Internet přes ADSL už má půl milionu lidí

aktualizováno 
Telefónica O2 ohlásila půlmiliontého zákazníka připojeného přes ADSL. Za necelý rok tak přibylo 100 tisíc uživatelů ADSL. Tento počet zahrnuje i linky ADSL poskytované alternativními operátory v rámci velkoobchodní nabídky.
ADSL má už půl milionu zákazníků

ADSL má už půl milionu zákazníků | foto: Profimedia.cz

Od roku 1996, kdy se připojení k internetu v Česku začalo rozvíjet, se rychlost připojení přes pevnou linku zvýšila z 28,8 Kb/s (vytáčené připojení) až na 8 Mb/s (ADSL) nebo dokonce na 16 Mb/s v případě kabelových televizí. To znamená, že během deseti let se rychlost připojení zvýšila téměř 300x.

Když začal tehdejší Český Telecom v roce 2003 nabízet připojení prostřednictvím ADSL (IOL Broadband), byla služba dostupná v Praze, Brně a Ostravě. Základní rychlost byla 192 Kb/s. O dva roky později již bylo ADSL dostupné na 90 % pevných linek, a v březnu 2007 ohlásila Telefónica O2 dostupnost už pro 97 % pevných linek.

Pokrytí ADSL

Už od roku 2003 nabízí Telefónica O2 (Český Telecom) ADSL i v rámci velkoobchodní nabídky pro alternativní operátory, ti pak nabízejí zákazníkům připojení pod vlastní značkou, mohou tvořit vlastní cenové programy, ale k připojení využívají síť O2. Půl milionu zákazníků ADSL tak znamená součet všech uživatelů ADSL v Česku, bez ohledu na to, kterého operátora zvolili. V minulosti se ale podíl O2 na ADSL trhu pohyboval kolem 80 %.

Pokrytí ADSL

"Přes ADSL je v České republice připojena k internetu téměř každá osmá domácnost. Toto světově jedinečné tempo růstu ukazuje, že pevná linka mění v domácnosti svou roli," uvedl Simon Burckhardt, výkonný ředitel pro prodej společnosti Telefónica O2 Czech Republic.

Dynamika přírůstku nových uživatelů je značně kolísavá. Zatímco prvních 100 tisíc uživatelů se pro ADSL rozhodlo během 22 měsíců, druhých už jen během 8 měsíců a třetích během 5 měsíců. Od té doby se ale rychlost přírůstku pomalu snižuje – hranici 400 tisíc prolomil počet uživatelů po 6 měsících a dosažení půlmilionové hranice trvalo už zhruba 10 měsíců. To zřejmě znamená, že většina potenciálních zákazníků si už ADSL pořídila a nelze očekávat přírůstky podobným tempem jako v minulosti.

Navíc nové technologie připojení k internetu znamenají pro ADSL další konkurenty – rychlostí nad 1 Mb/s se dnes už můžeme připojit nejen pomocí pevných linek či kabelových televizí, ale i prostřednictvím mobilních a bezdrátových technologií. Rychle se rozvíjí Wi-Fi, bezdrátové technologie v licencovaných pásmech a samozřejmě HSDPA a 3G či CDMA EV-DO Rev. A, které chystá od léta U:Fon.

O2 se testovalo

V roce 2006 provádělo O2 nonstop měření na vybraném vzorku ADSL linek a výsledky byly zveřejněny na tiskové konferenci. Podle dlouhodobých výsledků by měla být průměrná hodnota zpoždění mezi ADSL modemem a měřícím serverem v internetovém uzlu od 44 do 48 ms.

Dlouhodobá průměrná hodnota ztrátovosti paketů je menší než 0.75 %. Průměrné rychlosti dosahovaly více než 90 % nominální hodnoty downloadu a více než 95 % nominální hodnoty uploadu. Podle údajů na tiskové konferenci měla nejběžnější služba v roce 2006, tedy Internet Expres 512/128 (PPPoE), na měřeném vzorku roční průměrnou rychlost 486 kb/s).

Zajímavé je, že výsledky testů na veřejných serverech jsou o něco horší. Jakou máte zkušenost vy?

Autor:
 
Témata: O2, Ostrava, Telefónica

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Apple vydělal na Googlu přes 200 miliard korun. Je to zlatý důl

Apple XS Max stojí jmění. Za nejvyšší verzi vydáte přes 43 tisíc korun.

Díky přednastavenému internetovému vyhledávači od Googlu vydělal Apple loni astronomickou sumu. A i když se prodeje...

Další z rubriky

Tajemný čtvrtý český operátor. Co by mohl řešit americký gigant AT&T?

Ilustrační snímek

Na nedávném ekonomickém fóru v Davosu se řešil nejenom první Apple Store v Česku, ale i možný čtvrtý mobilní operátor....

Modem už není nutné pouze kupovat. T-Mobile jej nově i pronajme

T-Mobile modemy pro Pevný internet kabelem nově pouze pronajímá

Využívání pevných služeb, například internetového připojení či televize, vyžaduje pořízení modemu respektive set-top...

T-Mobile má neomezený supertarif. Za 600 korun obsahuje 4,5 GB dat

T-Mobile má tajný tarif S Premium

Doby, kdy nejlevnější neomezený tarif vycházel na 749 korun, jsou minulostí. Aktuálně jej lze pořídit již od 500 korun,...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz