Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Hádejte, kde je nejstarší česká BTS. V Praze ano, v centru ne

Bez základnové stanice bychom si z mobilu nezavolali. Jen málokdy má ale uživatel možnost se podívat, jak taková BTS vlastně vypadá. My jsme se došli podívat rovnou na nejstarší funkční českou BTS. A vy můžete s námi.

Základová stanice - Shiran Tower - Jedna z nejstarších základnových stanic v Česku se nachází na budově Shiran Tower v Praze 6 | foto: Tereza Meravá, Joachim Zulea,  Mobil.iDNES.cz

Kdybychom měli uhádnout, kde stojí nejstarší funkční česká BTS, zrovna tohle místo by nás nenapadlo. Kdo tipuje centrum Prahy, mýlí se stejně jako my.

Abychom byli přesní, jedna starší BTS bývala poblíž centra Prahy a vysílala z pražského Žižkova. Tuto lokalitu už ale Telefónica O2 nepoužívá, a tak status nejstarší české BTS získala základnová stanice na budově, která dnes nese název Shiran Tower. Nachází se na samém okraji Šáreckého údolí v Praze 6. Historie této základnové stanice se začala psát už v roce 1992, tedy v samých počátcích mobilní historie v Česku.

Z roku uvedení do provozu vyplývá, že to tehdy ještě nebyla základnová stanice dnes používané technologie GSM, ale starší analogové sítě NMT pracující na frekvenci 450 MHz. Tuto síť už O2 nepoužívá a na stejných frekvencích postavila svoji CDMA síť určenou pro mobilní internet. Přibližně před pěti lety proto všechna zařízení pro NMT nahradila nová určená právě pro CDMA.

V současné době se na základnové stanici nachází zařízení od dvou hlavních dodavatelů O2: Nokia Siemens Networks a Huawei. Celkem má O2 na střeše vysokého věžového domu technologii za zhruba 5 milionů korun.

V doprovodu technika jsme se vyvezli na střechu kancelářské budovy vysoké 70 metrů. I přes ne úplně dobré počasí se nám naskytl úžasný výhled na Prahu 6, Džbán a velkou část Šáreckého údolí. Ještě předtím musel ale technik naši návštěvu ohlásit v dohledovém centru, všechny BTS jsou totiž pečlivě střeženy a každé narušení prostoru systém ohlásí.

BTS, kterou jsme navštívili, má svá nejlepší léta dávno za sebou a podle toho také vypadá. Zařízení jsou v dobrém stavu, ale jinak nás obklopuje jen ponurý beton a opadaná omítka.  

V minulosti musela jedna základnová stanice pokrýt okruh až 12 kilometrů. V dobách největší slávy se na této základnové stanici nacházelo až 40 antén, nyní je jich asi 15. Část slouží k šíření mobilního signálu, další část jsou mikrovlnné spoje propojující tuto BTS s dalšími. Základnová stanice na budově Shiran Tower je i tak součástí páteřní sítě základnových stanic O2, takže je jí stále věnována vysoká pozornost.

Jsme rádi, že jsme se nahoru dostali po schodech, výtahem a pouze po jednom krátkém žebříku. Když procházela budova rekonstrukcí, při níž se původní stavba proměnila v moderní kancelářskou budovu Shiran Tower, zbyly ze staré budovy v podstatě jen pilíře. Vzhledem k důležitosti BTS pro celou síť O2 ale rekonstrukce nemohla ohrozit fungování základnové stanice. A tak kromě pilířů zůstala z původní budovy právě jen konstrukce na střeše.

Technikům tak přišlo vhod, že musí pravidelně procházet školením v průmyslovém lezení. V některých fázích rekonstrukce byla horní část budovy s BTS obtížně přístupná. Jak tak posloucháme, život technika není jednoduchý. Na starosti má okolo 200 stanic. Na některé se leze po žebřících, měsíčně nejen mezi nimi najezdí průměrně 3000 kilometrů, ale někdy i mnohem více.

Dnes už se nestaví

Za námi je doba horečného stavění nových základnových stanic u všech českých operátorů. Dnes už se většinou jen postupně dokrývají problematická místa a operátoři se snaží hlavně posílit kapacitu tam, kde je zájem zákazníků největší.

Na území Prahy se tak budují téměř výhradně jen tzv. indoor BTS, mající za úkol vylepšit pokrytí uvnitř velkých budov.  Do nich vzhledem ke konstrukci proniká mobilní signál často obtížně, a přitom nároky zákazníků na kapacitu jsou zde velké.

S novými BTS se setkáme jen v místech, kde dosud signál nebyl. Třeba proto, že místo vůbec neexistovalo. Takovým případem jsou třeba nové tunely pražského okruhu. Zároveň jsou v dnešní době kladeny velké požadavky na to, aby BTS byly co nejméně nápadné. Ve staré cihlové zástavbě pražských Holešovic jich vzniklo několik. Maskují se strukturou cihel a jsou téměř neviditelné.

Horké chvilky pro techniky

Asi nejvíce horko bylo technikům nejen na Shiran Toweru v roce 1996, kdy došlo k masivnímu výpadku trvajícímu téměř tři dny. Dnes už by se něco takového stát nemohlo. Závada musí být podle smluv odstraněna nejpozději do dvou hodin. Až šest hodin se pak zdejší BTS obejde i bez dodávky elektrické energie. Přesně tak dlouho ji udrží v činnosti záložní zdroj.

V pošmourném počasí je na střeše budovy poměrně chladno, a tak technik zamyká dveře, aktivuje zabezpečovací zařízení a my spolu s ním pomalu opouštíme nejstarší českou základnovou stanici. Určitě jsme vás ale na podobné zařízení nevzali naposledy. Ostatně, zajímavých BTS je v Česku spousta.

Stačí si vzpomenout na jednu fungující jako rozhledna (čtěte: ) nebo na mobilní základnové stanice sloužící ke zlepšení kapacity sítě v době konání velkých koncertů a podobných akcí (čtěte: ).

  • Nejčtenější

Apple představil iPhone 12. Má čtyři varianty, nejlevnější je velmi malý

Apple v úterý třináctého října večer konečně představil očekávanou čtrnáctou generaci iPhonu. Nejprve přišel na řadu...

Nainstalujte si aplikaci eRouška, vyzývají v SMS operátoři své zákazníky

V úterý odpoledne začali tuzemští mobilní operátoři rozesílat svým zákazníkům s chytrými telefony výzvu ministerstva...

Třetina uživatelů Androidu by kvůli novince Applu zběhla, ukázal průzkum

Americký prodejce SellCell uskutečnil mezi androidisty poněkud netradiční průzkum. Zajímal se o to, zda by jejich...

Apple právě zachránil malé smartphony. Teď je to na uživatelích

Mnozí zákazníci si stěžují, že se dnes nedají koupit malé smartphony se špičkovou výbavou. Výrobci argumentují, že po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neignorujte hovory z cizích čísel, apelují hygienici kvůli trasování

Ve středu se pražským hygienikům podařilo dovolat jen zhruba polovině covid-19 pozitivně testovaných lidí, které...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Už žádné odchylky. Operátoři budou muset uvádět reálnou rychlost internetu

Na poskytovatele připojení k internetu čeká nová povinnost. Podle nového nařízení by měli ve smlouvách se zákazníky...

Rána pro Huawei, společnost CETIN postaví české sítě 5G s Ericssonem

Mobilní síť nové generace (5G) postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to...

Letní masakr u T-Mobilu: zcestovalí zákazníci prodatovali přes 580 let

T-Mobile na letošní léto pro své zákazníky přichystal netradiční akci. Zdarma nabídl neomezená data na den. Ale něco za...

Být mladý se u operátorů vyplatí. Přinese to nemalou úsporu

Premium Nový školní rok s sebou přinesl inovovanou nabídku tuzemských mobilních operátorů zaměřenou na uživatele do 26 let. Ti...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...

Vypadá jak matka třicátnice, co má ráda víno, kritizuje Billie Eilish bloger

Autor herních recenzí, Angličan Chris (29), zkritizoval zpěvačku Billie Eilish (18) kvůli jejímu vzhledu na momentce,...