. "To se nám občas stane, řešení je pak na našem právním oddělení a policii," říká Daniel Dlouhý ze společnosti Mobil Pohotovost.

Co dělat při odcizení mobilu
  1. Kontaktujte infolinku operátora a nechte zablokovat svoji SIM kartu. Pachateli tak znemožníte volat na váš účet.
  2. Doma najděte doklady od odcizeného přístroje. Potřebujete záruční list nebo doklad o koupi telefonu a výrobní číslo IMEI.
  3. Co nejdříve zajděte na nejbližší policejní služebnu, kde krádež ohlaste. Policistu požádejte o zablokování telefonu.
  4. S policejním protokolem navštivte prodejnu svého operátora a požádejte o vydání nové karty SIM. Učiňte tak co nejdříve, jinak můžete přijít o možnost získání svého starého telefonního čísla.
  5. Pokud jste měli telefon pojištěn, vyžádejte si u příslušné společnosti pojistné plnění. Pokud nikoli, obstarejte si nový telefon a zapřemýšlejte nad jeho pojištěním proti krádeži.
  6. V případě, že získáte zpět váš blokovaný telefon, obraťte se na nejbližší oddělení Policie ČR a požádejte o jeho odblokování. Policie neprovádí automatické odblokování mobilních telefonů.


Služba blokování odcizených mobilních telefonů je jednoduchá, funkční a Česko může být v tomto ohledu příkladem mnoha jiným zemím. Přesto je však vždy nejdůležitější prevence. Svůj mobilní telefon tak mějte pod dohledem a zbytečně ho nevystavujte, především na přeplněných místech, na odiv. Pro případ odcizení také můžete svůj telefon chránit heslem, chytré mobily pak lze ochránit i pomocí různých programů, které zablokují funkce mobilu nebo z něj na dálku vymažou data.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...