Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

T-Mobile a O2 mohou porušovat antimonopolní předpisy, tvrdí Brusel

  12:37aktualizováno  9. srpna 17:05
Ke sdílení sítí mezi O2, T-Mobile a poskytovatelem infrastruktury CETINem má výhrady Evropská komise. Podezřívá operátory s porušování antimonopolních předpisů. Z předběžných závěrů vyplývá, že dohoda o sdílení sítí omezuje konkurenci. Operátoři nesouhlasí.

Loga mobilních operátorů T-Mobile a O2 | foto: koláž iDNES.cz

Evropská komise (EK) zatím firmám zaslala prohlášení o námitkách, které je jakýmsi mezistupněm při vyšetřování a neznamená ještě obvinění. V něm firmám oznamuje své podezření, k němuž se mají vyjádřit. Pokud další vyšetřování zjistí protiprávní jednání, mohou společnosti dostat pokutu ve výši až deseti procent svého celkového ročního obratu.

Evropská komise vyšetřuje české sdílení sítí již delší dobu. Už v červnu roku 2014 si na sdílení stěžoval u českých úřadů Vodafone, který se sdílení neúčastní. V březnu roku 2015 si případ od českých úřadů vyžádala právě EK, která v jeho vyšetřování pokračuje. S formálním vyšetřováním začala EK dle zveřejněné zprávy v říjnu 2016. Český telekomunikační úřad, tedy tuzemský regulátor, původně sdílení sítí podporoval, ovšem pod podmínkou, že nepůjde o exkluzivní záležitost. Vodafonu se ale vstup do sdílení vyjednat nepodařilo.

ČTÚ tak uvítal, že Evropská komise po třech letech vydala předběžné stanovisko. „Bude však třeba počkat na finální zhodnocení, když některé skutečnosti, o něž se vyjádření opírá, se v průběhu času vyvíjely, například odsouhlasená akvizice Vodafone a UPC,“ řekl mluvčí Martin Drtina.

Původně se měl smát Vodafone, pak ho konkurenti vyšachovali

Sdílení sítí není na trhu žádná novinka. K první dohodě došlo už v roce 2011 mezi O2 (tehdy ještě Telefónica) a T-Mobile a týkala se sítí 3G. Ty však nebyly v Česku klíčové, všichni operátoři je používali jen velmi omezeně. Z toho důvodu také v té době stagnovalo pokrytí rychlým mobilním internetem oproti zahraničí. 

V roce 2013 začal o komplexním sdílení sítí jednat Vodafone s O2. Už to vypadalo na dohodu, která by znevýhodnila T-Mobile. Navíc by taková dohoda byla pro úřady stravitelnější, spolupracovala by jednička a trojka trhu. 

Jenže místo oznámení o spolupráci Vodafonu a O2 se zrodila spolupráce O2 a T-Mobilu. Od té doby si Vodafone na sdílení sítí jedničky a dvojky na trhu stěžuje

Chvíli to vypadalo, že T-Mobile a O2 přizvou Vodafone ke sdílení, proběhla i jednání, ale k dohodě nedošlo. U českých regulačních orgánů sdílení prošlo, třeba Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ho považuje za pozitivní.

Společnosti, které EK kritizuje, zahájily spolupráci v roce 2011 a neustále ji rozšiřují. Od roku 2013 sdílí 2G a 3G sítě, v roce 2014 začali společně budovat sítě 4G. Ty sdílí na celém území Česka s výjimkou Prahy a Brna. Dohoda o sdílení sítí je běžnou praxí, která umožňuje operátorům snížit náklady a usnadnit rozvoj. Většinou je prospěšná pro spotřebitele, může mít ale i negativní dopad na hospodářskou soutěž. Netypické v českém případě ovšem je, že sdílí sítě jednička a dvojka mobilního trhu. I proto třetí operátor Vodafone dlouhodobě proti této dohodě vystupuje a tvrdí, že má negativní dopad na jeho konkurenceschopnost.

Příliš koncentrovaný trh

Podle EK je český trh mobilních komunikací vysoce koncentrovaný, má pouze tři operátory a na zkoumané dohodě se podílejí dva největší operátoři v zemi, kteří obsluhují přibližně tři čtvrtiny uživatelů. Komise je proto toho názoru, že v tomto případě dohoda nevede k větší efektivitě a kvalitě služeb a daní operátoři nejsou motivovaní své sítě a služby zlepšovat ve prospěch uživatelů.

„Pokud se objeví náznaky, že dohody o spolupráci mohou spotřebitele poškozovat, je naší povinností je prošetřit a zajistit, aby na trhu fungovala skutečná hospodářská soutěž. V tomto případě se obáváme, že dohoda o sdílení sítí mezi dvěma největšími operátory v Česku omezuje hospodářskou soutěž v hustěji osídlených částech země,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

T-Mobile podle své mluvčí Martiny Kemrové rozhodně s výhradami nesouhlasí a poukazuje na výhody, které sdílení sítí přineslo jak spotřebitelům na českém trhu, tak v oblasti inovací. 

„K těmto výhodám patří synergie nákladů, zlepšení kvality sítě a urychlení zavádění sítí nové generace. Přínosy sdílení uznalo nejen několik vnitrostátních orgánů pro hospodářskou soutěž, ale také samotná Evropská komise ve svém posledním Evropském kodexu pro elektronické komunikace, který výslovně podporuje společné investice,“ podotkla. Operátor chce ve své odpovědi Evropské komisi prokázat prosoutěžní efekt sdílení sítí a zásadní roli sdílení pro včasné zavádění kvalitních sítí.

V souladu s pravidly

O2 doplnila, že ke sdílení sítí v Česku operátoři přistoupili jako jedni z prvních v Evropě a jsou přesvědčeni, že postupovali v souladu s platnými právními a regulatorními pravidly. 

„Dnes je sdílení sítí naprosto běžné ve většině evropských zemí, například v Británii nebo Francii. Obavy Evropské komise jsme proto připraveni rozptýlit,“ uvedla společnost. 

Regulátor ČTÚ už dostal od EK přes prsty. I kvůli sdílení sítí

Koncem července vydala Evropská komise stanovisko k možné regulaci celého mobilního trhu v Česku, ke kterému chtěl přistoupit regulátor Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Možnou regulaci zamítla z důvodu nedostatečných důkazů ze strany ČTÚ.  

Zároveň komise komentovala postoj ČTÚ ke sdílení sítí a uvedla: „Analýza ČTÚ se zdá být spíše obecná a založená na (pozitivních) předpokladech týkajících se úspor nákladů a vyšší kvality služeb. Zdá se, že na základě oznámení ČTÚ nebylo provedeno žádné věcné posouzení za účelem ověření předpokládaných pozitivních účinků. ČTÚ dále neposoudil různé parametry doporučené několika regulačními orgány a orgány pro hospodářskou soutěž ani Pokyny k použitelnosti článku 101 Smlouvy o fungování Evropské unie na dohody o horizontální spolupráci. Navíc se nezdá, že by zohlednil nedávný společný postoj sdružení BEREC týkající se sdílení mobilní infrastruktury.“

Podle Michala Frankla z CETINu má sdílení nepopiratelné přínosy v podobě rychlejšího mobilního internetu a kvalitnějšího pokrytí. „Lze to dokumentovat na srovnáních, která potvrzují, že v pokrytí mobilním signálem patříme ke špičce v celé EU. A podmínky pro sledování videa jsou v Česku vůbec nejlepší mezi hodnocenými státy,“ dodal.

Firmy O2 CZ a T-Mobile CZ jsou hlavními mobilními operátory v Česku. O2 převedla svou mobilní infrastrukturu a velkoobchodní služby na společnost CETIN, která funguje jako správce a provozovatel síťové infrastruktury a patří do stejné skupiny.

Českými telekomunikačními službami se pak EK v poslední době zabývá poměrně intenzivně. Kromě schválení koupě operátora UPC Vodafonem (ta se odehrála na celoevropské úrovni) obdržela EK od ČTÚ letos v červnu notifikaci k analýze českého mobilního trhu. Z ní vyplývá, že trh není v Česku plně konkurenční, protože operátoři jednají v takzvané tiché shodě. ČTÚ chtěl po konzultaci s EK sáhnout i k regulaci trhu s mobilními službami.

Komise nicméně po posouzení uvedla, že návrh opatření neposkytuje dostatečné důkazy o tom, že by kritéria nutná pro zavedení regulace byla splněna. Vyzvala proto ČTÚ, aby přehodnotil své závěry o potřebě regulovat trh na základě zjištění uvedených v návrhu opatření a své rozhodnutí přijmout návrh opatření v jeho stávající podobě (více viz Mobilní trh se regulovat nebude. Úřad neměl přesvědčivé argumenty).

Aktualizace: doplněny informace o stanovisku Evropské komise k analýze českého mobilního trhu

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Máte problém se signálem operátorů? Úřední web ukáže proč

Český telekomunikační úřad vylepšil jím provozovaný vizualizační nástroj VPortal. Jednou z novinek je možnost...

Tak to se opravdu nečekalo. Motorola extrémně srazila cenu nového véčka

Tak levné véčko s ohebným displejem nikdy nebylo. Snad jen v posledních výprodejích. Přitom nová Motorola Razr 40...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

T-Mobile se pouští do O2. K 100GB předplacence přidává dva bonusy

T-Mobile představil speciální edici předplacené karty Twist. Zaměřuje se na mobilní data, kterých obsahuje velmi...

Konec lovení kachen. Apple přestane přepisovat nejčastější sprosté slovo

Jedno z nejčastějších anglických sprostých slov už nebude Apple automaticky měnit na ducking, nebude v něm tedy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledali jsme levný tarif. Je to mizérie, ale našli jsme mezi akčními

Zdražování služeb dostihlo i mobilní operátory. Pocítili to jak noví, tak často i stávající zákazníci. Zvýšení cen se...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Pozor na používání mobilu na dovolené. Ve státech mimo EU je roaming drahý

Premium Zákazníci tuzemských operátorů ne vždy vědí, kde v zahraničí lze roaming jako takový využívat, kde je regulován a jaké...

Máte problém se signálem operátorů? Úřední web ukáže proč

Český telekomunikační úřad vylepšil jím provozovaný vizualizační nástroj VPortal. Jednou z novinek je možnost...

Sourozenci prosili o mobil, aby zavolali matce. Pak tasili pistoli

V přesvědčení, že pomůže dvěma dětem, jim půjčila svůj mobilní telefon. Sourozenci se s ním však vzápětí dali na útěk....

Česká specialita předplacených SIM karet vadí policii. Pro zákazníky je výhodou

Premium Jsou sice tak trochu v pozadí tarifní nabídky, to však neznamená, že by nebyly ničím atraktivní. Před 26 lety se díky...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...