Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Předplacenka nemusí být anonymní. Operátor vymáhá po čtenáři tisíce

Kdo se domnívá, že předplacená karta je zcela anonymní, ten ať si poupraví názor. Operátor po vás může požadovat dluh i v případě, že SIM kartu už dávno nevlastníte. Český telekomunikační úřad právě posuzuje, zda na to má operátor nárok.

SIM karta. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Problém čtenáře (jeho jméno redakce zná, ale nepřál si být jmenován) začal pořízením předplacené karty a skončil dluhem téměř šest tisíc korun za služby, které vůbec nevyužil. "Objednal jsem si SIM kartu ha-loo mobil (virtuální operátor provozovaný přes GTS v síti T-Mobilu - pozn.red.) a tu posléze daroval. Nevím, zda tato osoba kartu prodala dál," napsal redakci Mobil.iDNES.cz čtenář.

Po čase mu však přišel dopis z advokátní kanceláře, kde po něm bylo požadováno téměř šest tisíc korun.

"Netušil jsem, co se SIM kartou daná osoba udělá. Říkal jsem si, že kredit provolá a kartu zahodí. Advokát však tvrdil, že byly posílány prémiové SMS a že dlužná částka je 5 700 korun. Kdyby to bylo 100 korun, ale tolik...," dodává čtenář.

Uživatel porušil všeobecné podmínky, tvrdí operátor

"Toto číslo bylo zablokováno z důvodu překročení nabitého kreditu. Vzhledem k tomu, že dluh, který tímto vznikl, nebyl uhrazen, je číslo stále blokováno. Dle historie je evidentní, že s číslem bylo nakládáno v rozporu se všeobecnými podmínkami," sdělil Petr Borecký z firmy Ha-vel, která virtuálního operátora provozuje.

Ať již s číslem bylo nakládáno jakkoliv, zákazník s předplacenou kartou očividně není tak nedotknutelný, jak je ve všeobecném povědomí.

Prémiové SMS musely být poslány rychle za sebou

Že se uživatel dostane s předplacenou kartu do dluhu několika tisíc korun, je velmi nezvyklé. Operátoři většinou mívají limity nastaveny tak, že se karta zablokuje již na nule, nebo při nízkých záporných částkách.

"Po dosažení nulového kreditu dochází k zablokování karty pro placené služby až do okamžiku, kdy si ji zákazník znovu dobije. Nicméně, vzhledem k určitému zpoždění blokace v našich systémech, může někdy dojít k dosažení nízkých záporných hodnot kreditu," sdělil redakci Mobil.iDNES.cz Lukáš Hrabal z tiskového oddělení T-Mobilu. Doplnil pak, že v případě, že již zákazník kartu znovu nedobije, operátor po něm záporné částky nevymáhá. "Vzhledem k anonymitě Twist karty by to ani nebylo možné," dodal Hrabal.

Jenže jak vyplývá z informací operátora ha-loo mobil, prémiové SMS byly poslány rychle za sebou během několika minut. A dluh (resp. záporný kredit) se tak zřejmě dokázal vyšplhat až na několik tisíc korun.

Zatím není jasné, jak celý případ dopadne. Pokud tedy někomu darujete předplacenou kartu, raději si uvědomte, zda jste při koupi uvedli své jméno. Mohou vás totiž čekat nepříjemnosti.

ČTÚ případ šetří, zatím se kloní na stranu zákazníka

"Pouze na základě informací, které máme v tuto chvíli z dotazu k dispozici, se požadavek společnosti ha-vel internet s.r.o. jeví jako neopodstatněný."

Čtenář již úřadu podal veškeré další informace k bližšímu prošetření. Tiskový mluvčí ČTÚ Martin Drtina k celé věci v obecné rovině dodává: "V případě služby ha-loo mobil je po prvotním prošetření zřejmé, že předplacená karta této služby není anonymní, účastník se musí pro její zakoupení zaregistrovat na webových stránkách poskytovatele.

Touto registrací však nedochází k uzavření smlouvy. Dle VOP poskytovatele je účastnická smlouva o poskytování ha-loo mobil uzavřena uhrazením ceny aktivace služby, nebo vylomením SIM karty z plastového nosiče, nebo aktivací SIM karty podle toho, která skutečnost nastane dříve.

Ve smluvních podmínkách je dále uvedeno, že ke změně účastníka ha-loo mobil není nutný souhlas poskytovatele a účastník je oprávněn přenechat ha-loo mobil k užívání třetí osobě, přičemž smluvní podmínky nijak neupravují otázku vzájemného ručení mezi převádějícím a nabývajícím účastníkem.

Z toho, co jsme dnes zjistili ze všeobecných podmínek, vyplývá, že operátor měl po vyčerpání kreditu odchozí služby zablokovat, a neumožnit tak zatížení kreditního účtu 'do mínusu'. Pokud to z nějakého důvodu neučinil (přiznává přitom technický problém), nemělo by se toto pochybení přičítat k tíži uživatele předplacené karty, ať už touto kartou disponoval kdokoliv."

  • Nejčtenější

Žáci nesmí použít mobil coby kalkulačku. Ostudné, stojí v dopisu ministrovi

Zatímco čeští rodiče by uvítali plošný zákaz mobilů ve školách, tak vedení škol jsou v tomto ohledu benevolentnější....

Hacker představil nejnebezpečnější USB kabel. Od originálu ho nepoznáte

Bezpečnostní experti už v září 2019 varovali před využíváním veřejných nabíječek či půjčování kabelů od cizích lidí...

T-Mobile rozdává celé léto neomezená data. Zdarma a všem zákazníkům

Od poloviny června budou moct všichni zákazníci T-Mobilu využívat bezplatně neomezená mobilní data. Balíček půjde...

KVÍZ: To se opravdu nepovedlo. Znáte největší mobilové průšvihy?

Svět smartphonů je velice rozmanité odvětví, kde čas od času můžete narazit jak na velké úspěchy, tak i propadáky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očekávaný iPhone 13 Pro si už lze předobjednat. Není pro všechny

Přestože na premiéru iPhonu 13 si počkáme ještě minimálně tři měsíce, tak již nyní si lze předobjednat jeho dvě...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Podvodná SMS působí, že ji zaslala banka. Útočníci jdou po údajích k účtu

Českem se šíří podvodná SMS, která příjemce informuje o zablokování identifikačního čísla. Tváří se, jako by ji...

Do tří let celé Česko. Aktuálně O2 šíří 5G na pražských periferiích

Do roku celá Praha, do tří let celé Česko. O2 zveřejnilo plán budování sítí 5G. Nejnověji najdou zákazníci signál 5G v...

5G i do odlehlých oblastí v Česku. Pomohou dotace z EU

Pokrytí takzvaně bílých míst mobilním signálem v Česku si podle účastníků webináře společnosti Ericsson vyžádá výstavbu...

T-Mobile rozdává celé léto neomezená data. Zdarma a všem zákazníkům

Od poloviny června budou moct všichni zákazníci T-Mobilu využívat bezplatně neomezená mobilní data. Balíček půjde...

Advantage Consulting, s.r.o.
MACHR DO VÝROBY AŽ 26.500Kč + 25.000Kč nástupní bonus

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 21 200 - 26 500 Kč

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Parkinson má v počátcích nemoci nenápadné příznaky. Co vás může varovat?

Obávaná nemoc spojená s nezvladatelným třesem přichází pomalu a nepozorovaně, takže řada postižených mnohdy vůbec...