Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Čtvrtý operátor nebude, aukci LTE opanovala současná trojka operátorů

  17:02aktualizováno  18:39
Druhá aukce kmitočtů LTE skončila už po sedmi aukčních dnech. Volné kmitočty si rozdělili současní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone. Za kmitočty stát získá 8,59 miliardy korun. Žádný z nových zájemců tak o vybudování nového operátora v České republice neprojevil zájem.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Dnes skončená aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE čtvrtého operátora na trh nepřivedla. Frekvence za celkovou částku 8,53 miliardy korun vydražili z pěti uchazečů jen stávající hráči Telefónica, T-Mobile a Vodafone. Ti si rozdělí i kmitočty v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz. Oznámil to Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Druhá aukce tak byla mnohem úspěšnější než ta první, kterou ukončil vlastním rozhodnutím tehdejší předseda Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák. Důvodem byla nereálná aktuální cena frekvencí, která se v součtu pohybovala okolo 20 miliard korun. První aukce pak také trvala mnohem déle, od listopadu 2012 do března letošního roku (více zde).

T-Mobile by měl za získané spektrum zaplatit celkem 2,614 miliardy korun, Telefónica 2,802 miliardy korun a Vodafone 3,113 miliardy korun. Celková vydražená částka 8,59 miliardy korun je zhruba o 1,5 miliardy nižší, než počítá návrh státního rozpočtu. "S výtěžkem z aukce počítáme v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Nejde zdaleka jen o jednorázový příjem z prodeje kmitočtů, důležitější budou pravidelné výnosy z jejich provozování," uvádí ministr financí Jan Fischer.

Nováčci neuspěli, jeden nesehnal dostatek peněz

Další dvě společnosti v aukci, Revolution Mobile a Sazka Communications, nakonec nevydražily frekvence vyhrazené pro zájemce o vstup na trh v pásmech 800 a 1800 MHz, ani žádné další kmitočty.

Revolution Mobile přiznal, že se mu nepodařilo včas dohodnout financování projektu. "Investoři, které jsem pro náš projekt získali, počítali s investicí ve chvíli, kdy jsme byli jediným známým uchazečem o pozici 4. mobilního operátora. Vzhledem k tomu, že na poslední chvíli se objevil nový hráč se silným zázemím, neměli jsme dost času s investory prodiskutovat dostatečně všechny nové varianty strategie v dražbě. Ačkoli jsme do poslední chvíle věřili, že můžeme uspět, bohužel se nám nakonec nepodařilo shodnout na finálním financování všech fází projektu. V dražbě jsme pak neměli dostatečnou sílu," říká Tomáš Budník, generální ředitel a jediný akcionář Revolution Mobile.

Sazka Mobile se soustředí na vybudování virtuálního operátora, který bude fungovat v síti Vodafone. "Sazka Telecommunications, člen skupiny KKCG, respektuje výsledky ukončené aukce. Cena za kmitočty nebyla v souladu se strategií společnosti pro vybudování čtvrté mobilní sítě. Investiční skupina KKCG i nadále intenzivně připravuje vstup na český telekomunikační trh prostřednictvím značky SAZKAmobil, který svým klientům nabídne unikátní služby už v příštím roce," říká mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Nikdo nemá víc

Nejlukrativnější bloky frekvencí v pásmu 800 MHz si rozdělila trojice současných operátorů, část bloků frekvencí v pásmech 1 800 a 2 600 MHz se vydražit nepodařilo.

V pásmu 800 MHz získal T-Mobile aukční bloky A1 a A2 za souhrnnou cenu 2,231 miliardy korun, Telefónica získala dva aukční bloky v kategorii A2 za cenu 2,386 miliardy korun a Vodafone získal aukční blok A3 za 2,664 miliardy korun. Každá ze společností dále získala čtyři bloky ve FDD pásmu 2 600 MHz a část bloků kategorie B2 v pásmu 1 800 MHz.

Každý z operátorů tak především v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz získal v podstatě stejnou část spektra. V aukci bylo k dispozici celkem 2 x 30 MHz, pásmo si operátoři rozdělí na třetiny. T-Mobile bude mít krajní část spektra, která sousedí se stávajícím televizním vysíláním. Proto byl dražen jeden tento blok 2 x 5 MHz zvlášť, dají se tu předpokládat místy komplikace s rušením, a proto je tu zavedeno určité ochranné pásmo.

Pokud T-Mobile v praxi vše dobře odladí (zdá se, že s tím počítal), na kvalitě jeho LTE síti to nebude vůbec znát. Vodafone pak získal aukční blok, který byl původně vyhrazen některému z nových hráčů. To znamená, že přihlášení nováčci se museli během aukce stáhnout a úřad povolil podávat nabídky i na původně vyhrazené spektrum.

Aukce vrátila Vodafone do hry

Aukce ukázala, že Vodafone má šanci konkurovat dvojici O2 a T-Mobile, kteří své sítě sdílejí (více zde). Pokud by nezískal dostatečné spektrum frekvencí, měl by výrazně stíženou pozici (více zde). "V aukci frekvencí jsme získali nejvíce spektra ze všech, včetně úseku 2 x 10 MHz v pásmu 800 MHz. Toto je výsledek, kterého jsme chtěli dosáhnout. Spektrum získáváme za velmi příznivou cenu. Tento úspěch výrazně posiluje naši pozici na českém trhu a umožňuje nám nabídnout špičkové datové služby nové generace zákazníkům v celé České republice," uvedla generální ředitelka Vodafonu v České republice Muriel Antonová.

"Data jsou budoucností telekomunikačního trhu. Díky vydraženým frekvencím vybudujeme v České republice nejrychlejší mobilní datovou síť současnosti. Síť 4G s využitím nových frekvencí začneme v regionech a městech České republiky budovat již v prvním pololetí příštího roku. Do výstavby a rozvoje sítí LTE plánujeme v příštích pěti letech investovat miliardy korun," uvedl Luis Malvido, generální ředitel společnosti Telefónica Czech Republic.

"Díky vydraženým pásmům budeme schopni naplnit naši strategii v oblasti datových služeb: posílit naši nejrychlejší síť vybudováním celorepublikové LTE infrastruktury," říká generální ředitel T-Mobilu Milan Vašina a dodává: "Naši zákazníci budou moci využívat datové připojení o rychlosti až 150 Mbps, v budoucnosti až 300 Mbps. Česká republika se tak zařadí mezi země s nejmodernější telekomunikační infrastrukturou, což je pro naši konkurenceschopnost nejen v evropském kontextu velmi důležité."

Regulátor je spokojený

Podle předsedy ČTÚ Jaromíra Nováka měli noví zájemci v sedm dní trvající aukci ideální podmínky, přesto se rozhodli mobilní trh nerozšířit. I tak podle něj aukce splnila vytyčené cíle, tedy zejména umožnit rychlé vybudování internetové infrastruktury.

"Vzhledem k tomu, že operátoři již experimentují s LTE, počítám, že zákazníci budou moci na velké části území České republiky využívat skutečně rychlý internet v mobilu či tabletu v horizontu jednoho roku," dodal Novák. Operátoři musí do 30 měsíců pokrýt signálem LTE většinu řídce osídlených okresů, ale úřad očekává, že k nasazení technologie dojde rychleji. K sítím LTE budou mít přístup i virtuální operátoři.

LTE umožňuje mobilní připojení k internetu o rychlostech kolem 100 až 150 Mbit/s, což je asi pětinásobek rychlostí v sítích 3G.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Při koupi mobilu hlídejte jednu funkci. Jinak bude u pokladny k ničemu

Premium V masovém měřítku to funguje v Česku v podstatě jen krátce, přesto je to stále oblíbenější metoda placení. Místo...

Vyzkoušeli jsme 5G od O2. Rychlost je opravdu působivá

V polovině června spustil operátor O2 v Praze pilotní provoz své 5G sítě. Náš test ukázal, že je to zatím spíše...

Microsoft konečně ukázal svůj převratný smartphone. Jsme na rozpacích

To, že se Microsoft po fiasku s lumiemi vrací ke smartphonům, se ví dlouho. Teď konečně představil svůj Surface Duo a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukázal světu tajný telefon a dostal drsnou pokutu. Svádí to na svou matku

Čínský bloger má pořádný problém. I přes smlouvu o mlčenlivosti publikoval na internetu video utajeného telefonu a teď...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme 5G od O2. Rychlost je opravdu působivá

V polovině června spustil operátor O2 v Praze pilotní provoz své 5G sítě. Náš test ukázal, že je to zatím spíše...

Na Česko neuvěřitelná cena. O2 nabízí 100 GB dat za 300 Kč bez závazku

Je to jen omezená nabídka a nebude se hodit každému, ale nová speciální předplacenka O2 má dostatečný objem dat v...

Další dvě stanice metra mají LTE pokrytí. Brzy přibude i Dejvická

Počet stanic pražského metra pokrytých vysokorychlostním LTE se rozšíří na třicet. Nejnověji jsou mobilní a datové...

Vodafone zrychluje domácí internet. Za 1 Gbit/s chce měsíčně tisícovku

Vodafone začíná nabízet připojení k internetu s rychlostí 1 Gbit/s. Je dostupné na přípojkách bývalé sítě UPC , kterou...

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...