Čtvrtek 6. srpna 2020, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. srpna 2020 Oldřiška

T-Mobile a O2 mohou porušovat antimonopolní předpisy, tvrdí Brusel

  12:37aktualizováno  9. srpna 17:05
Ke sdílení sítí mezi O2, T-Mobile a poskytovatelem infrastruktury CETINem má výhrady Evropská komise. Podezřívá operátory s porušování antimonopolních předpisů. Z předběžných závěrů vyplývá, že dohoda o sdílení sítí omezuje konkurenci. Operátoři nesouhlasí.

Loga mobilních operátorů T-Mobile a O2 | foto: koláž iDNES.cz

Evropská komise (EK) zatím firmám zaslala prohlášení o námitkách, které je jakýmsi mezistupněm při vyšetřování a neznamená ještě obvinění. V něm firmám oznamuje své podezření, k němuž se mají vyjádřit. Pokud další vyšetřování zjistí protiprávní jednání, mohou společnosti dostat pokutu ve výši až deseti procent svého celkového ročního obratu.

Evropská komise vyšetřuje české sdílení sítí již delší dobu. Už v červnu roku 2014 si na sdílení stěžoval u českých úřadů Vodafone, který se sdílení neúčastní. V březnu roku 2015 si případ od českých úřadů vyžádala právě EK, která v jeho vyšetřování pokračuje. S formálním vyšetřováním začala EK dle zveřejněné zprávy v říjnu 2016. Český telekomunikační úřad, tedy tuzemský regulátor, původně sdílení sítí podporoval, ovšem pod podmínkou, že nepůjde o exkluzivní záležitost. Vodafonu se ale vstup do sdílení vyjednat nepodařilo.

ČTÚ tak uvítal, že Evropská komise po třech letech vydala předběžné stanovisko. „Bude však třeba počkat na finální zhodnocení, když některé skutečnosti, o něž se vyjádření opírá, se v průběhu času vyvíjely, například odsouhlasená akvizice Vodafone a UPC,“ řekl mluvčí Martin Drtina.

Původně se měl smát Vodafone, pak ho konkurenti vyšachovali

Sdílení sítí není na trhu žádná novinka. K první dohodě došlo už v roce 2011 mezi O2 (tehdy ještě Telefónica) a T-Mobile a týkala se sítí 3G. Ty však nebyly v Česku klíčové, všichni operátoři je používali jen velmi omezeně. Z toho důvodu také v té době stagnovalo pokrytí rychlým mobilním internetem oproti zahraničí. 

V roce 2013 začal o komplexním sdílení sítí jednat Vodafone s O2. Už to vypadalo na dohodu, která by znevýhodnila T-Mobile. Navíc by taková dohoda byla pro úřady stravitelnější, spolupracovala by jednička a trojka trhu. 

Jenže místo oznámení o spolupráci Vodafonu a O2 se zrodila spolupráce O2 a T-Mobilu. Od té doby si Vodafone na sdílení sítí jedničky a dvojky na trhu stěžuje

Chvíli to vypadalo, že T-Mobile a O2 přizvou Vodafone ke sdílení, proběhla i jednání, ale k dohodě nedošlo. U českých regulačních orgánů sdílení prošlo, třeba Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ho považuje za pozitivní.

Společnosti, které EK kritizuje, zahájily spolupráci v roce 2011 a neustále ji rozšiřují. Od roku 2013 sdílí 2G a 3G sítě, v roce 2014 začali společně budovat sítě 4G. Ty sdílí na celém území Česka s výjimkou Prahy a Brna. Dohoda o sdílení sítí je běžnou praxí, která umožňuje operátorům snížit náklady a usnadnit rozvoj. Většinou je prospěšná pro spotřebitele, může mít ale i negativní dopad na hospodářskou soutěž. Netypické v českém případě ovšem je, že sdílí sítě jednička a dvojka mobilního trhu. I proto třetí operátor Vodafone dlouhodobě proti této dohodě vystupuje a tvrdí, že má negativní dopad na jeho konkurenceschopnost.

Příliš koncentrovaný trh

Podle EK je český trh mobilních komunikací vysoce koncentrovaný, má pouze tři operátory a na zkoumané dohodě se podílejí dva největší operátoři v zemi, kteří obsluhují přibližně tři čtvrtiny uživatelů. Komise je proto toho názoru, že v tomto případě dohoda nevede k větší efektivitě a kvalitě služeb a daní operátoři nejsou motivovaní své sítě a služby zlepšovat ve prospěch uživatelů.

„Pokud se objeví náznaky, že dohody o spolupráci mohou spotřebitele poškozovat, je naší povinností je prošetřit a zajistit, aby na trhu fungovala skutečná hospodářská soutěž. V tomto případě se obáváme, že dohoda o sdílení sítí mezi dvěma největšími operátory v Česku omezuje hospodářskou soutěž v hustěji osídlených částech země,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

T-Mobile podle své mluvčí Martiny Kemrové rozhodně s výhradami nesouhlasí a poukazuje na výhody, které sdílení sítí přineslo jak spotřebitelům na českém trhu, tak v oblasti inovací. 

„K těmto výhodám patří synergie nákladů, zlepšení kvality sítě a urychlení zavádění sítí nové generace. Přínosy sdílení uznalo nejen několik vnitrostátních orgánů pro hospodářskou soutěž, ale také samotná Evropská komise ve svém posledním Evropském kodexu pro elektronické komunikace, který výslovně podporuje společné investice,“ podotkla. Operátor chce ve své odpovědi Evropské komisi prokázat prosoutěžní efekt sdílení sítí a zásadní roli sdílení pro včasné zavádění kvalitních sítí.

V souladu s pravidly

O2 doplnila, že ke sdílení sítí v Česku operátoři přistoupili jako jedni z prvních v Evropě a jsou přesvědčeni, že postupovali v souladu s platnými právními a regulatorními pravidly. 

„Dnes je sdílení sítí naprosto běžné ve většině evropských zemí, například v Británii nebo Francii. Obavy Evropské komise jsme proto připraveni rozptýlit,“ uvedla společnost. 

Regulátor ČTÚ už dostal od EK přes prsty. I kvůli sdílení sítí

Koncem července vydala Evropská komise stanovisko k možné regulaci celého mobilního trhu v Česku, ke kterému chtěl přistoupit regulátor Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Možnou regulaci zamítla z důvodu nedostatečných důkazů ze strany ČTÚ.  

Zároveň komise komentovala postoj ČTÚ ke sdílení sítí a uvedla: „Analýza ČTÚ se zdá být spíše obecná a založená na (pozitivních) předpokladech týkajících se úspor nákladů a vyšší kvality služeb. Zdá se, že na základě oznámení ČTÚ nebylo provedeno žádné věcné posouzení za účelem ověření předpokládaných pozitivních účinků. ČTÚ dále neposoudil různé parametry doporučené několika regulačními orgány a orgány pro hospodářskou soutěž ani Pokyny k použitelnosti článku 101 Smlouvy o fungování Evropské unie na dohody o horizontální spolupráci. Navíc se nezdá, že by zohlednil nedávný společný postoj sdružení BEREC týkající se sdílení mobilní infrastruktury.“

Podle Michala Frankla z CETINu má sdílení nepopiratelné přínosy v podobě rychlejšího mobilního internetu a kvalitnějšího pokrytí. „Lze to dokumentovat na srovnáních, která potvrzují, že v pokrytí mobilním signálem patříme ke špičce v celé EU. A podmínky pro sledování videa jsou v Česku vůbec nejlepší mezi hodnocenými státy,“ dodal.

Firmy O2 CZ a T-Mobile CZ jsou hlavními mobilními operátory v Česku. O2 převedla svou mobilní infrastrukturu a velkoobchodní služby na společnost CETIN, která funguje jako správce a provozovatel síťové infrastruktury a patří do stejné skupiny.

Českými telekomunikačními službami se pak EK v poslední době zabývá poměrně intenzivně. Kromě schválení koupě operátora UPC Vodafonem (ta se odehrála na celoevropské úrovni) obdržela EK od ČTÚ letos v červnu notifikaci k analýze českého mobilního trhu. Z ní vyplývá, že trh není v Česku plně konkurenční, protože operátoři jednají v takzvané tiché shodě. ČTÚ chtěl po konzultaci s EK sáhnout i k regulaci trhu s mobilními službami.

Komise nicméně po posouzení uvedla, že návrh opatření neposkytuje dostatečné důkazy o tom, že by kritéria nutná pro zavedení regulace byla splněna. Vyzvala proto ČTÚ, aby přehodnotil své závěry o potřebě regulovat trh na základě zjištění uvedených v návrhu opatření a své rozhodnutí přijmout návrh opatření v jeho stávající podobě (více viz Mobilní trh se regulovat nebude. Úřad neměl přesvědčivé argumenty).

Aktualizace: doplněny informace o stanovisku Evropské komise k analýze českého mobilního trhu

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Čínský masakr Huawei pilou z nadhledu sleduje smějící se Apple

Letošní druhé čtvrtletí se stalo pro světovou ekonomiku noční můrou. O výrobcích mobilů to platí samozřejmě také, ale...

Jedni na ně vydělávají měsíce, jiní je v mžiku zničí. Mohou si to dovolit

Vaflovač, roztavená měď, úhlová bruska. Na první pohled naprosto nesouvisející záležitosti. Ne však z pohledu...

Je to poslední opravdový zabiják. Test Xiaomi Poco F2 Pro

Xiaomi Poco F2 Pro je smartphone vymírajícího rodu. Přístroje, které svou výbavou a výkonem ohrožují ty nejlepší...

To je jeden z nejkrásnějších smartphonů roku. Navíc velmi povedený

V redakci testujeme krásné LG Velvet. Je to nový smartphone, kterým se snaží korejská značka zvrátit nepřízeň osudu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší samsung si už můžete objednat. Pořádně vám provětrá peněženku

Samsung představil hned několik novinek. Především však nejnovější generaci nejvyšší řady Galaxy Note. K tomu pak...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Ticho před bouří. Následující dny rozhodnou o budoucnosti 5G v Česku

Premium Už 7. července vyprší lhůta pro podání připomínek k novému návrhu podmínek aukce frekvencí pro budoucí mobilní sítě 5G....

Neomezená data na víkend. Tři dny surfování dá T-Mobile za 149 korun

T-Mobile 30. července výrazně přepracuje datovou nabídku pro předplacenku Twist. Změny zákazníkům přinesou úsporu i...

Aukce 5G může být ještě oříšek. O2 si stěžuje u Evropské komise

Operátor O2 podal stížnost na podmínky aukce frekvencí pro 5G k Evropské komisi. Rozporuje především podmínky přístupu...

Na Česko neuvěřitelná cena. O2 nabízí 100 GB dat za 300 Kč bez závazku

Je to jen omezená nabídka a nebude se hodit každému, ale nová speciální předplacenka O2 má dostatečný objem dat v...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...