FCC uvolní podmínky vlastníků licencí pro bezdrátové sítě

aktualizováno 
Federální regulátoři v USA považují větší uvolnění podmínek licencí pro bezdrátové komunikační sítě jako dobrý krok a podporu stávajícím operátorům pro rozvoj bezdrátových služeb s datovou komunikací - s internetem konkrétně.

Federální regulátoři v USA považují větší uvolnění podmínek licencí pro bezdrátové komunikační sítě jako dobrý krok a podporu stávajícím operátorům pro rozvoj bezdrátových služeb s datovou komunikací - s internetem konkrétně.

FCC (Federal Communications Commission) očekává, že se nejpozději 15. září sejde komise k projednávání tohoto kroku, který by měl umožnit i jiným firmám, než klasickým poskytovatelům bezdrátových služeb, přístup na trhu s bezdrátovým přístupem k internetu.

Se stávajícími podmínkami nemůže jedna společnost vlastnit více jak jednu z pěti bezdrátových vysokokapacitních licencí na každém trhu. Toto mělo za následek to, že několik populárních způsobů spojení ve větších městech zůstalo víceméně potlačeno a nevyužito.

Jestliže bude plán přijat většinou z pěti agenturních komisařů, budou okamžitě k dispozici dvě vysokokapacitní licence nebo pásmo až do 55MHz bezdrátového spojení na menších trzích a v menších městech nebo vesnicích.

Kombinace může obsahovat jednu starší licenci pro 25MHz pásmo a jedni z novějších licencí - 30MHz PCS (personal communications service). V žádném případě ale ne dvě vysokokapacitní PCS licence.

Pro větší trhy bude FCC přizpůsobovat limity případ od případu pokud se nebude snižovat zájem o soutěž a bude toto ve "veřejném zájmu". Antimonopolní úřad bude i nadále dohlížet na to, aby nedocházelo k poškozování soutěže, či jiným nekalým praktikám (které jsou spíše krédem v jiné zemi, že?:).

Hlasování, očekáváné 15. září může být samozřejmě ještě posunuto v případě úpravy návrhu pro licencování bezdrátových spojení na pozdější dobu.

Výrobci zařízení a analytici toto rozhodnutí uvítali, ale dále připomněli, že je zde jiný problém a tím je stále větší poptávka po technologiích pro sítě třetí generace, kde lze krom klasického telefonování poskytovat také vysokorychlostní datové komunikace s daleko větší rychlostí a spolehlivostí, než u stávajících PCS systémů.

Je pravda, že stále více systému, které se plánují, či dokonce testují závisí na šířce komunikačního pásma a tomuto vyhovují nejlépe opravdu plány pro sítě třetí generace a tak všichni netrpělivě čekají na příchod prvních takovýchto systémů. Možnosti 3G sítí již testuje většina významných dodavatelů technologií delší dobu a tak nejspíš vědí, co od tohoto očekávat a co mohou nabídnout. Budoucí sítě jsou navrženy tak, aby vyhovovali náročným podmínkám, ke kterým se kromě celosvětové kompatibility řadí i kompatibilita "časová", která by měla být jakousi zárukou, že sítě budou jednoduše modifikovatelné a že budou umožňovat změnu dle momentálních potřeb operátorů, technologií, či z jakéhokoliv jiného důvodu.

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Další z rubriky

Ředitel O2: Chystáme nové tarify a 5G může zcela změnit mobilní trh

Novým generálním ředitelem O2 je Jindřich Fremuth

Generální ředitel operátora O2 Jindřich Fremuth v rozhovoru pro Mobil.iDNES.cz potvrzuje přípravu nových tarifů a...

Neomezená data T-Mobilu mají nakonec jeden háček. Je v roamingu

T-Mobile omezuje přes léto rychlost dat v roamingu

Na sociálních sítích se někteří uživatelé T-Mobilu podivovali nad tím, že jim v roamingu neomezená data běží pomaleji...

Vodafone to schytává. Kvůli omezeně neomezeným datům je lidem k smíchu

Ilustrační snímek

Češi již dlouho volají po neomezených datech. Chtějí, aby se tuzemští operátoři vyrovnali těm evropským. Dočkali se....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz