T-Mobile a O2 mohou porušovat antimonopolní předpisy, tvrdí Brusel

  12:37aktualizováno  9. srpna 17:05
Ke sdílení sítí mezi O2, T-Mobile a poskytovatelem infrastruktury CETINem má výhrady Evropská komise. Podezřívá operátory s porušování antimonopolních předpisů. Z předběžných závěrů vyplývá, že dohoda o sdílení sítí omezuje konkurenci. Operátoři nesouhlasí.

Loga mobilních operátorů T-Mobile a O2 | foto: koláž iDNES.cz

Evropská komise (EK) zatím firmám zaslala prohlášení o námitkách, které je jakýmsi mezistupněm při vyšetřování a neznamená ještě obvinění. V něm firmám oznamuje své podezření, k němuž se mají vyjádřit. Pokud další vyšetřování zjistí protiprávní jednání, mohou společnosti dostat pokutu ve výši až deseti procent svého celkového ročního obratu.

Evropská komise vyšetřuje české sdílení sítí již delší dobu. Už v červnu roku 2014 si na sdílení stěžoval u českých úřadů Vodafone, který se sdílení neúčastní. V březnu roku 2015 si případ od českých úřadů vyžádala právě EK, která v jeho vyšetřování pokračuje. S formálním vyšetřováním začala EK dle zveřejněné zprávy v říjnu 2016. Český telekomunikační úřad, tedy tuzemský regulátor, původně sdílení sítí podporoval, ovšem pod podmínkou, že nepůjde o exkluzivní záležitost. Vodafonu se ale vstup do sdílení vyjednat nepodařilo.

ČTÚ tak uvítal, že Evropská komise po třech letech vydala předběžné stanovisko. „Bude však třeba počkat na finální zhodnocení, když některé skutečnosti, o něž se vyjádření opírá, se v průběhu času vyvíjely, například odsouhlasená akvizice Vodafone a UPC,“ řekl mluvčí Martin Drtina.

Původně se měl smát Vodafone, pak ho konkurenti vyšachovali

Sdílení sítí není na trhu žádná novinka. K první dohodě došlo už v roce 2011 mezi O2 (tehdy ještě Telefónica) a T-Mobile a týkala se sítí 3G. Ty však nebyly v Česku klíčové, všichni operátoři je používali jen velmi omezeně. Z toho důvodu také v té době stagnovalo pokrytí rychlým mobilním internetem oproti zahraničí. 

V roce 2013 začal o komplexním sdílení sítí jednat Vodafone s O2. Už to vypadalo na dohodu, která by znevýhodnila T-Mobile. Navíc by taková dohoda byla pro úřady stravitelnější, spolupracovala by jednička a trojka trhu. 

Jenže místo oznámení o spolupráci Vodafonu a O2 se zrodila spolupráce O2 a T-Mobilu. Od té doby si Vodafone na sdílení sítí jedničky a dvojky na trhu stěžuje

Chvíli to vypadalo, že T-Mobile a O2 přizvou Vodafone ke sdílení, proběhla i jednání, ale k dohodě nedošlo. U českých regulačních orgánů sdílení prošlo, třeba Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ho považuje za pozitivní.

Společnosti, které EK kritizuje, zahájily spolupráci v roce 2011 a neustále ji rozšiřují. Od roku 2013 sdílí 2G a 3G sítě, v roce 2014 začali společně budovat sítě 4G. Ty sdílí na celém území Česka s výjimkou Prahy a Brna. Dohoda o sdílení sítí je běžnou praxí, která umožňuje operátorům snížit náklady a usnadnit rozvoj. Většinou je prospěšná pro spotřebitele, může mít ale i negativní dopad na hospodářskou soutěž. Netypické v českém případě ovšem je, že sdílí sítě jednička a dvojka mobilního trhu. I proto třetí operátor Vodafone dlouhodobě proti této dohodě vystupuje a tvrdí, že má negativní dopad na jeho konkurenceschopnost.

Příliš koncentrovaný trh

Podle EK je český trh mobilních komunikací vysoce koncentrovaný, má pouze tři operátory a na zkoumané dohodě se podílejí dva největší operátoři v zemi, kteří obsluhují přibližně tři čtvrtiny uživatelů. Komise je proto toho názoru, že v tomto případě dohoda nevede k větší efektivitě a kvalitě služeb a daní operátoři nejsou motivovaní své sítě a služby zlepšovat ve prospěch uživatelů.

„Pokud se objeví náznaky, že dohody o spolupráci mohou spotřebitele poškozovat, je naší povinností je prošetřit a zajistit, aby na trhu fungovala skutečná hospodářská soutěž. V tomto případě se obáváme, že dohoda o sdílení sítí mezi dvěma největšími operátory v Česku omezuje hospodářskou soutěž v hustěji osídlených částech země,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

T-Mobile podle své mluvčí Martiny Kemrové rozhodně s výhradami nesouhlasí a poukazuje na výhody, které sdílení sítí přineslo jak spotřebitelům na českém trhu, tak v oblasti inovací. 

„K těmto výhodám patří synergie nákladů, zlepšení kvality sítě a urychlení zavádění sítí nové generace. Přínosy sdílení uznalo nejen několik vnitrostátních orgánů pro hospodářskou soutěž, ale také samotná Evropská komise ve svém posledním Evropském kodexu pro elektronické komunikace, který výslovně podporuje společné investice,“ podotkla. Operátor chce ve své odpovědi Evropské komisi prokázat prosoutěžní efekt sdílení sítí a zásadní roli sdílení pro včasné zavádění kvalitních sítí.

V souladu s pravidly

O2 doplnila, že ke sdílení sítí v Česku operátoři přistoupili jako jedni z prvních v Evropě a jsou přesvědčeni, že postupovali v souladu s platnými právními a regulatorními pravidly. 

„Dnes je sdílení sítí naprosto běžné ve většině evropských zemí, například v Británii nebo Francii. Obavy Evropské komise jsme proto připraveni rozptýlit,“ uvedla společnost. 

Regulátor ČTÚ už dostal od EK přes prsty. I kvůli sdílení sítí

Koncem července vydala Evropská komise stanovisko k možné regulaci celého mobilního trhu v Česku, ke kterému chtěl přistoupit regulátor Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Možnou regulaci zamítla z důvodu nedostatečných důkazů ze strany ČTÚ.  

Zároveň komise komentovala postoj ČTÚ ke sdílení sítí a uvedla: „Analýza ČTÚ se zdá být spíše obecná a založená na (pozitivních) předpokladech týkajících se úspor nákladů a vyšší kvality služeb. Zdá se, že na základě oznámení ČTÚ nebylo provedeno žádné věcné posouzení za účelem ověření předpokládaných pozitivních účinků. ČTÚ dále neposoudil různé parametry doporučené několika regulačními orgány a orgány pro hospodářskou soutěž ani Pokyny k použitelnosti článku 101 Smlouvy o fungování Evropské unie na dohody o horizontální spolupráci. Navíc se nezdá, že by zohlednil nedávný společný postoj sdružení BEREC týkající se sdílení mobilní infrastruktury.“

Podle Michala Frankla z CETINu má sdílení nepopiratelné přínosy v podobě rychlejšího mobilního internetu a kvalitnějšího pokrytí. „Lze to dokumentovat na srovnáních, která potvrzují, že v pokrytí mobilním signálem patříme ke špičce v celé EU. A podmínky pro sledování videa jsou v Česku vůbec nejlepší mezi hodnocenými státy,“ dodal.

Firmy O2 CZ a T-Mobile CZ jsou hlavními mobilními operátory v Česku. O2 převedla svou mobilní infrastrukturu a velkoobchodní služby na společnost CETIN, která funguje jako správce a provozovatel síťové infrastruktury a patří do stejné skupiny.

Českými telekomunikačními službami se pak EK v poslední době zabývá poměrně intenzivně. Kromě schválení koupě operátora UPC Vodafonem (ta se odehrála na celoevropské úrovni) obdržela EK od ČTÚ letos v červnu notifikaci k analýze českého mobilního trhu. Z ní vyplývá, že trh není v Česku plně konkurenční, protože operátoři jednají v takzvané tiché shodě. ČTÚ chtěl po konzultaci s EK sáhnout i k regulaci trhu s mobilními službami.

Komise nicméně po posouzení uvedla, že návrh opatření neposkytuje dostatečné důkazy o tom, že by kritéria nutná pro zavedení regulace byla splněna. Vyzvala proto ČTÚ, aby přehodnotil své závěry o potřebě regulovat trh na základě zjištění uvedených v návrhu opatření a své rozhodnutí přijmout návrh opatření v jeho stávající podobě (více viz Mobilní trh se regulovat nebude. Úřad neměl přesvědčivé argumenty).

Aktualizace: doplněny informace o stanovisku Evropské komise k analýze českého mobilního trhu

Autoři: ,

Nejčtenější

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

Krutá pomsta za nadměrné používání mobilu. Dceři v noci načernila oči

Ilustrační snímek

Zamezit dětem v přístupu k moderním technologiím je téměř nemožné. Rodiče tak třeba trápí, kolik času potomci tráví nad...

Kdo se v tom má vyznat? Nové iPhony se zase budou jmenovat jinak

iPhone 11

Po loňské změně velkého modelu na přívlastek Max nás letos u nových iPhonů čeká nejspíše další změna. Spekuluje se, že...

Špičkový mobil čínského giganta nás zaujal. Už aby tu byl oficiálně

Oppo Reno 10x Zoom

Smartphone Oppo Reno 10x Zoom je velice zajímavý model, který je bohužel určený primárně pro asijské trhy. Hravě se...

Má dva displeje a výkonnější procesor než Note 10. Stojí přitom polovinu

Nubia Z20

Loni čínská Nubia uvedla na trh vskutku netradiční smartphone s displejem i na zádech. Nyní tato někdejší luxusní...

Další z rubriky

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Operátor UPC se přejmenuje na Vodafone. Převzetí bylo dokončeno

Vodafone (ilustrační fotografie)

Vodafone dokončil převzetí kabelového operátora UPC. Dosadil nové jednatele, kterými jsou vysocí manažeři české pobočky...

Neomezená data jsou hit, podzim by měl přinést nové tarify

Ilustrační snímek

Od konce června mohou čeští mobilní uživatelé konečně datovat neomezeně. Jenže T-Mobile neomezená data prozatím omezuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz